Nalına da mıhına da


  “Balık baştan kokar, İmam yellenirse cemaat ne etmez”, derler ya hani…
  “İnsanlar laik oldukları şekilde yönetilirler” de derler..!
   Biz, Devletin gücünü yanımızda hissetmek isteriz. İhtiyacımız olduğunda, Belediyeye, 
Kaymakamlığa ve diğer kurumlara gider, ihtiyacımızı bildiririz. Devletin kurumları, 
Karakollar, polis, jandarma ve Zabıtalar bunun içindir.
***
   Merkezde trafiğe kapalı alanda, Belediyeye ait olmayan masa ve sandalyeler, güneşlik ve yağmurluk şemsiyeler görebilirsiniz. Esnaf, dükkânının önüne masa atmış, çay, kahve pasta vb. şeyler satıyor. Zabıtalar geliyor ve yeni açılan bir pastaneye “Bulvara masa sandalye koyamazsın”, deyip kaldırıyor. Peşinden de yan taraftaki eski pastane önündeki masa sandalyeye oturup çay içiyor! Bununla ilgili görüşlerini almak için önce karşı taraftaki pastane sahibine gidip sordum, “Bulvara masa sandalye atabiliyor musunuz?”, diye… 
“Atmıştık ama zabıta kaldırdı, bak karşıdaki tekrar atmış!” dedi.
  Konuyu Başkan yardımcısı Murat Çelik`e sordum. “Olmaz öyle şey, dedi. Ya herkes atacak, ya kimse atmayacak! Konu bana intikal ederse müdahale ederim.”
  Bulvar, halka açık alan olduğundan herkesin ortak malıdır. Halka hizmet için yapılan ve rahatsız etmeyen masa sandalyeye izin verip uygun bir işgaliye ücreti istemek en doğrusu bana göre. Önemli günlerde de kaldırılması istenebilir. Uygun bir çözüm bulunacağı kanaatindeyim.
***
   Bir arkadaşımın aracının arka camını kırmışlar. Kamera yarım almış, yüz görünmüyor. Aynı saatlerde oradan geçen kişiler diğer kameralarda mevcut. Arkadaşımız polise gidip diğer kamerayı da incelemelerini ısrarla istediği halde, işimiz yoğun, diyerek oyalıyor, canımız ve malımızı korumakla mükellef polis. Nihayet 3-4 gün peş peşe ısrarlı takibi sonucu kamera görüntülerini Ankara`ya, Kriminoloji laboratuvarına göndermek zorunda kalıyor.
   Geçen yıllarda yeğenimi darp ederek gasp yapan kişi için de herhangi bir netice alamadık. 
Polisin olay yeri inceleme ile birlikte dedektiflik yapan bir bölümünün de olması gerekmez mi? İşlerinin yoğun olduğunu biliyoruz. Hatta tutuklanan suçluların mahkemede salıverilmeleri fena halde huzursuz ediyor, görev aşklarının ateşini söndürüyor. Suç takibinde polis ile savcı arasında veya ortak çalışan bir birimin daha kurulması gerekiyor, Yapanın yanına kar kalmaması için..!
***
   Kaymakam Bey ile görüşmek istedim. Önceden Özel kalemliğini bir erkek polis yapıyordu. 
Şimdi ise bir bayan, polis mi bilmiyorum. Kaymakam Beyin Toplantısı olduğunu, müsait olunca arayacağını söyledi. Birkaç gün aramayınca, unuttuğunu düşündüm ve tekrar uğrayıp hatırlattım. Çok yoğun olduğunu(!) öğrendim. 
   Kendim için değildi iletmek istediğim mevzu. Karasu İlçesinde belki 10 civarında aileyi ilgilendiriyordu. 1999 Depreminde Orta Hasarlı raporu alan bu evlerin yıkılmasını istiyordu 
Valilik. Konu hakkında bilgi verecek, Valiliği haberdar edecekti belki. Kaymakamlık için çok önem taşımasa da 10-12 aile ve 50-60 kişi için hayati önemdeydi. Hala randevu bekliyorum.
   Benzer şekilde gazetemiz editörü de kendisinden randevu talep etmiş, cevap gelmemiş. 
Sonunda arayıp haber vermiş, bir konu hakkında haber yapacağını ve bilgi alış verişinde bulunmak istediğini… “Bizim o konu ile bir ilgimiz yoktur” cevabını iletmiş özel kalem. 
  Tabii ki burada kendisini eleştirmek gibi bir düşüncemiz yoktur. Ancak, basından uzak durmak yerine basını amaçları doğrultusunda kullandığını görmek mutlu eder bizi.
***
   Bu ilçede Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü var mı?
   Ya da şöyle soralım, Karasu Stadı, Kime bağlı?
   Bu stada masraflar ediliyor. Mesela Şeref Tribünü yapılıyor ama buraya kimlerin oturacağı belirtilmemiş. Belediye Başkanı, Kaymakam, hatta Vali maça gelse, nereye oturacak? 
Kaymakam Bey maça geldiği halde karşı tribüne gidiyorsa, var bir eksiklik tribünde. Mesela kale görünmüyor kale… Kaç haftadır yazdığım halde yedek futbolcu kabini kaldırılmadı ve görüşü engelliyor. Üstelik karşı tarafta tuvaletler olduğu halde bu tarafta yok. Ha, yapamıyorsanız, Devredin Karasuspor`a… Onlar en azından bu tribün için işadamlarına ve 
Müdürlere bilet satıp Kulübe katkı sağlasınlar.
***
   İki çift laf da Taraftara söyleyeceğim. Tezahüratlarınız takıma teşvik veriyor ama lütfen küfürlü olmasın. Birincisi, küfürlü tezahürat yasak ve kulübe ceza gelebilir. İkincisi, maça gelen bayanlar var. Üstelik bu hafta Cuma günü ve liseli kızlar da maça geldiler. Ne ayıp, en küfürlü maçımızdı.
***
   Karasu`da 200 kadar Suriyeli olduğu söyleniyor. Geçtiğimiz hafta çarşıya çıkan bu Suriyeliler Karasulu bir-iki genci tartaklamış. Bulvar `da, BİM`in önünde 6 Kadar Suriyeli, sayıları gittikçe artan Karasulu gençler tarafından dövülmüş. Her iki taraftan Hoş olmayan bu tablo, umarız daha kötüye gitmeden tedbirleri alınır.
***
  Yağışlı havalarda Karasu Adapazarı yolu, Limandere mevkiinde sular altında kalıyor. Bu da hızlı giden araçlarda sürücü hakimiyetini engelliyor. Devletin güvenlik güçlerinin müdahale etmek zorunda olduğu olaylar silsilesi oluşuyor.
   Ey Karayolları, madem yolu onaramıyorsun, bari ciddi bir iki uyarıcı ışık koy. Tabelayı aşar bu olaylar!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1467