SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 18.10.2019

Plaj Zabıtası


 

                                 PLAJ ZABITASI

  Cankurtaranlar göreve başlamış. Keşke 1 ay önce başlasalardı… 2 Gencimiz daha yaşıyor olacaktı belki şimdi. Umarız seneye boğulmalar olmadan göreve başlarlar.

                                   ***

 Cankurtaranlara, Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu ders vermiş. Gönül isterdi ki bu ders, müracaat eden tüm Karasululara verilsin. Her konuda ders veren Halk Eğitim, yüzme ve su altı sporları konusunda neden ders vermez! Yoksa onlar da mı yaz tatiline girdiler!

                                 ***

 Esas değinmek istediğim konu, denize yüzmeye, tatile ve eğlenmeye gelenler için neden bir “Deniz Zabıtası” kurulmaz! Tamam, sahilde zabıta kontrol noktası var, görevlerini de çok iyi yapıyorlar ama demek istediğim o değil.

  Adam, ATV’ye binmiş, kumsalda cirit atıyor. Aynı şeyi modifiye 4 çeker taksiler ve jipler de yapıyor. En tehlikelisi, Kros motosikletliler yapıyor. Süratli bir şekilde güneşlenen insanların arasından geçiyorlar. Hem insanları rahatsız ediyor, hem de doğaya, kum lalelerine zarar veriyorlar. Buna bir yasak konulmalı ve zabıta müdahale etmelidir.

  Adam, denize giren, güneşlenen insanların arasından elbisesiyle geziyor, güneşlenen hanımları süzüyor. Eskiden yasaktı, artık değil mi?

  Adam, sliple, donla ya da boxeri ile suya giriyor. Suya girince içi olduğu gibi gözüküyor. Müdahale etsen bir türlü, etmesen bir türlü..!

  Adam, kumsalda top oynuyor. Top, güneşlenen insanlara çarpıyor, topun peşinden koşanlar, insanların üstünden atlıyor, kum ediyorlar. Kim müdahale edecek! Hani ben adam diyorum, yoksa adam olsa anlar hata yaptığını.

  Adam, ailesi ile güneşleniyor, etrafına dolan magandalar, bakışlarıyla kadınları taciz ediyor. Karada, denizde, yüzlerin ve vücudun yönü, kadınlara dönük… Tam kavga etmeklik hal..!

  Benim aklıma gelmeyenleri de sayarsak, plajın keyfini çıkarmak için gelen insanları koruyup kollamaya bir Plaj Zabıtası lazım. Hadi bu iş için ayrıca zabıta görevlendirmek mümkün değil diyelim, cankurtaranların karada görev yapanlarına eğitim verilip, sahil boyu devriye gezmesi sağlanamaz mı?

                                        ***

  Plajın temizliği, temiz kalması apayrı bir sorun. Bunun için özel temizlik ekibi görevlendirilip tam gün sahilin temizliği için mesai harcaması lazım.

  OKULA FORMA İLE Mİ SİVİL Mİ?

  Karneler verilirken bir anket de yapıldı veliler arasında, çocuğunuzun okula nasıl gitmesini istersiniz? Forma ile mi, sivil mi?

  Yıllar önce ilkokul öğretmenimin bir sözü vardı, “Forma, bizdeki fakirliği örtmek için bulunmuş bir usüldür” diye… Zengin ile fakir arasında bir denge unsurudur forma.

  Çoğumuzun Sivil gitmeyi tercih ettiği ankette, maddi durumu iyi olmayan bir tanıdığımın çocuğu, forma ile gitmeyi tercih etmiş ve benim çocuğuma da forma şıkkını işaretlemesini söylemiş. Çocuğum ısrarla o şıkkı işaretlemesini istiyor annesinden, arkadaş hatırına.

  Seneye büyük ihtimal sivil kıyafetlerle gidilecek okula. Bazıları marka giyinecek, arkadaşlarını kıskandıracak, bazıları da ailelerine sitem edecek, kıyafetleri nedeniyle, arkadaşlarından utanacak.

  Okul aile birliklerine büyük iş düşüyor. Ekonomik durumları iyi olmayan ailelerin çocukları için, gizlice güzel kıyafetler alınması sağlanmalı. Rencide edilmeden…

   SİYASETİN ZEMİNİ KAYGAN

  Hafta sonu, Karapınar Köyünde, Muharrem Kara’nın yeğeninin düğününde sohbet ederken yakaladım, Muharrem Kara ile İlyas Balcı’yı. Biliyorsunuz Kara, MHP’de Başkanlık yapmış ve İspiroğlu’nun MHP’den Başkan seçilmesini sağlamış, bu sebeple başarılı bir siyasetçi. Balcı ise AKP’nin Karasu’da bir ağırlığı olan, İl Meclisi üyesi…

  Uzaktan Bacanağım da olan ve zaman zaman bana “Enişte” diye hitap eden Balcı’ya takıldım, “Kara’yı da mı transfer etmeyi düşünüyorsunuz?”  Kara, müdahale etti, “Neden öyle düşünüyorsun, belki biz Sayın Balcı’yı transfer ederiz!”

  Balcı da, “Siyasetin zemini kaygan, kimin ne zaman nerede olacağı belli olmaz” diyerek yeşil ışık yaktı. Her zamanki takım elbise içinde ciddi görmeye alıştığımız Balcı, spor kıyafetler içinde pek de genç gösteriyordu doğrusu… İster misiniz bu kaygan zeminde Balcı MHP’den Belediye başkan adayı olsun!

  MHP HAKETTİ Mİ?

  Yerel seçim öncesi, AKP ve Ahmet Genç’i devirmek için muhalif 3 parti, ortak aday göstermek için anlaşmıştı. Ancak MHP, son anda Mehmet İspiroğlu ile anlaşarak bu ortaklığı bozdu ve biz koalisyonda yokuz, dedi. Diğer muhalifler ise DP’li Bekir Sarıoğlu’nu CHP’den aday göstererek koalisyon yaptı ve yarışa ortak oldu. Sonuç ortada, CHP’de aşı tutmadı ve potansiyel Başkan İspiroğlu ipi göğüsledi.

  Başkanlığı kazanabilmek için partili olmayan birini başkan göstererek koalisyonu bozan MHP, Başkanını AKP’ye kaptırarak belki de ilahi adaletin tecelli etmesine sebep oldu.

  Şimdi muhtemelen, CHP ile birlikte AKP’ye karşı koalisyon yapıp İspiroğlu’ndan rövanşı almak isteyecekler.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1585