SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019

Plan yapalım plan


    Turizm kentiyiz ama turizm ile ilgili hiçbir yatırımımız yok! Hele bir de ramazan gelince, insanlar deniz kenarından elini ayağını çekiyor. Peşinden de fındık var zaten, halkımızın çoğu fındık ile ilgileniyor. 
   Sayın Nuri Haşmenoğlu`nun elinde 40 civarında proje var gündeme geçirilmek istenen. Bunların bir kısmı yapılmaya çalışılmış, bir kısmı ise ahret ile ilgili… Bir tanesi de Ramazan akşamları eğlence düzen-lemek… Peki ama nerede ve nasıl?
   Bir önerim var, (gerçi geçen yıllarda da yazmıştım) deniz kenarını projektörlerle aydınlık yapalım ve akşamdan sahura kadar insanlarımızın denize girmesini sağlayalım. Su sporları ve eğlenceler düzenleyelim. Gündüz Ramazan ve Oruç bozulur diye denize giremeyen insanlarımız, geceleri bu isteklerini gidersinler. Çok mu zor sahilin bir kısmını halka açık plaj olarak düzenleyip gündüz gibi aydınlatmak..! Üstelik geceleri de deniz çok sıcak olur.
   Bu yıldan geçti, artık yetişmez ama önümüzdeki yıllarda deniz kenarına olimpik bir havuz yapılsa… Denizin dalgalı olduğu, havanın yağışlı olduğu günlerde insanlar bu havuza gelse… Olmaz mı? Üstelik kışın bile turizme faydalı olur ve gençlerimizin yüzme eğitimi almasını sağlar. Sezonun da 1,5 ayla sınırlı kalmasını önler!
Yoksa bizim belediyenin değil, Büyükşehir Belediyesi’nin işi mi?
             ***
   Köylere hizmet eden bir İl Özel İdaresi vardı. Büyükşehir olunca her yer mahalle oldu tabii. Özel İdare de lağvedildi. Köylere yardıma gerek kalmadı(mı?).
   Yolu, asfaltı, suyu, aydınlatması, çöpü… Kim yapacak şimdi bunları? Büyükşehir mi, Karasu belediyesi mi? Karasu`nun 30 km uzağındaki Limandere`nin Subatağı köyüne hadi çöp kamyonu gönderildi diyelim, maliyeti ne olacak. Ve bu maliyet nereden karşılanacak? Diğer hizmetler nerede kaldı peki!
    Alt yapı yapılmadan, hazırlanmadan yapılan Büyükşehir Kararnamesi, hizmet götürmeden de büyük külfet getiriyor, hem Belediyeye, hem de köylüye..!
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK
    Akşamdan sabaha yönetmelik değişiyor. Anlaşılıyor ki birileri “Bu gece ne bulsam da yarın resmi gazetede yayınlasam” diyor. 
   Vatandaş ev yapacak, Mimara, Mühendise tarif ediyor, “Bir bodrum katı olsun ki, arabayı çekeyim, ardiye-depo olarak kullanayım”.  Aldığı cevap, “Bodrum kat yasak!”
   “Çatı katı yapayım o zaman. Nasılsa yasal olarak çatının % 30`unu kullanabilirim!” Yine aldığı cevap, “Çatı katı da yasak!”
   “İmar 3 kata çıkmış, eskiden 2 idi ve ben 2 kat yaptım, üzerine kat atmak istiyorum!” Alınan cevap, “Hayır olmaz, o, yeni inşaatlar için. Eski inşaatlar kat çıkamaz!”
    “Komşum bitişik nizam yapmış, ben de yapabilir miyim?” “Olmaz, yasak”…
    “Komşum yola doğru balkon yapmış, ben…?” “Olmazzzz”
    “Sağ ve sol 2 Komşum ile hiza alıp aynı hizada bina yapsam…?”  “Yassak! Yoldan 5 metre çekeceksin! Komşunun çekmemiş olması sana o hakkı kazandırmaz” 
    “Evim bayırda kalıyor, eğimden dolayı kat hakkım var”  “Hayır, artık yok, o eskidendi!”
    “Yahu ben inşaat yapacağım ama yapı denetim firması kapanmış” “Artık onların yapı denetim yapması da yasak”
    “Müteahhitim ceza almış?!” “O`na müteahhitlik yasak..!”
    “Mühendisim de ceza almış, proje ve şantiye şefliği…?”  “Onları da yasakladık!”
    “Peki, arsama inşaat yapabilir miyim?”  “Onu da yasaklamayı düşündük ama o zaman yasaklayacak bir şey kalmıyor. O şimdilik serbest!”
KARASU KÜLTÜR TURİZM VE FINDIK FESTİVALİ
    Bu sene yapılmayacak. Siz, Soma`daki kaza ile ilgili sanıyorsunuz! Biz de öyle. Hâlbuki Soma çoktan unutuldu. Yani bahane çok geçerli değil. Ancak yapılmayacak olması iptal edildiği anlamına gelmez. Önümüzdeki yıl, ya da sonraki… Ya da Başkan değişince muhakkak birileri yeniden devam edecektir. 
   Geçen yıl yapılan festivali hatırla-yın. İnsanlar saatlerce meydanda boşu boşuna bekletildi. Sonra da sanatçının gelmeyeceği açıklandı ve birileri idareten sahneye çıktı!
   Ondan önceki yılı hatırlayın. Denizin zaten en kalabalık olduğu dönemde festival yapılmış, bana göre amacına ulaşılamamıştır. Yani festival düzenlemeyi bilmeyen yönetim, bu sene riske girmeyip iptal etti. Halbuki o festivalin parasal kaynağını zaten Lunapark sahipleri, Karasulu işadamları, müteahhitler ve sponsorlar veriyordu! 
   Hem zaten Başkan, Kıbrıs`taki Zerdali Festivaline katılarak konuşma yapmış, Festival hevesini gidermiştir! 
                  ***
   Her sene yaptığımız festivaldeki “Fındık” kelimesi lafta kalmış, festivalde fındıkla ilgili hiçbir yaptırım uygulanmamıştır. Yaz başında yapılan festival, Ağustos ayına alınmalı, fındık da programa katılmalıdır; En iri fındık, en randımanlı fındık, fındık ile yapılan ürünler sergilenmeli, katılımcılara fındık ikram edilmelidir. 
                         
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1399