VAR MISIN SAYIN İSPİROĞLU?


   Geçtiğimiz dönem Belediye Başkanı seçimi öncesi, basın olarak tüm adaylardan randevu talep etmiştik. İkidar partisi mensubu ve Belediye Başkanı Ahmet Genç, randevu vermemişti. Buna karşılık Mehmet İspir, randevumuza özellikle icabet etmiş, tüm sorularımıza da rahatlıkla cevap vermişti. 
   Tabii o zaman siyaset olarak kirlenmemişti. 
   Basına randevu vermeyen Sayın Genç yarışı kaybetmiş, Sayın İspiroğlu kazanmıştı.
   Sayın İspiroğlu`nun o gün sorduğumuz sorulara cevapları, yapmayı düşündüğü ve taahhüt ettiği projeler, halen hatırımızdadır. O günler geçmişte kaldı. Şimdi onu sorgulayacak değiliz (Belki de sorgulamalıyız). Kamunun vicdanındadır. 
   Benim sormak istediğim, Başkan yine aynı cesareti gösterip basının karşısına geçebilecek, sorduğumuz sorulara cevap verebilecek midir?
   Önümüzdeki hafta seçim öncesi son defa gazetemiz çıkacak, seçime kadar gündem oluşturacaktır. Belki de adayların son kozlarıdır. 
   Muhtemelen Sayın Küçük ile Sayın Özkan, siyasi kirlenmemişliğin, berraklığın verdiği cesaretle ve gönül rahatlığıyla basının karşısına çıkabilir. 
   Peki, siz Sayın İspiroğlu, basın toplantısı düzenleyip özgürce sorulan sorulara cevap verecek cesaretiniz var mı? 
   Yoksa siz de geçen dönem Sayın Genç`in yaptığı gibi, “Rüzgâr benden yana, güçlü olan benim, benim basını yanıma almak gibi bir derdim yok” mu diyeceksiniz?
   Var mısınız?
  MHP`NİN PROJELERİ
   Sanki seçime en hazır parti MHP… Karasu için yapmayı düşündükleri projeleri internet üzerinden paylaşmışlar. Merak edip baktım. Pek de beğendim.  Ha, ola ki kazanamazlarsa, kazanan partinin bunları uygulamasından telif alacak değiller. İsterlerse kopya da çekebilirler;
   Özellikle Sakarya Nehri Rekreasyon Projesi, geçen dönem İspir`in vaatlerindendi. Sakarya Nehri kenarına yapılacak yürüyüş yolları, bisiklet yolları, piknik alanları, Karasu`nun cazibesini ve Karasuluların sosyal aktivitesini artıracaktır. Projenin benzeri Küçükboğaz Gölü için de düşünülmelidir. Hatta Küçükboğaz gölü, su sporları merkezi haline de getirilebilir. Avrupa kenti gibi, direklere monte edilen ve motorla çekilen halatla su kayağı pisti yapılabilir.
   Sakarya ağzına gösterişli bir fener yapılması taahhüt ediliyor. Böyle bir proje yarışması yapılması ve Karasu`ya bir mimari eser kazandırılmasını ben de önermiştim. Limanın da ihtiyacı olacağını düşünürsek, fener sayısı 2`ye çıkar. Fenerlerden birinin tepesine lokanta, diğerine de seyir terası ne uygun düşer ama…
   Deniz kenarına 250 metrede bir irtibat bürosu demişler. Mevcut cankurtaran kuleleri faaliyete geçse yeter. Merkeze de esaslı bir Turizm Danışmanlığı…
   Köy ve mahalle aralarına yapılması taahhüt edilen spor aletleri bir dönem çok cazipti ama artık cazibesini kaybetti. Bunun yerine, deniz kenarına, yağmuru ve fırtınalı havalarda, yaz kış kullanılabilsin diye olimpik yüzme havuzu ve buz pisti düşünülmeli.
   CAZİP OLMAYAN KREDİ
   Geçen hafta yazmıştım, Kentsel Dönüşüm Projesi`ni…
   Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileriyle yaptığımız görüşme sonucu kredinin hiç de cazip olmadığını düşünüyorum. Ben anlatayım, siz karar verin.
   Evinizin depremde zarar gördüğünü düşünüyor ve yıkıp yeniden yapmak istiyorsanız, bağımsız bölüm başına 100.000 TL kredi alınıyor. Kredi 2 yıl ödemesiz ve 10 yıllık düşük faizli bir ödeme planıyla ödeniyor. Cazip geliyor, değil mi? Öyleyse devamını okuyun.
   Kredi için bir müşavir firmayla anlaşacaksınız ve o karar verecek, konutunuz riskli yapı mı? Tabii bunun için en az 3.000 TL ödeyeceksiniz. İnceleyip karar verecekler. Riskliyse devam, risksiz ise gitti paralar havaya.
   Riskli yapı kararı verildiyse artık geri dönüş yok. Ben vazgeçtim deseniz bile binanız artık riskli yapı olarak tapuya işleniyor. Gün gelecek yıkmak zorunda kalacaksınız.
   Binanızı yıktırıyorsunuz.
   Bundan sonra projelerinizi çizdiriyor, ruhsat almak için gereken işlemleri yaptırıyor, parasını da ödüyorsunuz. Tek karınız, Ruhsat harcından muafsınız. 
   Sonra bir bankaya gidiyorsunuz ki bunun için tercih edilen Denizbank ya da İş Bankası… Kredi şartlarını konuşuyorsunuz. 2 Yıl geri ödemesiz derken, alacağınız kredinin faizini yine ödüyorsunuz tabii, 2 sene sonra ödenmeye başlanacak olan anapara..!
   Krediyi zaten durumunuz müsaitse her zaman alabilirsiniz de, Kentsel dönüşümdeki karınız, aldığınız kredinin % 40`ını devlet ödüyor. Yani aylık % 1 faizli kredi aldıysanız, siz bunu 0,60`ını ödeyeceksiniz.
   Bu işlemleri yaptınız ve kredi almaktan vazgeçtiniz… İsterseniz bağımsız bölüm başına 18 ay kira yardımı alabilirsiniz. 
   Bu işe ilk müracaat edenler müşavir firma harcından muaf olsalar da, böyle bir işe giriştikleri için pişmanlık yaşıyorlar.
   Anlayacağınız, Kentsel Dönüşüm fiyasko…
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1453