• Ana Sayfa
  • »
  • NİŞAN YAPILDI, DÜĞÜN HAZİRANDA

NİŞAN YAPILDI, DÜĞÜN HAZİRANDA


   Karasu Belediye Başkanı Sayın Mehmet İspir hakkında “AKP’ye geçsin mi, geçmesin mi?” anketinden sonra AKP Kurmaylarının nezaretinde “Doğalgaz İlk Kaynak Töreni” adı altında nişan(!) takıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın bizzat katılarak açılış kaynağı yaptığı törende, Doğalgazı AKP mi, yoksa Belediye Başkanı mı getirdi muhabbeti edilmedi. 

   Kalabalığın yanından geçen ve adını vermek istemediğim, Saygı duyduğum bir Abimiz, “Ne bu kalabalık, nişan mı var?” dedi. Peşinden de sordu, “Düğün ne zaman?” Karasu’ya Doğalgaz geliyordu ama sanki Başkan da AKP’ye gidiyordu.

   Şaka ile söylenen bu sözün gerçeklik payını araştırdım. Edindiğim kanaat, Evet, Başkan İspiroğlu parti değiştirmeye hazırlanıyor…

   Karasu’ya daha iyi hizmet verebilmek ve projelerini gerçekleştirebilmek için AKP’ye geçmeyi uygun görmüş, Başkan. Sakarya Nehri kenarında, Karadeniz kenarında ve Küçükboğaz’da yapmayı düşündüğü projeler için maddi ve manevi desteğe ihtiyacı olan Başkan, etrafındakileri de razı etmeye çalışıyormuş bu izdivaç için.

   Etik olup olmadığı, gerçekten Karasu’ya faydalı olup olmayacağı, gerçekleşirse 3.partisinden umduğunu bulup bulamayacağı tartışılabilir. Ama duyumlarımız, Başbakan Erdoğan’ın Sakarya ziyaretinde Sayın İspiroğlu’na AKP rozeti takacağı yönünde…  Yani Düğün Haziranda gerçekleşecek!

   Sayın İspiroğlu, bir sonraki dönemde AKP adayı olarak Başkan seçilmek istiyor. Bunu biz öğrenebildiğimize göre de artık saklamak istemiyor. Transferin sürpriz olmaması ve halkın bilmesini istiyor sanırım.

   AKP’nin kan kaybettiği, en güçlü zamanında bile Karasu Belediye Başkanlığını kaybettiği düşünülürse, MHP’nin daha güçlendiği bu dönemde parti değiştirmek bana biraz riskli geliyor. Üstelik Mehmet İspir seçim vaatlerini tutamamış ve halkın beklentilerinin çoğunu karşılayamamışken… En azından seçimlere AKP’li bir Belediye Başkanı nezaretinde girerek beklediğimiz yatırımları almak ve Karasu için hayırlısı olması dileğiyle…

                                 DOĞALGAZ KİME GELDİ

   Her kış Kaymakamlık kömür dağıtıyor, bizler de bu kömürün kalitesiz olması sebebiyle İlçemizin kömür kokusu içinde kaldığından şikayet ediyorduk. Doğalgaz gelse de kömür kokusundan, dumandan kurtulsak diyorduk. Öğrendiğimize göre önümüzdeki kış doğalgaz yakacağız. Bize verilen söz böyle. Peki, kömür kokusundan kurtulabilecek miyiz?

   Evlere doğalgaz bağlatmak için yetkili servislere müracaat edilecek, plan proje çizilecek ve daire başına ortalama 4.000,-TL ücret ödenecek.  Bir apartmanda oturan, “ben doğalgaz bağlatmıyorum, param yok”, dediğinde, en azından apartmana gelen ve merdiven boşluğundan geçen ana borunun giderine ortak olmak zorunda, tabii apartman ortak karar aldıysa. Evinde kalorifer tesisatı döşeli olan da, yetkili servislerin çıkardığı bedel kadar dönüşüm bedeli ödeyecek. Tüm bu masraflar, önümüzdeki yıl doğalgaz geleceği yönünde yapılan masraflar. Peki, bu masraflar yapılıp da doğalgaz gelmezse, bütün bir kış nasıl ısınacağız. Bunun için ya Yöneticilerin sözüne inanıp tesisatı döşeyecek, ya da bir kış daha eski sistem devam edeceğiz. Çünkü son ana bırakırsak, yoğunluktan dolayı tesisat işleri yetişmeyebilir.

   Ha, kaymakamlığın bedava kömür dağıttığı ihtiyacı olan kesim, tabii ki bu paraları bulamayabilir. Onlar için kredi ya da yardım fonlarının devreye girmesi ve Kaymakamlığın bu yönde girişimlerde bulunması beklenebilir.

                                 POLİSİMİZ ÇALIŞIYOR(MUŞ!)

   Özellikle trafik polisimiz, biz farkında olmasak da çok sıkı çalışıyor.

   “Neden farkında olmayacakmışız” dediğinizde, adresinize gelen bir ceza makbuzu, tüm gerçekliliğiyle size kendini fark ettiriyor!

    Karasu Belediye karşısı, Şok Market ve Sedaş Ödeme merkezi önü, yeterince dar. Aracınızı buraya normal park ettiğinizde yoldan geçen diğer araçlar zorlanıyor. İster istemez az biraz kaldırıma çıkmak mecburiyeti hissediyorsunuz. Polisin hiçbir uyarı yapmadan kestiği ve gönderdiği cezada da aynen  öyle diyor, “kaldırıma çıkarak park…!”

    Doğu Karadeniz Caddesinde, deniz tarafındaki yol bozuk, Güneydeki yol yeni ve düzgün. Haliyle Küçükboğaz tarafından çarşı istikametine giderken düzgün olan yolu kullanıyorduk. Tak, bir ceza daha… Ters yolu kullanmak! Hani insan istiyor ki, Polis kendini göstersin, bir uyarsın da biz de tekrarlamayalım. Böylece ceza yemekten kurtaralım… 

   Tam konuyu buraya getirmişken bir esnaf arkadaşım da aynı dertten muzdarip, “Abi, benim arabaya da tam karşıdaki park yeri  kenarında ceza kesmişler, neden olduğunu anlamadım” dedi. Otopark ve yıkama yapan esnafın şikayet ettiğini düşünüyor!

   Karasu küçük ve hemen herkes birbirinin arabasını tanıyor. Hatta Polis bile… Ceza kesmek yerine vatandaş uyarılabilir. Tabii amaç ceza kesmek değilse…

                                         İKİ AÇILIŞ BİR KAPANIŞ

   Doğalgaz açılış töreninde dikkatimi çeken bir konuyu yazmadan edemeyeceğim. Aynı yerde, birkaç ay önce bir açılış daha yapılmıştı. Hatta balonlar bile aynı yere bağlanmıştı. Açılışı yapılan Çorbacı dükkanı, dünkü açılışta faaliyet göstermiyordu, çünkü kapanmıştı.

   Binbir hevesle dünya kadar masraf yapılarak görkemle açılan ve birkaç işsizi istihdam eden bir işyeri, sessiz sedasız kapanmış, kepenklerini indirmişti.

   Halbuki sırf destek amaçlı çorbamızı orda içebilir, davetlerimizi orada yapabilirdik. Koskoca meydanın kenarındaki bu çorbacının çalışmasını ekonomimiz kaldıramadı! Akibetine diğer esnaflarımızın uğramaması dileğiyle…

                                      MİLLİ İÇKİMİZ

    Açılışta “milli içkimiz ayran” şöleni de yapıldı.

    Bana göre bir eksiklik daha vardı, “milli kokteylimiz cacık”. Sanırım sarımsak bulunamadı!

   

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1616