SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

NO DOKTOR NO UZMAN


   Yeni yapılan Hastane bitmek üzere. En kötü ihtimal, Milletvekili seçimlerinden önce faaliyete geçecek. 
   Hastanemizdeki doktor sıkıntısından bahsedince, “Yeni hastane yapılınca öyle bir sıkıntı olmaz, hallolur inşallah” temennisi ile karşılaşıyoruz. Herhalde bütün doktorlar “Aa, ne güzel hastane, burada çalışalım biz de” diyerek sıraya girerler!
****
   Bayramda, kasaba yardım edelim diyerek bıçağı elimize aldık. Hani Kasap Tahsin`in torunuyuz ya… Baba ve amca mesleği de kasaplık… Boş değiliz yani. 5 tane hayvan kesilip yüzülecek, parçalanacak. Kasaba kalsa akşama kadar bitmez. 
   Neyse, tek başımıza deriyi yüzdük, işkembeyi çıkarmaya gelince sıra, profesyonel kasabı çağırdık yardıma. O gelince, biraz daha rahat hareketlerle devam etmemizin cezasını, tosunun ahını alarak çektik. Bıçağı kaçırıp başparmağımızı kestik. Yara derin olunca, utana sıkıla hastanenin yolunu tuttuk. Bir yandan da düşünüyoruz, hastanede genel cerrah yok, kim bakıp kim diker?
****
   Genel cerrah bulunan Karasu Devlet Hastanesi`nde artık hiç cerrah yok. En ufak müdahale için Adapazarı`na gitmek gerekiyor. Zaten tek cerrahın çalışması mümkün değil. Çünkü gece gündüz çalışması gerekir. Çok yorgun bir anında hastaneye gelemez ise, görev ihmali diye hapse girmesi söz konusu. Zaten bu yüzden tayinini istedi Dr Kerem Bey, Dr Şemsi Bey`den sonra. 
   Karasu`nun siyasi beceriksizliği her alanda olduğu gibi sağlık alanında da kendini gösteriyor. Basit bir dikiş ata-cak teknisyen, sağlık görevlisi  yok!
****
   Hastaneye ilk girerken flaşların patladığını görünce bozuldum tabii. “Acemi Kasap” başlığı altına resmimi koyacaklardı. Tehditlerim filan işe yaramadı. Hanım kızımız (ne hanımı, cadı cadı) “Adnan Bey, bu bizim görevimiz” dedi. Baktım içerde benim gibi yaralılar da var, biraz rahatladım. Kabahati bölüşmüştük ne de olsa!
   Serumlu suyla yıkayıp tetanos aşısı vurdular. Yaranın etrafına da uyuşturucu zerk edip gönderdiler Ada`ya, “Plastik cerrah görecek, dikecekler,” diye…
   Dr. Kerem Bey`i arayıp telefonla imdat istedim, atardamarı kestim, kanıyor, dedim. Başparmakta atardamar yokmuş! Tendondur o kestiğin tendon, dedi. Yahu neden öyleyse fıskiye gibi akıyor benim kanım. 
  Doktorun kesik parmağıma yaptırdığı jimnastik hareketlerinden sonra, ver elini Adapazarı…
  ****
   Büyük hastane bambaşka bir şey yahu! Araştırma acilden hızla girişimizi yapıp saatlerce sırada beklettiler! “Başparmağımı hissetmiyorum, kangren olacak” diyerek biraz ısrar edecek oldum, “Senin damarın kesik, kalp ve damar hastalıkları uzmanı görecek. O da şimdi ameliyatta, ne zaman çıkar belli olmaz” dediler. Uzman doktora mua-yene olacaktım, büyük hastane bam-başka bir şey yahu! Çay tost faslından sonra haber geldi, Damar doktoru “dikin parmağı, bir şey olmaz” diyerek bilimsel öneride bulunmuş! Karasu`da yok böyle bir uzman!
   Dikeceğiz ama herkes sırada diktirmek için. Benim kesik parmak ufak görünüyor ama en büyük hasar bende, kanama devam ediyor çünkü. Neyse, terzi iğneyi ipliği aldı, başladı dikmeye. Yahu uyuşturucu vurmadınız, dedim. Karasu`da vurulan uyuşturucunun etkisi 3-4 saat sürer etkisi dediler. Parmağımı neden hissetmediğimi o zaman anladım!
****
   Dikiş bittikten sonra sordum; gidebilir miyim, diye. Hayır, dediler. Bir de plastik cerrah görecekmiş. Kanamanın devam edip etmediğini kontrol edecekmiş. Büyük hastane bambaşka bir şey yahu! Koskoca Uzman Plastik Cerrah, parmağımı muayene edecek. Parmağımı kestiğim için utanıyordum artık. Uzun süren beklememden sonra cerrahı boş bir odada yakaladım, dedim ki, “Beni muayene edip Karasu`ya gönderin artık!” Doktor, sargılı parmağıma şöyle bir baktı, “Şimdi yeniden sargıyı sökmeye gerek yok. Sen git, şişme ağrı filan olursa gene gelirsin. Bir hafta sonra kliniğe gel, kontrol ederiz!” 
   Uzman doktor ne de olsa! Sargının dışından bir bakışta anladı, önemli bir şey olmadığını. Karasu`muzda yok böyle bir plastik cerrah!
 ****
   Akşama haberlerde 4.078 acemi kasap kendini kesti, haberini dinledim televizyonda. 4077 diye düzelttim içimden. Çünkü ben acemi kasap değilim, kasaplık aile mesleği!
 ****
   Başlık neden yabancı dilde diye merak edenler vardır, izah edelim. Defalarca yazdık, Karasu`ya uzman doktor lazım diye. Kimse umursamadı. Bir de İngilizce yazalım, belki birileri anlar, ilgilenir artık.
 KUZEYDEN MİLLETVEKİLİ
   Seçime 8 ay kaldı ama hala bir hareket yok seçimle ilgili. Son anda karar verip son anda propaganda yapılacak galiba. İktidar partisinin kaybedeceğini kimse düşünmüyor bile. Merak edilen, muhalefet bir mi, iki mi milletvekili kazanır?
   Ankara`ya giden bir partilinin görüşünü sormuşlar, Kuzey`den milletvekili adayı arıyoruz, kimi tavsiye edersiniz, diye.
   Karasu, Kocaali ve Kaynarca ilçele-rini temsil edecek bir aday arayışı var. Milletvekili, 55 bin nüfuslu Karasu`-dan mı, yoksa 23`er bin nüfuslu Koca-ali ve Kaynarca ilçesinden mi olmalı? Karasu nüfus olarak ve büyük projeler bakımından öncelikli olsa da, Kocaali`de de birlik ve beraberlik hâkim. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1390