SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 18.10.2019

ÖYLE OLMAZ BÖYLE OLUR


   Deveye sormuşlar, “Neren Eğri” diye de, “Nerem doğru ki!” demiş. Tamam, devenin her tarafı eğri, doğru bir tarafı yok da, soruyu soranın her tarafı düzgün mü? 
   Sahilde, yolları kapatmak için barikatlar var. Kafalarına estiği zaman yolları kapatıyorlar. Cadde başlarında olduğu gibi, ara sokaklardan da girişi kapatıyorlar bu barikatlarla. Hatta plaj düzenlemesinde çalışan bir genç de, plaj tarafındaki yolun başına hunileri çekmiş, kafasını kaldırıp hiç tanışmadığımız halde bana; “Yolu kapattım abi” demiştir. Ben de “İyi yaptın” dedim. Belli ki ileride büyük makamlara gelecek, belediye başkanı bile olur! Halbuki o an yolu kapatması 

için bir sebep yoktu.
   Bir yol trafiğe kapandığı zaman, nasılsa bu yol çalışmıyor denilerek hemen barikatın önüne araçlar sıralanıyor, park ediyor. Yol, öyle kapatılmaz böyle kapatılır deniliyor sanki! Peki o sokak ya da caddede yangın çıksa, barikatlar demir taşınabilir cinsten, hemen açılır. O park eden araçların sahipleri nerden bulunacak?
   Hatta ara sokaklarda araç çıkışları için yanlardan geçiş varken, oralar bile diğer araçların park yeri olarak kullanılıyor, trafiğe kapatılıyor.
                 PARKOMAT
   Bir de merak ettiğim, anlamadığım bir husus var; Karasu merkezde her gün park eden araçlara park ücreti aksettirilirken, esas deniz kenarında park eden araçlara neden park parası yazılmaz? Hatırlarsınız, Parkomat sistemini ilk kurup çalıştıran kişiler, kışın kurtarmıyor diye vazgeçmiş, Belediyeye devretmişti. Karasulular park parası ödeyecek kadar saf ama elin oğluna park parası ödetmeyecek kadar da belediyemiz zengin!
             İNŞAAT YASAĞI
   Karasulular için bir diğer kazık da inşaat yasağı… Sahilde ikamet eden yazlıkçı, inşaat yasağı ile korunurken, çarşı merkezde böyle bir yasak yok. Sabah 08.00`de, tak-tuk keser sesiyle uyanıyoruz. Herhalde Karasuluların canı can değil, onlar tatil yapmaz diye düşünülüyor! Ya da tatile gelen sadece deniz kenarında kalır, çarşıda kalan olmaz deniliyor. Kim bilir belki de “Onlar Karasulu, ittiret gitsin” deniliyordur! 
   Ustalara seslendim, “Bir sabah uykusu uyutmadınız”, diye; “Abi, mesai başladı” diyor. Hay mesainiz batsın emi. Yaptığınız inşaatın hayrını göremeyesiniz, paranızın bereketi olmaz inşallah, hastane yollarında harcayasınız o parayı… Denizde yasak var da çarşı merkezde neden yok!
      MİNİBÜSLER YENİ AMA
   Sahildeki kalabalık araç trafiği yüzünden bazen yürüyerek, bazen de minibüsle gidiyoruz denize. Yazın hafta sonları ve Pazartesi günleri tıklım tıklım kalabalık oluyor. Ayakta bile yer bulunamıyor minibüste. Hal böyleyken bile minibüsün içi sauna gibi oluyor. Yahu aracınız yeni maşallah, bari şu iklimleme cihazınızı açın da az serinlesin içerisi. İnsan taşıyorsunuz siz de… Hadi diyelim açmamak için bir sebebiniz var, bari camları açın da cereyan yapsın. Nefesimiz ter kokusuna karışıyor. Minibüsü satın alırken belki de özellikle sormuştunuz, “Kliması iyi soğutuyor mu” diye, değil mi? Hay iklimleme cihazınız eskimesin emi…
   FİYAT TARİFESİ NEDEN YOK
   Sahilde yanyana iki işletme, birinde bira 7,5 Lira diğerinde 15…Tamam 15 Lira olanda canlı müzik var ama bari fiyat tabelasında yazın, değil mi?
   Lokantanın girişinde yemek listesi asılı ve hepsinin yanında fiyatları yazmak için boşluk var. Ama o boşluk-ların hiçbirinin yanında hiçbir yemeğin fiyatı yok. İnsan düşünüyor, “Acaba adamına göre mi muamele” diye!
  Bir vatandaş geldi, şemsiye kiralayacağı bir yer olup olmadığını sordu. Önce dedim ki, “Şemsiye zaten 15-20 lira bir şemsiye satın alsanıza” diye… “Abi bizi turist sanıyorlar, kazıklamaya çalışıyorlar” dedi. “Az ilerde şezlong kiralayanlardan alın” dedim, yine aynı lafı söyledi, “Bizi turist sanıyorlar…”
   Bize de Karasulu gibi davranıyorlar, sesimiz çıkıyor mu?
                 ELEKTRİK-SU
   Başlığı atınca anlamışsınızdır zaten, fazla söze gerek yok. Her geri kalmış medeniyetler gibi elektrik ve suyumuz sık sık kesiliyor. Özellikle sahilde oturanlar bu durumdan çok şikayetçi. Birileri “Karasu`nun 100 yıl daha su sıkıntısı olmaz” mı demişti? Yoksa elektrik için miydi o denilen laf? Sanki denizde yüzenlerden gizli gizli intikam alıyordu bir gizli el!
   Olsun, biz Karasuluyuz!
            TERÖRE DİKKAT
   Son olarak da, annemin bir lafını yazayım, “Kalabalık yerlerden kaçının!” Çok büyük göç alan ilçemizde insan canına değer vermeyen bazı kişilerin terör saldırısı olabilir. O yüzden terk edilmiş eşya, paket, çanta gibi şeyleri, şüpheli kişileri polise ihbar edin. Şükür ki bu güne kadar olmadı, olmaz da…
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 907