SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.09.2019

VATANDAŞ NASIL BAĞIRSIN?


                          VATANDAŞ NASIL BAĞIRSIN

   Yok aslında gündemde fazla değişiklik. 1 Yıl önceki ya da 5 yıl öncekin yazımızı aynen koysak, yine de cuk oturur.

   Belediye hoparlöründen sık sık anons yapılıyor, “Su parasını ödeyin…” ya da “Emlak vergisi son gün…” diye.. Ardından da vatandaş tehdit ediliyor, “Keseriz şeyinizi haa…”. Akabinde Cenaze ilanı ve kişi anonsu aranması da girince, “Mecbur muyuz akşama kadar biz bunu dinlemeye..” diye düşünüyorum. Ardından hayal ediyorum, bizim de elimizde megafon olsa ve biz de bağırsak;

   “-Patates soğan satan arkadaş, hasta var, çocuk var, bağırma, yoksa zabıtaya telefon edeceğim, sizi şikayet edeceğim.”

   “Başkan, 32 Evler yönünde Ankara Caddesi çukurlarla dolu. Yolun bir tarafını kaplama yaptınız ama diğer tarafını bok getiriyor. Asfalt kaplayın ya da tamir edin”

   “Kahvehane sahibi arkadaş, yoldan sandalyeleri kaldır. Kadınımız kızımız kahvehane önünden geçemiyor, kaldırım yerine yolu kullanıyor.”

   “Karayolları, Yenimahalle kavşağını düzelt artık. Ayrıca Dörtyol ışıklar ile Küçükboğaz arasındaki sokak girişlerini de aç. TOKİ’ye ana yoldan giremeyecek miyiz?”

   “Kaymakam Bey, Mobese kameralar ne durumda, ne zaman başlayacak, ne zaman bitirilecek”

   “Başkan, denizin içi de kumsal da çok pis. Çöpçüleriniz burayı ne zaman temizleyecek”

   “Gündoğdu Gurubu, şu tersaneyi kullanmıyorsanız, kaldırın artık. Manzaramızı bize geri verin.”

   “Fiskobirlik Başkanı, artık peşin para fındık alıyoruz sözünü tut, fındığımızı peşin para satın al”

   “Başbakan, işsizlik, parasızlık had safhada… Millet gezi parkını bahane edip sokağa dökülüyor. Piyasaya biraz para pompala…”

   Ben, megafonla aklıma geleni dedim. Bayağı da rahatladım. Demek rahatlatıcı etkisi var ki, Belediye sık sık kullanıyor! Yine de teknolojinin diğer imkanları kullanılsa, mesela, Bu anonsları takip etmek isteyenlerin cebine mesaj olarak gelse…

                                         ÇİÇEK AÇTI

   Mehmet İspiroğlu’nun AKP’ye geçişi, kimilerini kızdırdı, kimilerini sevindirdi. Sevinenler, Karasu’ya daha iyi hizmet gelir, beklentisinde olanlar.

   Seçim zamanı yaklaşınca, Karasu’yu kazanmak isteyen Hükümet, desteğini esirgemeyecektir tabii.. En azından köstek olmayacaktır!

   AKP’ye geçişin ilk meyvesi demeyelim de ilk çiçeği açtı, Belediyeden eksik olmayan müfettişler, çekip gittiler. Belediye de nihayet rahat bir nefes aldı!

                                   TAKSİM GEZİ PARKI

   Aslında proje incelense, o kadar da fena değil. 1780 Yılında 3. Selim tarafından yapılıp 1940 yılında yıkılan, gezi parkındaki tarihi kışla, aslının benzeri olarak yeniden inşa edilip araç trafiği de yeraltına alınmak isteniyor. Fakat gücüne güvenen Hükümeti projeyi halka anlatmak yerine kaba kuvvetle susturmak istedi.

   Savaşın kazananı olmaz. Hemen her taraftan hepimizin içi sızladı.

   Vatandaş, demokratik hakkını kullandı, protesto etti. Vatandaşın demokratik hakkını aramasına tahammül gösteremeyen Hükümet, kendini dış dünyadan da tepkiler alan uygulamalara zorladı.

   Yaklaşık 500.000 protestocu katıldı, ve başbakan onlara “Bir avuç çapulcu” dedi.

   Yaklaşık 500 kişi gözaltına alındı.

   Yaklaşık 20.000.000TL zarar ziyan meydana geldi.

   Gösteriler, 75 İle yayıldı, hemen her Ülkeden yandaş buldu.

   Polise emir verenler, emirlerini geri çekmediği gibi, polis de verilen emri fazlasıyla yerine getirdi. Orantısız güç kullandı. Tutuklanan insanların yüzüne tekme atılması, kızların saçının çekilmesi, Otel, lokanta gibi işyerlerine de gaz bombası atılması hoş olmadı.

   Başbakan, Yürütmeyi durdurma yönündeki idari mahkemenin kararını dinlemeyeceğini, itiraz edeceğini ilan ederek, reste rest dedi. Halkı ikna etmek yerine yine kendi bildiğinı yapmada ısrarcı olduğunu gösterdi.

   Polis çekilince protestocu halk, verdiği zararı telafi etmek için gezi parkı ve çevresini temizledi, çöpleri topladı. Bir anlamda gezi parkına sahip çıktı.

   Başbakan, Facebook ve Twitter gibi sosyal medyaları “işe yaramaz bela” olarak kötüledi. Gerçekten protesto edenler, bu sitelerden haberleşerek hükümetin başına “bela” oldular.

   Her iki taraftan gurupları tahrik etmek isteyen provaketörler çok uğraştı. Halkın arasına giren kişiler, zaman zaman polislerle iç içe görüldü. Sık sık Provaketörlere uymayın, taş atmayın anonsları yapıldı.

   Protestolar hala tencere-tava takırdatarak devam ediyor, haydi hayırlısı…

   Hükümetin, bir “Türk halkı” olduğunu kabul etmesi gerekir. Yıkılmaz denilen Osmanlı hanedanı bile yıkılmadı mı?

   Anlayış Lütfen…

  

   

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1210