SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019

Parkomat Neden Yok


                       PARKOMAT NEDEN YOK!

   Geçen sene parkomat ihalesini alan firma, sahildeki park eden araçların kaymağını yedi, kışa girerken “Sadece Karasuluların parası kurtarmıyor” diyerek işi feshetti.

   Belediyemiz de, birçok gence iş kapısı olan parkomat işini kendine bağlı şirkete havale etti. Kızdık, bağırdık ama sonunda kabullendik. İhtiyacı olan gençlere iş kapısı gördüğümüz için de, “ödemeyiz” demedik, tıkır tıkır ödedik.

   İyi de be kardeşim, Karasulunun parası para da, sahile gezmeye, eğlenmeye, yüzmeye gelen insanların parası para değil mi? Geçen sene bir şirketi ihya etti o sahile gelenler. Üstelik zabıta, cankurtaran, temizlik vs gibi hizmetlerini gördüğün insanlardan park parası istemen kadar doğal bir şey olamaz. Belediyenin hiç mi paraya ihtiyacı yok. Kaldı ki, işçilerin parasını bile ödemekte zorluk çektiğin biliniyor. Emlak vergisi, su parası vs gibi anonslarla halktan para isteyeceğine, Ankara’dan para dileneceğine, al sana rızık kapısı. Cankurtaranların masraflarını kurtardığın gibi kasan da dolardı!

   Yetişmiş personelin mi yok, makinen mi yok, kaydırıver Karasu merkezdeki ekipleri sahile… ya da sezonluk eleman al, Lise öğrencileri harçlığını çıkarmak için harıl harıl iş arıyor. Bizim paramız zaten bizim, sadece 2 ay gelen insanlardan para topla. Üstelik 3 Lira al, bizden 2 alıyorsun ya!

   Ha, onu da beceremiyorsan, ihale et yine, oturduğun yerden para kazan!

   Hafta sonu Karasu’ya gelen arabalar, Dörtyol ışıklardan sahile kadar yolu tıkadılar. Özsu önündeki kavşak yoğunluğu taşıyamadı. Yol kenarında park etmeye yer kalmadı. Anayolda park ücretli olursa, millet ara sokaklara park eder, trafik de biraz rahatlar. Rahatlamasa bile en azından belediyenin bütçesi rahatlar. Park eden araçlar da düzenli park eder.

   Ben, Sahilde parkomat uygulamasını gerçekleştirmeyen Belediyeye, çarşı merkezde de park parası ödememeyi teklif ediyorum. Park ücreti talep eden görevliye de, sahildekilerden al, gel benden de al, demeliyiz. Eşitlikse eşitlik… Biz sağmal mıyız yahu!

   Şimdi bir vatandaşımız dava açsa, “Belediyenin kazanması gereken, hak ettiği parayı almayıp Belediyeyi zarara uğratıyor, kendi vatandaşından aldığını yabancılardan almıyor” dese, ne tür bir savunma vereceklerini merak ediyorum.

                                  YAPI KREDİ, ZİRAAT

   Ayıptır yahu… Müşterilerinizi bankanın önünde tek ATM ile kuyruğa dizdiriyorsunuz. Belki de Karasu’nun en çok iş yapan 2 bankalarısınız. Belki de o yüzden millet bankalarınızın önünde kuyruğa giriyor. İkinci bir ATM kurmak, çok mu pahalıya geliyor, çok mu zor?

   Müdür Beylere bu şikâyetler gidiyor tabii, göremeseler de. Onlar da muhtemelen genel merkeze bildirmişlerdir, ATM ihtiyacı var, diye. Hele bu yaz sezonunda, bu kalabalıkta, bu sıcakta müşterilerinizi güneşin altında bekletmeye hiç hakkınız yok! İnsanlar artık haklarını arıyorlar. Hesaplarından paralarını çekip başka bankaya kaçamazlar mı sanıyorsunuz? Emekli maaşlarını başka bankadan almak isterlerse, yapabileceğiniz bir şey yok! Diğer bankaların 2’şer ATM’leri var, biliyorsunuz, değil mi?

   2’şer adet para çekme makinesi bulunduran Halk Bankası, Akbank ve Garanti Bankası Yönetimine, müşterilerine gösterdiği saygıdan dolayı teşekkür ederim. İlçemizde bulunan Denizbank ve Finansbank’a da 2’şer ATM’ye ihtiyaç duyacakları kadar iyi hizmet ve bol müşteri dilerim. (Eh, artık kredi ihtiyacımız olursa, halledersiniz, di mi?)

                                     HEY, JETSKİ

   Hazır ayar verme moduna girmişken, sizi pas geçeceğimi sanmayın.

   Hafta sonu 11 yaşında oğlumun yüzme performansını geliştiriyordum. Son yapılan dalgakıranla kara arasındaki 5 kulaç yerde yüzerken, hızla yanımızdan geçtin. Oluşturduğun dalgalar, oğluma panik yaptırdı ve o dalgalarla mücadele ederken ben de korktum açıkçası. Boğulmayı önlemek gibi bir görevin varken, az kaldı boğulmaya sebep olacaktın! İnsanlara yakın yerden geçerken, lütfen biraz yavaş olun. Oluşturduğunuz dalgalar, zarar vermese bile, insanlara saygısızlık ettiğiniz hissini verir. Lütfen biraz da saygı…

   Ha, oradan geçerken, oraya dik bir kaya yolu var, biliyorsunuz değil mi? Ya o kayalara altı vursaydı, zarar görseydi jet ski? Parasını ödeyecek miydin?

                              ZABITANIN DİLENCİ AVI

   Sahilde, görev noktasındaki zabıta aracında 2 esmer vatandaş, kadın ve çocuk bindirilmişti. Sebebini sordum, dilencilik yaparken el uzunluğu ve hakarete kadar birkaç sebep saydılar. Yakalayıp karakola götürülüyordu. Muhtemelen ifadeleri alınıp salındılar.

   Hafta sonu evimin zili çalındı, yine benzer vatandaşlar, yiyecek istiyorlardı!

   Bu zil çalma, bilinen bir hırsızlık sistemi. Kapıyı açan yoksa ev halkının tatile gittiği düşünülüp her tür hırsızlık metotları deneniyor. Tam kızıp kovacakken, eşimin yufka tarafına denk geldi, verdi birkaç kuruş, boş çevirmemek adına…

   Herkes denizdeyken, çarşıdaki evlerimiz de yoklanıyor. Zabıtanın bu konudaki duyarlılığının devamını diliyorum.

  www.sakaryakarasu.bel.tr

   Karasu Belediyesinin şirketinin tam adını öğrenmek için girmiştim bu siteye. Yapılan icraatlarla hizmetlerin haberi ve başkanın yarım sayfa resmi vardı. Güncel mi diye kontrol ettiğimde, sitenin hizmet süresinin bitmiş olduğunu öğrendik. Bunu da “meclis kararları” linkini tıkladığımda öğrendim.

   Hâlbuki ne güzel bir köprüydü bu site, halk ile belediye arasında. Buradan günlük ilanları, şikâyetleri, dilekleri, hiç olmasa mevcut yapılanları ve sitenin gerçek görevlerini öğrenebilirdik. Takılmış kalmış, “Bir proje 3 birincilik” de…

   TRİP: Kadınların Ata Sporuymuş. Oğlum Altan söyledi valla. Şu sıralar revaçta da…! (Efendim, “ her zaman, her zaman” mı dediniz!)                       

   

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1576