SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019

NURİ HAŞMENOĞLU PROJESİ


   “Nüfusunun çoğu Karadenizli olan Karasu ilçemiz ile nüfusunun çoğu Manav tabir ettiğimiz yerli halktan oluşan Taraklı ilçemiz ile ortak bir Kültür Projesi yapıldı. Aynı ilin iki farklı kültüre sahip ilçelerinin kaynaşması ve birbirlerini tanıması amaçlı yapılan etkinliklerin ilk ayağı 2 Mayısta Taraklı`da, ikincisi de 23 Mayısta Karasu`da olacak. 
   Belediye Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Nuri Haşmenoğlu`nun gayretleriyle hazırlanan bu proje bakalım neler getirecek!” Demiştik.
   Bu Projeye adının verilmesi uygundur. Umarız menfur kaza sonucu hayatının bitmesi ile bu proje de askıda kalmaz ve her yıl tekrarlanır. Çünkü vefatından sonra Odasına göz attığımda, en azından masasının üzerinde bir portresi ve bir demet çiçek görmeyi umuyordum. Karanlık, loş bir oda, bomboş…
   Mekânın Cennet olsun, yüzünden tebessüm eksik olmayan güler yüzlü dost insan.
 ADAPAZARI YOLU
   Sadece bina değil, yol inşaatı da tekniğine uygun yapılmazsa öldürebiliyormuş, değil mi? Adapazarı yolundaki bu kaza ne ilk, ne de son olacak. Suya girip direksiyon hâkimiyetini kaybeden Haşmenoğlu gibi, daha önce suya girip takla atan kanala düşen araçları da görmüştük. Yolda giderken suda boğulmak!..
   Proje ve uygulama hatalarıyla dolu bir yolumuz var. Her can vermede kusur düzeltiliyor. Son kazadan sonra Adapazarı`na giderken, yine yer yer su birikintileri vardı yol üzerinde. Yol, suyu sevmez. En ufak bir su birikintisi, hem yolu öldürür, hem sürücüyü. Defalarca dedik, yol inşaatı yapılırken balıksırtı tabir edilen eğim verilir her iki tarafa. -Ki su tutmasın- Virajlarda bu eğim tek yön olur, virajın yönüne göre değişir, aynı zamanda merkezkaç kuvvetini önlesin diye.
   Umarız, Haşmenoğlu`nun yaptığı kazadan ders alırlar, yolları düzeltirler de, İktidarın övünç kaynağı olan “Yol yaptık” sözü, “Güvenli yol yaptık” şeklinde düzeltilir.
 MİNİBÜS 
ŞOFÖRLERİ
   Arabamın kaza yapması sonucu, Adapazarı`na minibüsle gitmek zorunda kaldım. Aman Allah`ım, yolun büyük kısmını şoförün telefonla görüşmesi sonucu diken üstünde gittim!
   Telefonla görüşmek, trafik kazalarının oluşmasının en büyük sebeplerinden… Şoförün dikkati dağılıyor, konsantrasyonu gidiyor ve refleksleri azalıyor. 
   Arkadaş, sen bu telefon görüşmesini özel aracında yapabilirsin belki, ama arkanda en az 15 kişinin sorumluluğunu taşıyorsun. Bunu yapamazsın. Özel aracında bile yapamazsın, suçtur çünkü!
   Bildiğim kadarıyla araçlarda video kayıt cihazı var. Acaba o kayıtları inceleyip şoförlere seyir esnasında telefonla konuştukları için ceza verilemez mi? Daha öz sorayım, şoförler denetleniyor mu? İlla ki şikâyet mi olması lazım?
   Rakipsiz şirket, dışarıdan birilerine maaş ödeyip yolcu gibi minibüse bindirip denetlese… Bir nevi müşteri temsilcisi yani… Şoför de bunu bilse ama yolcuyu tanımasa… İllaki polisin mi ceza kesmesi lazım?
   Ha, bir de geri dönerken, videolu minibüse denk geldim. Video, yolcular için değil, doğrudan şoföre dönüktü, ona hitap ediyordu. Yol boyunca klip gösterisi yapan ekrana zaman zaman takılan şoförün gözleri, yine gerginlik geçirmeme sebep oldu. 2 Yolculuk, 2 büyük kusur…
   Kooperatifin kendine çeki düzen vermesi lazım artık!
KAMU BİNALARI VE DOĞALGAZ
   Önce Karasu belediye binası…
   Doğalgazı getirmekle övünen belediyenin neden doğalgaza geçmediğini soralım önce. 
   Hadi bunu daha önceki yazılarımızda sormuştuk. Peki, okullar niye doğalgaza geçmez artık? Okullar ve kamu binaları…
   Evimin dibinde olan Namık Kemal Ortaokulu`nun bacasından çıkan dumanın resimlerini paylaştım defalarca. Bazen havanın yoğunluğuna göre, yukarı çıkmıyor, dibine iniyor duman. O gencecik dimağların dumanla zehirlendiğini düşünüyorum her ana baba gibi. 
   Ya komşu binalar..?
   Bu dumanı ne kadar daha soluyacak, bu is kokusunu ne kadar daha burunlarına çekecekler?
   Doğalgaza ne zaman geçecekler?
   Hani bazı siyasiler övünerek söylüyorlar ya, eskiden okula giderken evden odun götürüyorduk! Gerçi doğuda hala okula giderken tezek getiren öğrenciler varken,..
   Okulların doğalgaza geçmesini istemek, çok mu oluyor.
   Ya da şöyle mi yapsak, elektrik kayıp kaçaklarının vatandaştan alınmasını yasa çıkararak yasal hale getirenler, okulların doğalgaz paralarını da diğer doğalgaz abonelerinden tahsil ederler mi?
   Devlet, kendi getirip dağıtımını yaptığı doğalgaz ücretinde okullara bir ayrıcalık getirebilir belki. Çünkü sınıfların ısınma işi doğalgazla halledilmeye çalışılsa, hayli masraflı olur da…!                      
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 898