SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

Şehirli oluyorsunuz!


  Köy ve Beldelerde yaşayanlar, öncelikle lafım size…
  Malum, seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de oy kullanacağız ve Büyükşehir`e geçeceğiz. İstesek de istemesek de… Öyle olunca her belde ve köy, Büyükşehir`in bir mahallesi gibi olacak. 
   Hani Kadın hep kocasına diyormuş ya, şehre taşınalım diye. Artık müjde olarak diyebilirsiniz, şehre taşınıyoruz diye. Bu sefer siz şehre değil ama şehir size taşınacak.
   Öncelikle ev yapmayı düşünüyorsanız, hemen projelerinizi çizdirin. Ruhsat parası, Yapı denetim parası ödemeyin. Yan ortalama bir hesapla 5 ile 10 bin liranız cebinizde kalsın. Halen köy yerlerinde ruhsat harcı alınmıyor. 500 m2`ye kadar da yapı denetim bedeli alınmıyor. Bu yazıyı okuyanlar, okumayanlara anlatsın. Bu kıyağımı da unutmayın.
   Beldelerdeki Belediye binaları, köylerdeki meralar hep Büyükşehir`in malı olacak. Aslında o binalar yine faaliyette olup Büyükşehir`in irtibat büroları olarak kalmalı, halka bu binalardan hizmet götürmeli ama prosedürün nasıl işleyeceği belli değil. Özellikle “Mera” vasıflı arsaların akıbeti meçhul!
   Kapınızda inek, koyun, kaz, tavuk vs beslemek sıkıntı olabilir.
   Oturduğunuz ev ruhsatsız ise, sizden ruhsat istenir. 2 kattan fazlaysa, fazla olan katları yıkmanız istenebilir. Su parası istenir. Kapınızdaki kuyudan aldığınız sudan bile para istenir.
   Buna karşılık hizmetler de gelir ama istemesini bilene…
   DOĞALGAZ CAZİP DEĞİL
   Doğalgaza geçmek istiyorsanız, iki sefer düşünün. 
   Mevcut yakıt masrafınız kaç para? Doğalgaza geçince kaç para olacak?
   Doğalgaz kullananlardan sıkça duyduğumuz itiraf, havalar soğuk olunca aylık fatura 400 Lirayı geçiyor. Hep kapatsan, yeniden ısıtmak için daha fazla yakıyormuşsun! Mecburen yarı açık bırakılmalıymış. 
   Doğalgazlı evden kaloriferli eve oturmaya gidenler, “Oh, bir ısındık yahu” diyorlar. Hatta bazıları akıl veriyor, doğalgaz sobası alın ısınmak istiyorsanız, diye. Peteklerden haricen, ortada ısınmak için bir de doğalgaz sobası varmış!
   Ayrıca doğalgazın tasarruflu olması için binanın ısı yalıtımının yapılmış olması lazım. Dış cephe ve çatı ısı yalıtımla kaplatılmalı ki, ısı yalıtımı olsun. Yoksa reklamdaki gibi “Göğü ısıtamazsınız”
   SON GÜN
   Aday adayları, eğer başka bir partiye geçip oradan aday olmak isterlerse…
   Yüksek Seçim Kuruluna göre, önseçim yapılması için son tarih olan 12 Şubat`a kadar geçtin geçtin, geçmediysen, bu tarihten sonra başka partiye geçmeyi düşünmüyorsun, mümkün değil çünkü!
    Hani Kocaali`den böyle bir ses çıktı ya, bizden de çıkar mı acaba diye…
    Başka bir partiye geçip seçime ortak olabilecek güçte bir isim ancak Ahmet Genç olabilirdi bana göre. O da, öyle bir düşüncesi olmadığını söyledi. Hani düşünen varsa, hatırlatalım dedik.
   İNSAN DOSTU
   Köpekler, insan dostudur ama birçok kişi de ürker. Özellikle bayanlar, Köpeklerden tedirgin olur, yollarını değiştirir.
   Eskiden sıkça yapılan köpek itlafına günümüzde pek gerek kalmıyor. Çünkü başıboş gezen köpekler toplanıp kısırlaştırılıyor ve sokağa öyle salınıyor. Bir defada 9-12 tane yavru yapan bu hayvanlar artık eskisi gibi çoğalamıyor.
   Yaşadığımız dünyaya ortak olan bu insan dostu hayvanlar yine bazı kendini bilmez insan görünümlü hayvanlar tarafından katledildi. Bazıları bunu Belediyeden bilse de, Belediyeden yetkililer haberleri olmadıklarını söylediler. Bazı hayvan sahipleri ise, köpeklerinin tasmasının çalındığını ve bu sebeple başıboş sahipsiz sanılarak zehirlendiğini savundular. Biz bu işi yapanları şiddetle kınıyoruz ve bir noktaya da dikkatçekmek istiyoruz. Köpekler ve kuşlar, özellikle güvercinler, meydandaki havuzlardan su içiyorlar. Su içtikleri bu havuzlara da biz insanoğlu insanlar da sigara izmariti dahil çöp vs elimize geçen her şeyi atıyoruz. 
   Bir iyilik yapamıyorsak da kötülük yapmayalım bari!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1440