Neler öğrendik?


   Herkes yazar ama benim gibi detayları yakalayamaz!
   Hafta sonu Karasu`ya Bir emekli Büyükelçi geldi. Osman Korutürk, Milletvekili... Bir Başka Milletvekili Hurşit Güneş ile birlikte. Bir de Üniversitede Hoca… Toplumsal Düşünce Enstitüsü diye bir kurum… Uluslararası ilişkiler ve Ortadoğu hakkında fikirler verip halkın düşüncelerini öğrenmek, bilgilendirmek adına bir sohbet…
   Katılım çok düşüktü. Öncelikle gelen milletvekilleri iktidar partisinden olsaydı, salon dolardı, diye düşünüyorum. Çünkü siyasi beklentisi olan, Ankara`nın gözüne girmek isteyenler, salonu doldurur, muhtemelen tüm devlet memuru kadrosunun tam tekmil gelmesi istenirdi. Hala da, acaba toplantıyı düzenleyenlerin Ankara`dan bir beklentisi var mı diye düşünüyorum. Malum, seçim öncesi ve CHP`nin 1 ya da 2 milletvekilliği garanti gibi..! Üstelik neredeyse konuşmacılar kadar da mikrofonu eline alıp konuşarak kendini göstermek isteyenler vardı.
   Toplantının sıkılmayacağınız ve benim anladığım kısımlar, şöyle;
   Hurşit Güneş`in bir hobisi de, sık sık nikâh şahitliği yapması. Attığı imzalar sağlam ve firesiz, biri dışında. İmzayı da memurun kalemiyle değil, kendi cebinden çıkardığı kalemle atıyor, sağlam olsun diye! Yine bu sebepten konuşmasını bitirir bitirmez, tüydü!
   Böyle bir Hatip`in peşinden siyaset ve uluslararası İlişkiler Uzmanı Gün Kut Hoca`nın konuşması amatörce kaldı. Sık sık konuşmasının arasındaki boşlukları Hmmm diye doldurdu. Neyse ki bitse de gitsek dediğimiz anda Osman Korutürk girdi devreye de dinledik keyifle.
   Soru cevap bölümünde, daha çok salondaki CHP yanlılarının beklentilerinin gerçekleşmediği yönündeki serzenişlerini Gün Kut Hoca, “Biz partiyi temsilen gelmedik, mesela ben partili değilim” diyerek cevapladı. 
   Benim bir sorum üzerine de, Türkiye`de bölünme tehlikesi olmadığı, Bu memleketin Kurtuluş harbiyle zor kazanıldığı ve bölünmeye tahammül edemeyeceğini söyledi. Zaten fiili olarak gerçekleşmiş bir durumu kabullenmemesi bende “Acaba en son Kocalar duyar, bir de Hocalar” diye düşünmeme yol açtı.
   3. Dünya harbi çıksa, dünyayı 4 sefer yok edecek kadar nükleer silah olduğunu öğrendik!
   Amerika tek kutup olamaz, kutup olması için 2 uç bulunması lazım!
   Sayın Korutürk; “AB ile ilişkiler durduruldu. Hatta Başmüzakereci Bakana, sen ne iş yapıyorsun, müzareke mi kaldı, demiş. Peşinden ekledi, 2. müzarekeci, 3. müzarekeci de varmış gibi!”
   Sayın Davutoğlu`nun yüzüne karşı, “Sen, en başarısız Dışişleri Bakanısın”, demiş. (Bunu diyen Emekli Bir Büyükelçi olunca daha bir anlam kazanıyor)
   “Araplar, kendi topraklarında yabancıların söz hakkı olmasını hazmedemiyorlar. Bu sebeple yeni bir devlet kurmak zor... Kurulursa da İsrail gibi, hiç savaş eksik olmaz!”
   “İnsanlar 15.000 TL kredi çekip ödemekte zorlanırken, milyonlarca dolar yapılan yolsuzluğu tasavvur edemiyorlar. Bun yüzden de umursamıyorlar. Onlara 20.000 TL`lik yolsuzluk yapılmış derseniz, daha gerçekçi düşünüp “Vay canına…” diye tepki gösterirler.”
   “Gezi olayları, halkın birebir tepkisidir. Biz parti olarak devamlı iki gözlemci milletvekili bulundurmakla birlikte, “nemalandılar” demesinler diye kullanmadık, seyirci kaldık.”
   “Biz, Saddam giderken, üst düzey komutanlar da gitsin ama Ordu kalsın dedik. Amerika Orduyu da dağıttı. Bu günkü olayların sebebi, Irak`ın ordusunun dağılmasıdır.”
   “Işid, kısa sürede dağıtılacaktır ama yerini illa ki başka bir örgüt doldurur”
   “Kafa kesen Işid dağıtıldığında geri dönen militanlar aramıza karışacak, o zaman ne yapacağız?”
   Nurhan Aydın; “Bu toplantıyı basından duydum, öğrendim. Belediye anonsu için parti mührü gerektiği için de mühürleyip imzaladım.”
   Ben, Adnan YILDIZ; “Ben, Gün Kut Hoca`nın arzu ettiği dinleyici kitlesini temsilen soru sormak istiyorum…” (Her soru soranın resmi çekildiği halde, benim neden resmim çekilmedi, medyaya kırıldım doğrusu!)
   Zaten az olan katılımcıların da tüymemesi için planlanan “Ara” kaldırıldı.
DARIÇAYI`NI NEDEN SEL ALDI?
   Cihan Hoca İle birlikte yerinde yaptığımız araştırmalarda, Darıçayı`nın her 5-6 senede bir neden sular altında kaldığının sebeplerini araştırdık. Üstelik sel kapanı baraj kurulduğu halde…
   Kanalın kenarlarına yapılan taş duvarlar, 200 metre daha geriye doğru devam edilmeli. Buralarda su yataktan taşıyor.
   Barajın dip savağı tıkanıyor, taşıyor ve biriken su üst savaktan hızla taşıyor. Dip savak ağzı sık sık temizlenmeli.
   Kanal üzerindeki köprünün ayakları düşük, kanalı daraltıyor ve taşmaya sebep oluyor.
SPOR CENTİLMENLİKTİR
   Kültürspor, sahaya 9 kişi çıkan rakibiyle eşit olmak için centilmence davranıp sahaya 9 kişi çıkıyor. Rakip`in 2 futbolcusu 15. dakikada maça yetişince takımlar 2`şer kişi daha oyuna sokuyorlar. Sonuç, takımımız 2-1 mağlup ama centilmenlik galip!
   Kimsenin üzerinde durmadığı bir başka centilmenlik ise, hayati önem taşıyan Serdivan maçında… Hakem, son dakikalarda rakip ceza sahası içinde hakem atışı veriyor. 3 Puana şiddetle ihtiyacı olan Karasusporlu hiçbir futbolcu topun başına gitmiyor. Belki bir fırsatçılık 3 puanı getireceği halde…
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1158