SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

Müjde!


   Bu hafta Karasu halkına bir müjde vererek başlamak istiyorum. Benim de defalarca yazdığım ve Karasu`nun en önemli problemlerinden birinin çözümü için adım atıldı. Nihayet, Karasu Kanalizasyonu Atık Su Arıtma Tesisi ihalesi yapıldı ve 20 Temmuzda temeli atılıyor. Büyükşehir Belediyesinin ihale ettiği ve temelini atacağı tesis, yaklaşık 11 milyon liraya mal olacak. 
    Halen Sakarya Nehri`ne ve dolayısıyla Karadeniz`e akan Karasu fosseptiği yüzünden yaz aylarında gözüken bulaşıcı hastalıklardan kurtulup temiz bir denizde yüzeceğiz.
   YALNIZ DENİZ YETMEZ
   Turizm için yalnız deniz yetmiyor. İnsanlar, başka eğlenceler de arıyor. İnsanlar, kazık yememek istiyor. İnsanlar, ucuz yemek yiyebilecekleri lokantalar da arıyor.
   Bunu ben söylemiyorum, Karasulu müteahhitler de söylüyor. 21 daireli apartmanda aynı anda oturan sayısı 12 hane olmamış! Aileler, akşamları oturabilecekleri kafeler, gençler ise akşamları gidebilecekleri kafe, bilardo ya da disko türü yerler arıyor.
   İnsanlar akşamları deniz kenarındaki mekânlarda denize karşı oturur, okey türü oyunlar oynarlardı. Bunun için bile gündüzden randevu alınıp masa ayırtılırdı. Deniz tarafında Özsu dahil bir çok kafeterya ve çay bahçesi yıkıldı. Yenileri yapılmadı.
  ****
   Sirk çadırı gibi bir yere girdim, merak edip. Karadeniz Kafe yazıyordu dışında. Gelen garsona bir maden suyu ısmarladım. Maden suyu ile birlikte karpuz da geldi. Ya yeni açıldığı için ikram, ya da hesabı şişirmenin yeni yolu, diye düşünürken, Garson yer yok diye masama hiç tanımadığım bir aileyi aldı. Ailenin küçük kızının bakışları önünde yiyemediğim karpuzu da garson aldı zaten az sonra. Durumdan rahatsız olup kalktım, hesap istedim. 25 Lira, dediler. “Bir soda için mi?” dedim. Fiks menüymüş, ne kadar içersen iç, aynı para… Elimde hazırladığım 20 lirayı alarak “Sen 20 de versen olur” dediler ses çıkartmama fırsat bırakmadan. Masama oturan 5 kişilik aileden de en az 100 Lira isteyeceklerdi bu hesaba göre!
   Başkanın ve yardımcısının da olduğu mekanda daha sonra bir masaya 350 Lira hesap gittiğini duydum. Sevinsem mi, üzülsem mi karar veremedim.
 ****
   Kışın da ailece gidip kebap yediğim, 32 evlerdeki tanıdık bir kebapçıya gittik, iftar için. Kışın 80-90 lira hesap ödediğimiz mekandan 185 Lira hesap geldi. Karışık istediğimiz ızgara tabağının yarıdan çoğunu pide dilimleyip şişirmişler. Üstelik tavuk koymayın diye tembih ettiğimiz halde, kalabalık gözüksün diye ucuz tavuk şiş ile şişirerek… Yemekleri kızım ısmarladığı için tatsızlık çıksın istemedim. Sözde, 5-10 lira ikram yapmışlar hesapta. Yahu bir çok yerde fiks menü 25 lira, 5 kişilik yemek 125 lira ki pazarlık etsek daha da düşürürüz! Üstelik tanıdık yer. Bize bunu yaparsa, yabancıya ne yapmazlar!
 ****
   İşletmelerde görünür yere fiyat tarifesi asma mecburiyeti yok mu? Bunu denetleyen zabıtalar, vergi memurları yok mu?
   Diyelim sezon kısa, tatile gelenler de denize giremedi, Ne yapacak bu insanlar? Yağmur yağdı, deniz dalgalı, deyip evde mi oturacaklar? Tek eğlence lunapark, o da bilet 4 lira. 2 çocuklu bir aile, kendileri fedakârlık yapıp binmese bile, çocuklara 2`şer bilet alsa, 16 lira… Bu rakamları kim koyuyor, kimse denetlemiyor mu?  
   Güçlü bir sponsor bulunup Karasu sahiline olimpik havuz ya da yıkılan Özsu kafeteryası gibi içinde kafeler, bilardo salonları, internet, bilgisayarlar olan bir tesis ne zaman yapılacak. Elin oğlu yazın devasa AVM yapıp içinde kar yağdırıyor ve kayak pisti yapıyor!
  KAĞIT GİBİ ASFALT
   Yollar asfalt yapılıyor diye seviniyoruz ama, bu asfalt bu kış erir, gider. Neden derseniz, ince ve tekniğine uygun yapılmıyor!
   Yolun, asfaltın en büyük düşmanı sudur. En ufak bir yerde birikince, orayı oyarak genişletir. Bu yüzden asfaltın üstünü balıksırtı yaparlar ki, su birikmesin. Biz de yağmurdan sonra Neşe Çay Bahçesi önünde gördük ki, asfaltın ortası adeta göl oluyor. 
   Ucuz mal alacak kadar zengin değilim, demiş bir İngiliz. Biz, ucuz asfalt dökecek kadar zengin olmayalım. Aynı işi 2 kere yapmak yerine, yolu tekniğine uygun yapalım lütfen. Asfalt ekibinin başına bir teknik eleman koyalım, kot ve eğim verebilecek.
   Ha, bir de, asfalt ekibi Kuzuluk`ta çalışıyormuş hep. Başkan, sadece Kuzuluk mahallesinin başkanı olmadığını, Karasu İlçesi sınırlarındaki en uzak köyün de başkanı olduğunu hatırlasın artık. Yoksa önümüzdeki seçim başka mahalleler kendi adaylarını çıkarır rakip olarak. 
ÇÖPÇÜ KAMYONU VE
ÇÖP KOVALARI
   Çöp kamyonları, özellikle ana cadde üzerindeki çöpleri trafiğin sıkışık olduğu zamanlarda çöpleri toplamasınlar lütfen. Kilitledikleri trafikte birçok kişi yetkililerin kulaklarını çınlatıyor. 
   Ha, bir de sahil bandında yürüyüş yollarındaki çöp kovaları erkenden doluyor ve zaten yetersiz olan kovalar yerine çöpler artık yola atılıp daha çok kirlilik yaratıyor. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1282