SAKARYALI BAKAN


   Sakaryalıların yıllardır süren Bakanlık beklentisi nihayet gerçekleşti ve Ayşenur İslamoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı oldu. İslamoğlu, Ahmet Davutoğlu`nun kabinesine de girdi ve Bakanlık görevine devam ediyor. Peki, oldu da ne oldu? İlçemize bir faydası var mı?
   Yaklaşık 20 milyar lira bütçesi olan Bakanlıktan Karasu ile ilgili bir talep, bir proje var mı ki? 
   Bildiğimiz kadarı ile sadece İşkur adı verilen, işsizlere geçici olarak iş imkanı sağlayıp parasını devletin ödediği, ailelere katkıda bulunmak amaçlı proje var ki, bu zaten tüm yurtta uygulanıyor. Peki bunun  haricinde…?
   Ailelerin refah düzeyini artırıcı, sosyal hizmetlerin verildiği bir Bakanlığa sahip Sakarya… Ama Karasu İlçesinin bu bakanlıktan hiçbir talebi yok bildiğimiz kadarıyla.Halbuki duyumlarımıza göre Sakarya`nın tüm 
ilçeleri bu bakanlık bütçesindan pay kapma yarışı içinde. Biz ise elimizin altındaki böyle bir nimetten faydalanamıyoruz. Zaten kısıtlı (ve Hacizli) olan bütçemizle halka hizmet getiremiyoruz, bari Bakanımızın bütçesinden talep edelim. Tabii bunun için de proje üretmek gerekir. Mesela benim aklıma gelenler;
-Yaşlılar yurdu ve Huzur evi,
-Kimsesiz ve yardıma muhtaç çocuklar için yuva, Kreş,
-Kadın sığınma evi,
-Profesyonel iş kurmak için eğitim kursları ve krediler,
-Komple spor tesisleri, ya da en azından top sahamızın tribün ihtiyacı,
-Öğretmen evi,
   Hani bunlar benim aklıma ilk etapta gelenler… Az biraz düşünüp de proje yaratsanız da elinizin altındaki nimetten faydalansanız… Belki çok daha farklı ve güzel bir sosyal yaptırıma imza atacaksınız da Karasu halkının kalbine yazılacak adınız.
   Biliyorsunuz ki Bakanlık öyle pek alışık olmadığımız bir nimet ve her zaman gelmez. 
   Anladınız mı Bakamayanlar, Göremeyenler!
ASFALT TAMİRİ
   Tahmin ediyoruz ki bu kentin bir taraflarında asfalt çalışması var. Çünkü göremiyoruz ama olmasını umuyoruz. Vardır herhalde… Vardır vardır… Belediye neden var ki?
   Tüm Karasu halkının bildiği ve sizden istediği bir konuyu buradan tekrar tekrar hatırlatmayı kendime görev addediyorum. Kış geldi ve Karasu`nun birçok sokağı hala doğalgazın verdiği hasar içinde. Araçlarla girilmiyor, gezilmiyor. Bu çukurlar yağmurla birlikte daha da derinleşecek ve tuzak şeklini alacak. O sebeple, diyorum ki, belki tam bir asfalt yol yapmaya gücünüz yetmeyebilir. Bunu da makul karşılarız. Ama öncelikle yama yapın, tamir yapın. 
   Bu yazımı ciddiye almayanlar, Lütfen Karasu Otelin arka sokaklarında arabalarıyla birkaç tur atsınlar. Cesaretleri varsa da camları açık dolaşsınlar ki, halk onların yüzünü görsün. Turistik bir İlçeye yakışmıyor!
TRAFİK
   Bu konuyu yazmam zaten hata. Çünkü biliyorsunuz ki, herkes biliyor ki, Karasu trafiği Allah’a emanet…
   Merkez Cami Önü, Garanti Bankası önü kavşağı, hastaneye doğru çift taraflı park yeri olarak kullanılıyor. Çift taraflı derken, sağa da çift, sola da çift sıra yani..! Hele Pazartesi ve Cuma günleri adeta kilitleniyor ve durma noktasına geliyor.
   Bu yol üstelik hastane yolu ve ambulansların kullandığı yol. İki araba karşı karşıya geçemiyor. Farz edin ki o anda da karşıdan sirenleri açmış ambulans geliyor! Kaçacak yer de yok. Arkanızda da gelen arabalar, geri gitmenizi engelliyor! Ne olacak?
   Bir alt sokağın durumu biraz daha iyi... Belki de tek yön olmasından kaynaklanıyor bu. Ama orada da son zamanlarda dükkan önüne tabure, sandalye, bisiklet ya da dükkanda satılan kova benzeri malzemeden bir parça konuluyor ki, park edilemesin. Böyle olunca da 2. sıra gibi parklar başlıyor. Ne kadar özgür bir memlekette yaşıyoruz, anlayın ve kıymetini bilin!
DANSÖZ
   Rivayet ediliyor ki, Karasu`da görev yapmış bir doktor, günün yorgunluğunu atmak için bir arkadaşıyla gazino tabir ettiğimiz bir eğlence yerine gitmiş. Tabi tanınan bir doktor olduğu için bir hürmet bir hürmet ki, Doktorumuz da şaşırmış. Masaya gelen her sanatçıyı uyarıyormuş mekan sahibi, “Aman hürmette kusur etmeyin, o bir Doktor” diye. 
   Doktorumuz da bu işten memnun, her gelen dansöze peşpeşe yirmilikleri takıyor. Önce yaka kısmına taktığı yirmilikleri, alkolün dozu arttıkça aşağı tarafa takmaya başlıyor. Bir ara parayı taktığında eli orda kalıyor. Dansöz, rahatsız oluyor ve soruyor, “Hayırdır, muayene mi ediyorsun?” Doktorumuz gayet ciddi, “Evet, sizde fıtık var1” şaşırma sırası dansöze geliyor ve soruyor, “Ciddi misiniz?” doktor, bir yirmilik daha çıkarıyor ve “Dur şimdi bir daha bakayım!” ve peşinden ekliyor; “Evet fıtık, acil ameliyat olman lazım” Paniğe kapılan dansöze kartını veriyor ve yarın aramasını söylüyor. 
   Ertesi günü arayan dansözü ameliyat edip 600 lirasını alıyor ve yanındaki arkadaşına, “Gördün mü, akşam taktığımız paraları ve masrafı geri aldım, hatta kara bile geçtik, biz bu işi daha sık yapalım!”
102,3 KARASU FM
   Arkadaşlarımızdan biri, Radyoyu arıyor ve dostça uyarıda bulunuyor; “Abi, şarkılar güzel, istek şarkı çalıyorsun ama kimin isteği olduğunu söylemiyorsun. İstek sahiplerinin adını da söylesene…” Sayın Topaloğlu hemen işi çakozluyor ve “Sıradaki parçamiz, Tuzla`dan Merve Hanimun isteğidur…!”

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1088