Organize İşsizlik


    İşsizliğe çözüm olsun, ekonomiye katkı olsun diye çağırdığımız, ilçemizin en güzel yerlerini layık gördüğümüz dev yatırım sahipleri….

   Denize sıfır, liman manzaralı bir tersanemiz var ama beş para etmiyor. Topu topu 2 tane gemicik yapıp suya indirdiler, sonra da kapıya kilit vurdular. İşsizliğe çözüm olsun diye göz yumduğumuz, alkışladığımız devasa görünümlü yatırım, faaliyetteyken bile ilçemiz ekonomisine katkı olmadı. Topu topu 100 kişi çalıştı, onun da az bir kısmı Karasu ve çevresindendi. Sanırım iş alanı olarak tercih edilmemesinin sebebi, asgari ücret ödemesiydi.

   Ona bile razıyken (ya sökülsün, ya faaliyete geçsin) tersaneyi unuttuk. Ne yeni gemi yapımı, ne de eski gemilerin bakım onarımı için bir faaliyet yok. Bütünüyle çürümeye terk edilmiş bir mezbelelik gibi… Asgari ücretle dahi olsa çalışmasına razıydık.

   İlçemizin girişini, en güzel yerini verdiğimiz Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yatırımlar için ne demeli? Neredeyse uzaydan görülecek büyüklükteki devasa yapı için ne demeli? Bu güne kadar hiç kimsenin bu bölgede iş yaptığını, çalıştığını, nakliye ya da malzeme hizmetleri gördüğünü duymadım. İlçemiz gençleri çalışmak için gurbete giderken ilçemizdeki devasa yatırım için dışarıdan taşeron getiriliyor. E, haliyle taşeron da kendi adamlarına, kendi bölgesinin insanlarına iş veriyor. Yaklaşık 250 çalışanın ilçemize katkısı yok. Belki tek-tük ilçemiz çalışanları da organize olarak seçilmiş değil, tamamen tesadüf.

   Yarın fabrikalar tamamlanıp çalışmaya başladığında acaba farklı bir durum mu olacak? Yine taşerona verilip, işçi bulma taşeronun insafına mı bırakılacak?

   Ben öyle olacağını düşünüyorum. Böyle düşünmem için en büyük sebep, Karasu ilçesinden eleman çalıştırmayı düşünüyorlarsa, hangi branş, hangi meslek sahipleri çalıştırılacak, açıklama yapmalılar. İlçemiz gençleri de ona göre eğitim alıp kendilerini yetiştirmeli. Bu güne kadar yapılanlar da bundan sonra yapılacakların teminatı değil mi?

   Ünlü bir vatandaş gelmiş, Karasu’da fabrika kurmak istediğini söylüyor. Buyursun, gelsin. Kibar Holding de, Chery otomobil fabrikası da gelecekti. Hoş ümidimizi kesmiş değiliz. Biz buradayız, bekleriz. Başkan dahil, tüm kamu ve özel görevliler, hepimiz elimizden geleni yaparız ama…

   Fabrikayı kurup asgari ücretle eleman çalıştırmak isterseniz, Karasu’lu ona pek sıcak bakmaz. Belki kızlarımız evde boş oturmamak için çalışmaya razı olur, 3-5 çeyizime parça alayım diye. Ama genç erkeklerimizi asgari ücret tatmin etmez.

   Peki sonra ne olur. Sonrası hepimizi ürkütüyor. Asgari ücretle işçi bulamayan fabrikalar(!) doğu kökenlileri ucuz-bedava çalıştırmak için işe alır. Dolayısıyla doğu kökenlilerin akın edeceği ilçemiz, kozmopolit bir yer olur çıkar. Fazlasını söylemeye gönlüm razı değil ama işsizliğe de çare olmaz.

    Yatırım yapacaklara şart getirmeli…

    Mesela, çalışanların yarıdan fazlası Karasu’lu olmalı. Kalanı da civar ilçe ve köylerden…

    Bir de yatırım yapılacak alan ve alınacak işçilerin mesleği sorulmalı. Mesela, kaynakçı ağırlıklıysa, kaynakçılık kursu verilmeli gençlere. Teknik eğitim gerekliyse, o işin tekniğine yönlendirilmeli gençlerimiz.

   Bu işlerin organizasyonunu da belediye bünyesinde faaliyet gösteren İş-Kur yapmalı. Kağıda dökülmeli, protokol halini almalı bu anlaşma.

   Ondan sonra da Başkan gerile gerile basının karşısına çıkıp, “kaç işsize iş bulunacağını” açıklamalı.

KEDİ-KÖPEK KULÜBELERİ

    Buradan yazmıştım. Kışın aç kalan sokak köpekleri için barakalar, yem kutuları yapalım, ana cadde üzerinde köşebaşlarına koyalım demiştim. Kediler nasılsa çöp kovalarına giriyor ama köpekler giremiyor, demiştim.

   Basında okudum, Zeytinburnu Belediyesi bunu yapmış. Çok da güzel olmuş.

   Güvercinleri besleyerek onlara iyilik yaptığını düşünen hayvan severler, haydi hep beraber sokak köpekleri için kulübe ve yemlik yapmaya…

   AĞAÇ DİKİMİ İÇİN SON GÜN

   Yemyeşil bir Karasu için ağaç dikmeye…

   Mart ayı son ay. Peygamberimizin dediği gibi, “Kıyamet kopuyor da olsa, ağaç dikin”

   Haydi bir ağaç da sen dik.

   

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ