SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 18.10.2019

Olmaz öyle şey!


   Karasu Belediyesi yönetimi, iç merdivenleri kapatarak sadece dış merdivenden hizmet vermeye başladı. Yakında da dışarıya masa atıp gireni çıkanı sorgulayıp kayıt altına almayı düşünüyorlar.  Öyle aklına esen belediyeye giremeyecek!
   Açıklanan sebeplerden biri; güvenlik gerekçesi…  Belediyeye girip istediği daire amirine, başkana, birime istediği gibi dalamayacak kimse. Önce bir abdest alacak, sonra girişteki görevliye, belediyeye neden girmek istediğini, hangi bölüme gideceği ve kimle görüşeceğini izah edecek. Pasaportunu, yoksa kimliğini gösterecek. Savcılıktan iyi hal kağıdı istenip istememe yönünde net karar yok henüz! Kapıdaki kişi, içerde görüşülmek istenen kişiyi arayıp soracak, ziyaretçin var, gelsin mi, diye. Uygun görünürse içeri girmesine izin verilecek. 
   Diğer gerekçe, aşağıdaki holde sigara içilmesi… Kapalı alanda sigara içilmesini önleyemeyen belediye, “Zemin katla bizim ilgimiz yok” diyerek ceza kesilmesini önleyecek (Başkan yardımcılarının odasında sigara içilirken yakalanmamak için de bu tedbirler geçerli olabilir.)
   Başka gerekçe, zemin katta çay içen vatandaşların yüksek sesle bağrışması, zaman zaman küfürlü konuşmaları…  Yukarıda çalışan bacılarımızın yüzünün kızarmasına sebep oluyor, gürültüden de randımanlı çalışamıyorlar!
   Belediye bu uygulamadan vazgeçecektir, sebepleri de şunlar; 
   Zemin kattaki dükkan sahipleri o dükkanları belediye var diye aldı. Her ne kadar kiraya da verseler, yapılan uygulama pasaja girilmesini azaltıp müşteri kaybettiriyor. 
  Bir binada değişiklik yapılırken, kat maliklerinin de yazılı rızası alınmalı…
   Resmi dairelerde merdiven sayısı ve genişlikleri belirtilmiştir. Henüz kullanılan bölüm dar olup 3 kişinin yan yana geçmesine müsait değildir. Bu merdiven, belediye gibi kamuya açık yapıların yönetmeliklerine aykırıdır.
   Hepsinden önemlisi, üst katta çıkacak bir yangında ya da deprem anında herkes kapıya hücum edeceğinden ezilmeler ya-şanacaktır. Koridorun dar ucundaki mer-diven, yangın anında en zor ulaşılacak mesafededir. O panik halinde kapatılan merdivenlere koşanları da (çıkış olmadığı için) yanmak gibi bir acı son beklemek-tedir.
   Yani, her hangi bir kişinin mahkemeye müracaat etmesi halinde pasaj içindeki merdivenin açılması gerekiyor. Kim bilir, belki bir savcı, belki de kaymakamlık olayın vahametini kavrayıp müdahale eder de herhangi birinin mahkemeye müracaatına gerek kalmaz.
SEÇİMİ HAYVANLAR DA KAYBETTİ!
   Seçimi barınaktaki hayvanlar, Karasu`daki sokak köpekleri de kaybetti. Sebebi de, Sakarya ilindeki tek hayvan barınağı olma özelliğine sahip Karasu barınaktaki tek veteriner ve tek işçi görevden alındılar. 
   Cumhur Bey, Büyükşehir`e atanıp mez-bahadan sorumlu tutuldu. Daha önce ya-nında çalışıp kendisinin yetiştirdiği ele-manın emrine verilmeyi hazmedemeyen veterinerimizin istifa ederek görevi bırak-tığı söyleniyor. Cumhur Bey`in barınak-tan ayrılmasıyla ameliyatlar durdu, hasta hayvanların tedavisi ile ilgilenen kalma-dı.
   Cumhur Bey`le beraber çalışan Ali Bay-ram, asistan gibiydi. Köpeklerin aşılarını, iğnelerini yapıyordu. Veteriner teknikeri kadar bilgi sahibi olan Bayram, Adapa-zarı Büyükşehir`e atandı ve her gün mi-nibüsle Ada`ya gidip geliyor.
   Ali Bayram, aynı zamanda ilaçlama araçlarını da kullanıyor, sineklerle müca-dele ediyordu. Eğer hemen tedbir alın-mazsa, bol sinekli bir yaz yaşayacağız. Çünkü sineklerin larva zamanı geçip çoğaldıklarında mücadele pek etkili olamıyor.
   Ali Bayram ayrıca barınağa kişisel emeğini sarf ederek barınak haline gel-mesinde pay sahibi olan kişidir. Görevi olmadığı halde hafta sonları da gelerek barınağın inşaatını tamamlamış, bu gün-kü hale gelmesine sebep olmuştur. İn-ternette açtığı sayfaya birçok hayvan dos-tunun ziyaret etmesini sağlamış, beğeni-sini ve takdirini kazanmıştır. Ayrıca bu hayvan severler gurubu internet üzerin-den Ali Bayram`ın görevinin geriye ver-ilmesi üzerine imza kampanyası başla-tmışlardır.
   Barınakta halen çalışmaya devam eden tek görevlinin sağlık problemleri vardır ve en önemlisi köpeklerden korkmaktadır. Beklenen hizmetini de tam verememektedir. 
   Cumhur Bey gibi hayvan ameliyatlarında tecrübeli bir veteriner ile Ali Bayram gibi tecrübeli ve çalışkan veteriner yardımcısının acilen, hiç vakit kaybetmeden görev alması gerekmektedir. Yoksa seçimi köpekler kaybetmiş, sinekler kazanmış sayılabilir!
 TÜY DİKTİNİZ
   Seçimden sonra gözüme çarpan en uzun asfalt, pazaryeri arkasındaki yoldur. O kadar güzel oldu ki, yola ne bir kasis konuldu, ne bir çukur kaldı. Bu kadar güzelliği hazmedemeyen bir vatandaşı-mız, 2 sokak başına gemici halatı bağlayarak deyim tam yerinde, tüy dikti. 
   Araçların yavaşlaması için dikilen halat; Araçların ön takımını titretiyor, bozulmalarını hızlandırıyor.
   Fren yapılmasına sebep oluyor, balataları bitiriyor. Hız kaybına sebep olup yakıt tüketimini artırıyor.
   Benim gibi vatandaşların da sinirini bozup şekerini yükseltiyor.
   Ben artık bu yolu kullanmıyorum, etrafındaki diğer yollardan gidiyorum. Fen İşleri Müdürlüğü`nden de rica ediyorum, bu halatı kaldırın, yola koyana da ilgili maddeye göre ceza kesin. 
   Evimize bir keyifli gidelim yahu! 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1277