SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019

Söyle, yazayım mı?


   Gazetenizin müdavimi olduk bu köşede. Her hafta gündemi takip etmeye çalışıyorum. Bazen cuk oturuyor, bazen da havada sallanıyor yazdıklarımız. Dostlarımızın beğendiğini belirten eleştirileri yanında sitemli eleştirilere de katlanmamız gerekiyor. Başımız sıkıntıya girdiğinde de aldığımız tepkiler;
   -Arkadaş, sen bu işten para alıyor musun? Almıyorsun madem neden yazıyorsun?
   Bu konuyu Cihan Ersöz`e işittirdiğim halde hiç oralı olmadı. Hatta daha ileri gidip, “Sen ver bize para, bak sayemizde şöhret oluyorsun!” diyor. Hatta zamanında Kaymakam eşi bile yazmış, soruşturmuşlar, “kaç para maaş ödüyorsun” diye. Ona da para vermediğini söylemiş. Yeteri kadar şöhret olduğumu düşünüyorum. Neyse ki ben de ona reklam verip para ödemiyorum ki, ödeşiyorum!
   -Sen, o yazdığın yazılarla başına bela almadığına şükret!
   Diyen tanıdıklarım var. Başkanı, Amiri, Müdürü, memuru vs eleştirip duruyormuşum. Hani zaman zaman Yusuf ettiği zamanlar oluyor tabii. Başımın belaya girdiği zamanlar da, mahkemelere düştüğüm zamanlar da oldu. Ama yine de kimseleri rencide etmeden, mahkemelere düşmemeye ve başımı belaya sokmadan yazmaya çalışıyorum. O zaman da tenkit alıyorum, “Yahu eskiden kalemin çok sivri idi, artık kimseye sataşmıyorsun!” diyorlar. 
   -Bak senin akraban ne yazmış? Diyerek akrabalarıma şikayet edenler, eleştirenler de olmuyor değil. 
   Geçen hafta yazdığım yazıda, Kasiad`ın sivil toplum örgütlerine önderlik ettiğini, bu sebeple Termik Santralin Karasu`ya yapımından vazgeçildiğini yazmıştım. Sayın, Enver Albayrak, Bu başarının sadece Kasiad`a Mal edilmemesini, burada sivil inisiyatif gurubunun etkili olduğunu söyledi. Katılıyorum. Bütün Sivil Toplum Örgütleri ayağa kalkmıştı ama başarı sadece Kasiad`a mal edildi! Benim asıl vurgulamak istediğim de buydu  zaten. Karasu`da artık bir çivi bile çakılmıyor ve bir tane sivil toplum örgütü de bundan şikayetçi değil. Sanki her şeyimiz dört dörtlük! Demek ki hizmet edilmezse şikayet edilecek bir unsur da bulunmuyor!
   Yine geçen hafta yazdığımız konulardan biri, Karasu`da arama kurtarma ekibi kurulmalı yönündeydi. Enver abimiz, buna da cevap olarak, “Ben kurmuştum Adnan Bey” dedi. Her hangi bir acil durumda ekibin toplanması 12 dakika sürüyordu. Boğulma anında ilk yarım saate kadar bulunup müdahale edilirse, yaşama şansı oluyor. 
   Bu sebeple 12 dakikada Karasu`da bir noktada toplanabilmek belki de içimizden birinin hayatını kurtarabilecek netice doğuracak. Mesela Sakarya Nehrinde boğulan bir insan, Jetskilerle ve bölgeyi bilen insanlarla, yarım saate kadar kurtarılabilir. Sonra ne mi olmuş, Sayın Başkan, ekibi dağıtmış! Yarın bir gün kendi ailesinden birinin de bu arama kurtarma timine ihtiyacı olabileceğini bildiği halde..!
   Yine bu hafta vurgulamak istediğim bir konu var. Sizlerin de dikkatini çekti mi bilmiyorum, Başkanın odasının önünde eskisi gibi Başkanla görüşmek isteyen kalabalıklar yok. Bunun sebebi, Karasu`da bütün meseleler halloldu, artık Başkana pek iş düşmüyor diye yorumlanabilir. Karasu`da Başkan yardımcıları Başkana iş bırakmıyor, bütün meseleler başkana ulaşmadan çözülüyor, diye de yorumlanabilir. 
   Ya da Başkan, her gelenin işini “Tamam, hallederiz” diye gönderip bir türlü hal olmamasından bıkmış ve Başkandan bir şey ummaktan vaz geçmiş olabilirler de.. Ya da, “O işe biz bakmıyoruz, Büyükşehir Belediyesi bakıyor” türlü bahanelerden bunalmış olablirler mi? 
HAYVAN YEMİ KUTULARI
   Ben robot diye yazdım ama ingilizce teknik bir terimden oluşan adı da var. Sokak hayvanları için, plastik şişe atınca alttan yem veriyor. Başkan Yardımcısı Murat Bey, İnternette bulduğunu söyledi, 25 bin liraymış. Ben de birkaç hayırseverden temin edebilir miyiz diye düşünürken, birisi çıktı, tanesi 6. bin Liradan temin edebileceğini söyledi. Sanki menfaat temin edecekmişim gibi ima edilince sıkıldım doğrusu. Madem o kadar ucuz, neden 2 tane alınıp belediyeye hibe edilmez?
   Ayrıca barınakla ve sokak hayvanları ile ilgili her konuda sanki Belediye baştan ayağa sorumlu gösteriliyor. Belediyede her işe bakan başkan yardımcısı ayrı. Önce ona intikal ettirmeli ve akabinde barınaktakilere…
   Bu arada barınakta 7 kişi çalışıyormuş! İnanamadım tabii. Sonra öğrendim ki, bir kısmı ilaçlamada… E, kışın ilaçlama olmadığı için, barınağın kadrosunda. Doğrusu bunlara bir müdür, bir şef, bir puantör ve bir muhasebeci lazım!
   Hayvan yemi kutuları mı? Belediye 12 bin lira kirayı bulur!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1325