Pamuk eller cebe


Hani yıllardır “yollarımız asfalt yapılmıyor” diye serzenişte bulunuyorduk ya,… Artık yapılacak. Bunun için ilk adım atıldı ve mesken sahiplerinden 300-800 Lira para isteniliyor.
   Biz, bunu Büyükşehir Belediyesi yapıyor sanıyorduk, meğerse ilçe belediyemizmiş paraları isteyen! Yani ruhsat keserken “Alt yapı katılım Payı” adı altında aslında yol, su ve kanalizasyon bedellerinin peşin alındığı… Belediye, daha önce tahsil ettiği bedeli tekrar tahsil ediyor anlayacağınız.
   Konuyla ilgili görüş aldığım bir belediye yetkilisi, “Ruhsatta alınan bedel kanalizasyon ve su içindi. Biz yol asfaltlanması için para istiyoruz. Vatandaşın mahkemeye verip itiraz hakkı var tabii. Ama mahkemeyi kaybederse, biz de karşı dava açma hakkımız var. Üstelik mahkeme masrafları da cabası”  demiştir. Ayrıca; “Sahile gelen yazlıkçıların bize hiçbir ekonomik katkısı yok. İkametini bile buraya almıyor sadece su parası veriyor ki, senede 1 aylık su parası ne tutar ki!” diye devam etmiştir. Sadece su parasıyla kurtulmasın, Belediyemize de katkısı olsun biraz! Bu kısım biraz mantıklı gibi geliyor.
   Konuyla ilgili yaptığım araştırmalarda, altyapı bedelinin detaylı açıklamasını bulamadım. Ancak, Belediyenin asfalt olmayan yolu asfaltlaması, kaldırım yapması, kanalizasyon hattının yenilenmesi, içme suyu hattının yenilenmesi durumunda altyapı katılım payı istemesi yasal. Ancak bu bedel, 2 cepheye bakan yapıların sadece bir cephesi için alınabiliyor. Mesken değerinin % 2`sini geçmeme şartı var. Neden Bu kadar değişkenlik gösterdiğini çözemedim doğrusu.
   Ahmet Genç döneminde de birçok yol yapıldı, asfaltlandı. O zaman böyle bir para toplanıp toplanmadığını da araştırdım. Toplanmaya niyet edilmiş ama halktan gelen tepkiler üzerine vazgeçilmiş!
   Ha, yönetmelikte çok önemli bir madde var, bu para ancak sözü geçen altyapı ya da yol tamamlandıktan sonra istenebilir. Yani, “Siz önce para verin, biz imalatı sonra yaparız” diye bir şey yok. Yani Belediye alacağından vazgeçmezse, mahkemeye vermeyi de düşünmüyorsanız, parayı hemen vermeyebilirsiniz. Yolun asfaltlanmasının bitmesini bekleyebilirsiniz.
AFET VARMIŞ!
   Son haftalarda tartışılan bir konu var, 45 milyonluk ihale…
   İhale, Afet yasasına dayandırılarak yapıldı. Yani, “Bir yerde daha önce planlanmamış, aniden oluşmuş, yapılması aciliyet kazanmış ve zaman kaybı olmaması gereken afet durumunda ihaleler, pazarlık usulü yapılabilir” deniliyor. Fazladan yazacak bir şey yok aslında. Kapalı kapılar ardında yapılan afet ihalesi…! 
   Meclisteki tartışmalar, keşif ve ihalenin gizliliği gibi konular haklı olarak halkın ve medyanın ilgisini çekmiştir. 
   Sevgili Başkan; Ortada afetlik bir durum yok. Siz de biliyorsunuz ki, Karasu sokakları her şiddetli yağmurda sular altında kalır ve her şiddetli yağışta, “Yerin altına yüz milyon gömdük” esprisi yapılır. İlle insan mı ölmeli deyip kenara çekilemezsiniz. Yapılması gereken bir tesis varsa, aciliyeti yok ve ihalesi de şeffaf olup afet yasasına dayandırılmamalı. Sizi oraya aday gösterenlerle sizi oraya seçenler arasında tercih yapma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, sizi oraya seçenleri tercih etmelisiniz. Yarın, size bu ihaleyi yaptırmaya zorlayanlar, her hangi bir mahkeme ve soruşturma söz konusu olduğunda kaybolur ve mahkemeye tek başınıza hesap vermek durumunda kalırsınız. Hangi bilirkişi, “Evet afet vardı, bu alt yapı yapılmazsa Karasuyu sel alacaktı, sular altında kalacaktı” diye görüş belirtir? Tüyü bitmedik yetimin hakkını birkaç müteahhide yedirmenin hesabını öteki tarafta da sorarlar, hatırlatayım dedim.
BELEDİYENİN KUM HIRSIZLIĞI
   Geçen hafta, belediye kamyonlarının liman tarafından kum yükleyip belediye şantiyesine boşaltması yayınlandı bir videoda. Kamyonların plakası dahi belli… 
   Konuyla ilgili Kaymakamlığa şikayette bulunulmuş ve Kaymakamlık, “Hiçbir kimseye bu konuda taviz verilmez ve gereği yapılacaktır” demiş. Bir şey yapılıp yapılmadığı, ceza kesilip kesilmediğini bilmiyoruz. Denizdeki kumun taşınıp yine vatandaşın hizmetinde kullanılması (artık taşınacak kum da kalmamasına rağmen), bazı kişilerce makul karşılanabilir. Bunu izlerken aklıma Bulancak Belediyesine ait kamyonları durduran Jandarma geldi. Kamyonları tonaj aşımı sebebiyle kantara çekmek isterken olay mahalline gelip Astsubayı tehdit eden belediye Başkanı geldi. Karasu Belediyesi Kamyonları tonajı aşmıyordu galiba! 
   Sahi, Jandarma tonaj için kamyonları kantara götürüyor mu acaba? Yoksa Büyükşehire bağlanınca bu görev jandarmadan alındı mı? Çünkü Akçakoca yolları tonajdan Hellim(!) baya bozuk!
AYIP ETTİN BÜYÜKŞEHİR
   Tabela borcuna sebep esnafın arabasına icra koymakla çok ayıp ettin. Atatürk yaşasaydı size kızardı, emin olun. 
   İş yapmaya çok meraklıysanız, Tuzladaki Deli Dumrul`un köprüsü gibi yanıp sönen trafik lambasıyla ilglenin Ya kaldırın, ya teknolojik sistem getirerek düzenleyin. 
   Belediye meclisindeki Hüdaverdi bey, Trafik lambalarıyla siz ilgilen-iyormuşsunuz, eh bir zahmet artık!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 967