SİYASETSİZ DE OLMUYOR


  Seçimlere doğru siyasi kulisler devam ediyor. E, bu kadar siyasetin konuşulduğu yerde, siyasetsiz yazı yazarsak tadı olmaz. 
 Geçen dönemki seçime giren adayları ve partilerini hatırlayınız;
 Ahmet GENÇ… AKP
 Mehmet İSPİROĞLU… MHP
 Bekir SARIOĞLU… CHP
 Recep ÖZDEMİR… SP
 Peki, bu dönem ne değişti de bu yukarıdaki isimlerin hepsi AKP`den aday oldu? Tek parti dönemine mi geçtik? Üstelik Mehmet İspiroğlu MHP`den kazandığı halde!.. 
 Tabii bu, AKP`nin kazanma ihtimali daha yüksek olduğu için… Diğer aday adayları da  AKP`yi tercih etmekte, adeta aday enflasyonu yaşanmaktadır. Peki, sebebi ne ki? Birçok aday kazanamayacağını bile bile neden aday oluyor ki?
 Diğer partinin adaylarının AKP`ye geçmesinin amacı ne? Partinin politikasını tasvip ettiklerinden mi, yoksa beğenmeyip politikayı değiştirmek için bir girişim mi? Yoksa bazılarının dediği gibi, duran arabaya binilmez mi?
 Öğrendiğimize göre bunun en büyük sebebi, aday adayları için bir kamuoyu araştırması yapılacak ve en yüksek oyu alan partinin adayı olacak. Yoksa verilen bir söz yok! Parti içi oylama (Temayül yoklaması) da hikâye! Başbakan, en çok halkoyu alan kişiyi aday yapacak! Bunu, aday adayı bir dostumuz söyledi.
 Yani, geçen dönem değişik partilerden aday olan ve Karasu`yu yönetme sevdalısı bu isimlerden kamuoyu yoklamasında en çok oyu alan Karasu Belediye Başkanı olacak. Başka bir deyişle, Karasu belediye başkanını kamuoyu araştırma şirketi belirleyecek! 
 Bazılarımıza göre de, oynanan bir senaryo… Başkan adayı çoktan belli… Çok değil, 3 hafta daha bekleyip göreceğiz.
SİGARA MOLASI
  Araştırmalara göre, lise öğrencilerinin % 45`i sigara içiyormuş. Neredeyse öğrencilerin yarısı ediyor. Artık tenefüs verilirken, “15 dakika sigara molası beyler”, diye mi veriliyor, bilinmez!
 Bu da gösteriyor ki, sigara reklamlarının yasaklanması, televizyonda içilen sigaraların mozaiklenmesi çözüm değil. Kapalı yerde sigara içme yasağı da çözüm olamamış. 18 yaşından küçüklere sigara satılmasını yasaklayan kanuna rağmen bu gençler sigarayı nereden buluyor. Üstelik 1`er 2`şer satın alınıyor.
 15-16 yaşında bir genç gelse ve dese ki, “Büfeden bana sigara satılmıyor, bana sigara alır mısın?”  Ya da dese ki, “Ateşini verir misin?” Alır mısınız, verir misiniz? 
 Toplumsal baskı da yok. Sigara tüttüren bir gence kaç kişi müdahale etme cesaretini gösterebilir ki?
 En büyük reklam, sokakta sigara içen büyükler ve evde sigara içen anne-baba… Görün işte sizi örnek alan gençleri! Yok efendim, gençleri uyuşturucudan kurtaralım. Önce şu sigaradan bir kurtaralım.
 Adam diyor ki, “Dükkânımın arkasına gelmiş 5-6 kişi, bali çekiyorlar. Aralarında kızlar da var” Müdahale edememiş tabi. Ne yapsaydı? Polisi arasa!.. Siz arar mıydınız?
 Son zamanlarda karakola işiniz düştü mü, bilmiyorum. “Hadi gel ifade ver denildiğinde, 2 saatten önce çıkmanız mümkün değil. O da araya daha acil başka bir olay girmezse… Ha, bir de hasım sahibi olacaksınız, yarın o şikâyet ettiğiniz kişiyle yüz yüze geleceksiniz!
  Anne-babalar, öğrencilerin yaklaşık üçte biri içki kullanıyormuş. Bira dâhil alkollü içki alışkanlığı daha lise yıllarında başlıyor. Okulda sigara içilmesi, okul müdürlüğünün sorumluluğunda diyelim, alkol alan kişiye kim nasıl müdahale edecek? Televizyonlarda alkolün mozaiklenmesi, saat 10`dan sonra alkol satışının yasaklanması da çözüm değilmiş demek.  
  Gençleri uyuşturucudan kurtaracağız. Ne kaldı geriye, ot… “Neden esrar içiliyor ki, zararları bilinmiyor mu?” diye sorduğumda, gülerek şu cevabı verdiler; “Rakı, şarap çok pahalı, o sebeple ucuz olan otu seçiyorlar!” Gerçekten Yunanistan`ın Uzo rakısıyla, Suriye`nin Arak rakısı litresi 30 liraya satılırken, bizim rakımız 75 liraya satılıyor. Üstelik ot alan birinin araba kullanırken alkol testinden yakalanıp ehliyeti kaptırma riski de yok! Üzüm memleketinde yaşayıp şarabı en pahalı içen milletiz. Bunun sebebi de ağır vergiler tabii… 
  Gençleri hangi uyuşturucudan kurtaracağız beyler, ne zaman kurtaracağız. Önceliğimiz ne olacak? Hap mı yoksa? Hani en çok korktuğumuz da odur haaa!.. “Abi, uzak dur, adam haplanmış..!” Nerden bulmuş hapı? 
  İşadamlarımızdan Alper Tatlı, Karasu`da gençleri uyuşturucudan kurtarmak için adım attı ve de iddialı konuşuyor. Yine Karasulu olup İstanbul`da (çoğu zaman da yurt dışında) yaşayan Erdal Bıçakçı, konferans için yer ayırın ben üniversitelerden bu işin uzmanlarını getirip konferans verdireyim, diyor. Eh, ben de yazıyorum. Siz ne yapacaksınız?
NÖBETÇİ ECZANELER
  Daha önce yazdım, Şakir Şen Hocamız aradı. Başkanmış; yine yazıyorum. 
  Karasu`da eczane sayısı hızla artıyor. Sık sık hasta olduğumuz da yok ki şükür, çoğunun adını, bazılarının da yerini bilmiyoruz. O sebeple, eczanelerde nöbetçi eczanenin adı yazıldığı zaman, adresi de yazılsın. Ve de uzun süreli tatillerde ve yaz aylarında nöbetçi eczane sayısı ikiye 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1363