Siyasi Yatırım mı?


  Son zamanda herkesin hemfikir olduğu, ısıtılıp ısıtılıp servis yaptığı sorular var. “Karasu`ya yatırımlar neden durdu?”

  Liman, tren yolu, tersaneler, organize sanayinin devamı, Kibar Holding ve Chery Otomobil Fabrikası, Darıçayırı Çimento Fabrikası, Hastane inşaatı..? Hepsinin sözleşmiş gibi birden durması, aklımıza başka başka ihtimaller getiriyor.

  Önce devlet eli ile yapılan yatırımlara bakalım, Liman inşaatı ve tersane… Duyduğumuza göre seçimi bekletiyorlar bilerek. Yani önümüze seçim yatırımı olarak sunulacak. Peki bu nasıl olacak?

  Bildiğiniz gibi, organize sanayi bölgesi, tersane ve liman inşaatlarının, Sayın Hasan Ali Çelik ve Sayın Ahmet Genç`in çabalarıyla atılmıştı temelleri. Tren yolu yapımı için de milletvekilimizin gayretleri söz konusu… Bunlar için aşırı gayret göstermişti. Karasu için yapılan her işte, atılan her adımda vekilimizin adı geçiyordu. Peki şimdi neden durdu bu yatırımlar?

  AKP Parti tüzüğü, milletvekillerinin 3 dönemden sonra yeniden listeye girmesine izin vermiyor. Bu sebeple önümüzdeki dönem boşa çıkan milletvekillerinden Hasan Ali Çelik ve Ayhan Sefer Üstün`e parti olarak verilebilecek en iyi görev, belediye başkanlığı. Çünkü bu şahıslar çalışmalarıyla Başbakanın gözüne girmişler, güvenilirliklerini ispatlamışlar. Daha önce Büyükşehir Başkanlığı için kulislerde adı geçen Çelik, Üstün`e verilecek görev kalmayınca Karasu Belediye Başkanlığı için düşünülmekte, Bu sebeple Sayın Üstün`ün de Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile taltif edilmesinin önü açılmaktadır..

  Sayın Çelik’in, Karasu için yaptığı çalışmaların devamını da Karasu Belediye Başkanı olarak sürdüreceği gizli gündem maddeleri olarak konuşulmaktadır. Karasu`nun bu sayede il olması, yatırımların hızla tamamlanması, yeni yatırımların gündeme alınması seçimden önce halka vaad edilecek. Yatırımların durma sebebi bu.

  Çimento fabrikası, seçimi beklemektedir. Chery, zaten iflas etmiş, yatırım yapamaz vaziyettedir. Organize sanayi diğer fabrikalar ise liman ve demiryolunu beklemektedirler.   

  Sayın Çelik`in son yıllarda Karasu`daki açılışları takip etmesi, Karasu`daki esnaf ziyaretleri de bu yöndeki düşünceleri kuvvetlendirmektedir.

  Sanıyoruz Sayın Çelik`in aday olması sonucu diğer adayların da sesi çıkmayacaktır ama kendilerini de ellerinden oyuncakları alınmış çocuk gibi hissetmekten de alamayacaklardır.

  Sayın, Hasan Ali Çelik`in AKP Milletvekili olması ve siyasi yükselişi tamamen bir şans unsurudur. Sakarya`dan milletvekili sıralamasında 5. ve 6. sıradan aday arandığında, Lütfü Bayraktar ve Aydın Aslan`a teklif getirilmiş. Bayraktar ve Aslan (kazanma umudu olmadığı için!) teşekkür ederek teklifi geri çevirmişlerdir. Bunun yerine 6. sıradan listeye yazılan Çelik, AKP`nin 6 milletvekilliğini birden kazanması üzerine meclise gitmeye hak kazanmış, daha sonra da Başbakan`ın gözüne girerek 1. sıradan aday olmuştur. Şimdi ise herkesin beklentisi Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı iken, O, İl olmayı bekleyen bir Karasu Belediye Başkanlığı adayıdır. (Not: Bu, bazı AKP kurmaylarıyla yaptığım konuşmalar sonucu benim kişisel kanaatim olup Sayın Çelik tarafından doğrulanmamış bir istihbarattır)

 

CHP`DE İŞLER KARIŞIK

  Ziyaretine gittiğimde sık sık gözleri dalıyordu Nurhan Hanım`ın. Bunu kendisine sorduğumda, stresten olduğunu söyledi. Ve peşinden 5-6 isim birden sayıp “Bunların hangisi taşır Karasu Belediye Başkanlığı`nı Adnan Bey”, diye sordu. Bunlar, başkanlık için adı geçen isimlerdi. Tabii amacı bana akıl danışmak değil, hiçbirinin olmayacağını teyit ettirmekti. Başkanın aklındaki isim kesinleşmişti aslında. “Yakışmaz mı Karasu`ya Adnan Bey” dedi. Başkan, kafasındaki o ismi açıklayana kadar ben de herhangi bir görüş belirtmeyeceğim. Sadece o kişiye Karasulular için bir afiş açıldığı ipucunu vereyim, “Bırakma Bizi…”

  CHP Parti merkezinden üyelere gelen mesajı sordum kendisine. Sayın, Turan Pişkin tarafından aday adaylığının 2 Eylül`e kadar uzatıldığına dair mesaj gönderilmişti.

  Turan Pişkin, hemen herkesi şikâyet eden, herkesle mahkemelik olan, Hatta “Valiyi bile şikayet eden adam!” olarak tanınıyor. (Beni bile savcılığa şikâyet etmiş, daha sonra teveccühte bulunarak(!) şikâyetini geri aldığını bildirmişti.) Bu şahsın başkan adayı olması, olursa ne kadar oy alacağının muhasebesini sizlere bırakarak, mesaj konusuna geçelim. Nurhan Hanım başkanlığı devir aldığında, parti adına toplu mesaj gönderme sistemini de devir almak istemiş, birkaç sefer eski başkanı aramış. Önceki başkan, ha bu gün, ha yarın derken, geçmiş mi mesaj sistemi Sayın Pişkin`in eline. Partililere gönderilen toplu mesajın hikâyesi bu yani! Seçilmiş faal parti başkanına kişisel muhalefet yapılıyor! Sanki Karasu İlçe Başkanlığ`nın rızası olmadan aday olunabilirmiş gibi…

  Başkanın gönlündeki aday ise, adaylığını açıklamak için uygun zamanı kolluyormuş. Karşılaştığım birkaç dostum, kim olduğunu sordu. Peşinden ekledi, Karasulu, dediğini yaptıracak aday arar. O kişi, Karasulu standartlarına uymaz! Karasu, o kişiyi bozar!

 

BELEDİYE İLE REKABET

  Sahilde yazlık ziyaretinde bir anonsa rastlıyorum. Belediye hoparlöründen çıkan çatlak ses, denizin dalgalı olduğu ve girilmemesi gerektiğini söylüyor (muş). Ben yine tam anlayamadım, yanımdakiler söyledi. Peşinden bir hoparlör daha,… Yine anlayamadım. Patates, soğan satıyormuş! Karasu esnafına alternatif, kamyonunu yüklemiş bir vatandaş, vergisi yok, kirası yok, sebze satıyor!

  Zabıtaların gördüğü yerde müdahale etmesi gereken adam, hiç tınmadan bağıra bağıra gitti. Önce zabıtayı arayıp şikâyet etmeyi düşündüm, yazlığa gelen vatandaşı ve turistleri rahatsız ediyor, diye. Sonra düşündüm ki, Belediye, günün her saatinde rahatsız ediyor! Önce Belediyenin kendine bir çeki düzen vermezi lazım… 3 dalda ödül almakla övündüğü sisteme “cebe mesaj” sistemini de eklerse, biz de rahatsız olmadan öğreniriz denizin dalgalı olduğunu, büromuzda çalışırken! Nasılsa tüm vatandaşların telefonu var belediyede… 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2305