• Ana Sayfa
  • »
  • PARA DA HİZMET DE BÜYÜKŞEHİR`DE

PARA DA HİZMET DE BÜYÜKŞEHİR`DE


   Temel, pireyi eğitmiş, “atla” diyormuş, atlıyormuş, “zıpla” diyormuş zıplıyormuş. Tutmuş pirenin ayaklarını koparmış, “atla” demiş pireye atlamamış, “zıpla” demiş, zıplamamış. Kanaatini vermiş, “Ayakları koparılınca pirenin kulağı duymuyor” 
   Karasu, Büyükşehir`e geçince gelirlerinin büyük bir kısmı da Büyükşehir`e geçti. Özellikle su parasını Büyükşehir`in toplamasıyla İlçe belediyemiz en büyük gelirinden oldu! Bu sebeple hizmet veremiyor. Bu haftaki yazımı bu konu üzerine kurarak biraz araştırma yapayım dedim.
   Su parasını ve atık su parasını Büyükşehir`e bağlı Saski topluyor. Ancak, Karasu Belediyesi de su ve atık su ile ilgili para harcamıyor. İsale hattının yenilenmesi, yeni su kaynaklarının bulunması, dinlendirme ve arıtma tesisi hep Büyükşehir`de. Kanalizasyon ve arıtılması, altyapı arızalarının giderilmesi de Büyükşehir`de. Kıyaslayınca, yeni içme suyu arıtma tesisi kurulması, 1,5-2 milyon liralık işi üstlenecek. Kanalizasyon atık suyunun arıtılması da 7-8 milyonluk iş. İçme suyu paralarını toplayan Büyükşehir, diğer taraftan bu büyük yükümlülüğün de altına girmiş. İyi mi olmuş, kötü mü olmuş, karar veremedim.
   Ancak, içme suyunu toplayan Büyükşehir, ÇTV`yi de topluyor. Bu da aylık 50.000 TL civarında para yapıyor. Bu parayı Karasu Belediyesi`ne vermesi beklenirken, hani bizim Büyükşehir`e aktardığımız personeller vardı ya, emekliliği gelip de tazminatından kurtulalım dediğimiz… Bir de havuzdaki elemanlar vardı, Valiliğe devredilen… İşte onların emeklilik ikramiyesini ödeyip bizden kesiyor. Yani bizim yaptığımız kurnazlık pek fayda etmedi!  
   Belediyelerin en büyük geliri, İller Bankası`ndan aktarılan aylık paradır. Mesela geçen ay 1.450.000 TL aktarılmış olup bunun % 30`u Büyükşehir Payı olarak Büyükşehir`e,  % 10`u Saski payı olarak toplam % 40`ı kesiliyor. Kalanın da % 22`si belediye borçlarına (SGK-Vergi vs) kesilip bankaya yatırılıyor. Sadece yazın 4 ay, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında bu para kesilmiyor. Bankaya yatan paranın da % 7`si daha önce kullanılan kredilere kesiliyor. Yani 1.450.000 TL`den kala kala 350.000 TL kalıyor. Bunun da 250.000`i işçilik parası olarak ödeniyor. Kalan 100.000`i bozdur bozdur harca!
   Bunun yanında GSM (Gayri Sıhhi Müesseseler), fabrikalar, benzin istasyonlarının işletim ruhsatlarını da Büyükşehir kesiyor. Buradan gelen paralar da artık bizim değil. Mesela, ilçemizin en güzel yerini verdiğimiz Gazi Metal`in ilçemize hiçbir katkısı yok. Yıllık 2500 TL civarında bir ÇTV var, o da zaten sadece bir personelin aylık maaşı!
   Kaldı geriye Ruhsat ve iskan harçları… Tabela vergileri… Ve çoğumuzun ancak satış yapılırken ödediğimiz emlak vergileri. Belediye bir yatırım yapacakken, bu gelirlerle yapmalı. Peki, emlak vergimizi veriyor muyuz? Hoparlörden sık sık hatırlatsa da kimsenin umurunda değil!
   Durum çok acıklı görünse de, Karasu Belediyesi`nin pek hizmet yapacağı şey de kalmıyor. Neredeyse bedava yaptığı çöp toplama işi dışında…
   Park, bahçeler ve mezarlıklar Büyükşehir`in. Ancak mezarlık hizmetlerini de görevi olmamasına karşın İlçe Belediyemiz yapıyor. Taziye çadırı, tabureler, cenaze taşıma, yıkama, çay makinesi vs… Sebebi de, Büyükşehir bu işi ihale edecek, edene kadar idare edin havasında. Ancak bunun bedelini de ödemesi gerekirken ödemiyor. (Bu arada, ihaleyi de kaçırmayın haa…!)
   Deniz kenarı Büyükşehir`de… Sakarya kenarı Büyükşehir`de... Buralarla ilgili belediyemizin bazı taahhütleri vardı halka verdiği. Mesela Sakarya kenarına rekreasyon alanları yapılacaktı. Deniz kenarına da… Cebinden beş para çıkmadan bunları Büyükşehir`e yaptırabilir. Tabii bunun için de Büyükşehir`e proje getirmek, para istemek gerekiyor. Eskiden Ankara`dan istenen para, şimdi Büyükşehir`den istenmek zorunda...
   Kocaeli Belediyesi, belde belediyelere “Bana proje getirin, uygulayayım” diyor. Sakarya Belediyesi henüz o güçte değil. Ama proje götürmeden de iş yapacağa benzemiyor. Peki, var mı Büyükşehir`e intikal etmiş bir projemiz? Duyumlarımıza göre deniz kenarında bir yatırım planlanıyor ama..!
   Ana caddeler de Büyüşehir`in… Bu yüzden mi acaba asfaltlama hizmetleri büyük caddelerde yapılırken ara sokaklar unutuluyor! Bir çok ara sokakta tamir bile yapılmıyor. Beyler, Yalı Mahallesi Batı Karadeniz Caddesi ile Adapazarı yolu arası, araba ile girilir gibi değil. Yapamıyorsanız, alın Büyükşehir`den birkaç kamyon asfalt, tamir edin bari..! Malum, önümüz kış. Su biriken çukurlar gün gelir birer tuzak olur!
   Hani o kadar kötü değil aslında. İller Bankası payı önceden merkezdeki 30.000 Nüfusa göre yapılırken, şimdi tüm nüfusa, 55.000`e göre yapılıyor. Neredeyse 2 kat arttı. Buna karşılık Beldeler hizmetlerden biraz mahrum gibi. Bu pay yazın tam olarak ödenmesine karşılık, bu sadece bize has değil. Çünkü Karasu Nüfusu yazın 250.000 olmasına karşılık, alınan pay 55.000`e göre. Aslında sahil beldelerde, tatil bölgelerinde olan yerlerde ödeneğe ilave de yapılmalıydı. Çöp toplanma işi bittiğinde ilk başlanan yerde yeniden birikmiş oluyor. Bu sefer de yazlıkçılar bağırıyor, “çöpler toplanmıyor” diye. Hani insanın diyesi geliyor, “Ula hergele, madem hizmet bekliyorsun, al ikametini Karasu`ya da, sayende İller Bankası geliri 100 Lira artsın! (Kişi başı 25 lira gibi bir rakam).
   Karasu halkı hizmete susamış, hizmet bekliyor. Başkanın AKP`li olmasının bir getirisi olmalı. “Bunu da İspir yaptı” ya da “Bunu da Toçoğlu yaptı” diyeceğimiz bir hizmetiniz olsun! Yapmadıklarınızla anılacaksınız bu gidişle!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1149