Neler Oluyor


    İlginç gündem yaşıyoruz.

   Belediyenin elektrikleri kesiliyor. Belediye jeneratörle hizmet veriyor.

   Belediyenin kamyonları bağlanıyor. İktidar partisi ayrı, belediye yönetimi ayrı sebep ileri sürüyor. Bir taraf diyor, Sedaş bağladı alacağına karşılık, bir taraf diyor, şikayet oldu kum çektiğimiz için cami inşaatına!

   Belediyenin elektriklerinin kesilmesi ne kadar yanlışsa, kamyonlarının bağlanması o kadar yanlış.

   Önce Sedaş’a gelelim. Özelleştirdikten sonra neredeyse yatırımları durduran kurum, en ufak alacağında elektrikleri kesiyor. Elektrikleri kestiği kurum, Karasu halkına hizmet eden belediye… Yani Karasu halkının elektriğini kesiyor.

   Sedaş’ın yol ortasında kalan onlarca elektrik direği var. Trafolarının ne durumda olduğunu tam olarak bilmiyorum ama muhtemelen Belediye Fen İşleri biliyordur. Belediye Meclisi karar alıp Sedaş’a 3 ay gibi makul bir süre verebilir, yol ortasındaki direkleri kaldırması için. Tabii hazıra alışmış Sedaş bu süre içinde direkleri kaldırmayı bırak, ihaleyi bitiremez. Kes ondan sonra cezasını. Elektrik borcu 500 mü, kessin Belediye bin lira. Üste para bile girer kasaya.

   Ruhsatsız trafolar, ruhsat alınmadan yapılan kazılar vs. hepsine ceza yazarsanız, Belediye ile uzlaşmak zorunda kaldığını anlar bizim “Elektrikçi Dükkanımız!”

   Elektrik borcu yüzünden icraya verilen Belediye, Sedaş’la protokol yapmış ve icrayı kaldırıp elektriği açmış! Ama, icra kaldırma yazısını almaya gerek görülmemiş Sedaş’dan. Kamyonlar, Kuzuluk mahallesinde yapılan bir cami inşaatına kum çekerken, bir vatandaşın şikayeti üzerine durdurulup sorgulaması esnasında haklarında haciz yüzünden bağlama kararı olduğu da çıkmış ortaya. Bundan sonrası belli… Yani hem şikayet var, hem icra! Yapılan açıklamalar yalan sayılmaz, sadece eksik!

   Belediye şimdi, “Kamu araçları icra ile bağlanamaz” maddesine dayanarak kamyon ve kepçeleri kurtarmaya çalışıyor.

                                        ***

   Gelelim kamyonların cami inşaatı için kum çekmelerine…

   Camilerin cami yaptırma dernekleri vardır ve ihtiyaçları olan çoğu şeyi ucuz ya da bedava yaptırmayı severler. Halbuki para sıkıntıları yoktur. Cuma ve bayram namazları kılma bedeli olarak para istemeye hicap duyulmaz. Cemaat da, günahlarının kefaleti olarak seve seve verir bu parayı. Belediye buraya bedava kum taşımasa da para verip kum satın alabilirler. Kaldı ki belediyenin görevleri arasında Camiye kum taşımak yoktur.

   Kum, kanayan en büyük yaramız… Hem sahillerimizin kumu azalıyor, deniz geliyor diyoruz, bir yandan da kumu korumak birinci görevi olan belediyemiz kumu çekiyor. Yani, anamı öpen kadı…

   Kum lazımsa, açılır bir kum ocağı, yasal olarak oradan kum çekilir. Belediye bir yandan, müteahhitler bir yandan, halk bir yandan, denizden kum çekiliyor. Denizin kumu kaçak olarak çekilirse er geç bu kum bitecektir. Koca koca kum tepeleri eridi bitti ki…

   Ben, kum çekiliyor diye şikayet eden vatandaşı tebrik ediyorum. Keşke bütün vatandaşlarımız duyarlı olsa. Keşke her kum çeken şikayet edilse…

                                     KORAY AYDIN VE MHP

   Sakarya teşkilatını feshetti MHP, Koray Aydın’ı desteklediği için. Demokratik gelmedi bana. Az olsun benim olsun zihniyetiyle yapılan muhalefetin bu şekilde iktidara gelmesi zor.

   Siyasete uzak durmaya çalıştım uzun zamandır ama Koray Aydın tüm mühendislerin saygı duyması gereken bir adam. Sebebi de, sayesinde ilk defa mühendisler para kazanmaya başladı. Daha önce sadece müteahhitlerin bölüştüğü inşaat pastasında, mühendisler müteahhide çalışıyordu. Koray Aydın’ın oluşturduğu Yapı Denetim Sistemi sayesinde mühendisler de para kazanmaya başladı ve kendi kendilerinin patronu oldu. Önceden işsiz bir mühendis ordusu vardı. Şimdi ise boşta mühendis yok! (Şimdiki iktidar, müşavirlik firmaları yasa tasarısı hazırlayarak mühendisleri yeniden müteahhitlerin emrine sokmaya çalışıyor. İki milyon lirayı bastıran müşavir olacak ve piyasadaki bütün mühendisler-proje çizen ve yapı denetim mühendisleri dahil-herkes düşük maaşla bunlara hizmet edecek. Umarız hata fark edilir, yasallaşmaz) Bu sebeple Koray Aydın gibi mesleğe hizmet edenlere gönül bağımız var.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ