Yeni yıl dileği


 Yeni yılda insanlar için sağlık, mutluluk, zenginlik ve şans dilenir ya…

   Şans, yok, çoğumuzun biletine amorti bile çıkmadı. Öyle ya, 45 milyonu nasıl toplayacaklar!

   Sağlık ve mutluluk ise en büyük zenginlik... Allah bu zenginliğimizi kaybettirmesin. Hastası olana da Allah şifalar versin. Umarız bu en gerçekçi dileğimiz kabul olur.

   Peki, Karasu içinyYeni yılda neler dilenebilir. Ben aklıma gelen gerçekçi dilekleri sıralayayım, unuttuklarım olursa sizler yüksek sesle devamını getirin.

  -Karasu il olsun. Büyükşehire bağlı olarak yaşarken, özellikle kırsal kesimde çok sıkıntı yaşayacak olan İlçemiz, Kaynarca, Kocaali İlçeleri ile Sinanoğlu, Limandere, Kurudere beldelerini de içererek bir il olması, birinci dileğimiz.

  -Liman bir an önce tamamlansın ve faaliyete geçsin.

  -Kibar Holding, yıllardır aradığı ortağı bulsun ve Sac Fabrikası’nın temelini atsın. Fabrika bir an önce tamamlanıp faaliyete geçsin.

  -Demiryolu tamamlansın.

  -Organize sanayi, Karasulu işçi ve personellerle bir an önce faaliyete geçsin.

  -Dedikodusu aylarca süren otomobil sektörü, artık aradığı yeri bulsun, Otomobil Fabrikası kurulsun.

   -İlçemize doğalgaz gelsin, kömür kokusundan ve tüpe de onca para vermekten kurtulalım.

   -Hastane inşaatı tamamlanıp her branşta en az iki Uzman Doktorumuz olsun.

   -Limanı kapatan ve faaliyeti duran Tersane sökülsün, Liman manzaralı evlerimiz olsun.

   -Dalgakıranlar tamamlansın, kumsalımız geri kazanılsın.

   -Karasu’ya yakışır büyüklükte bir Kültür Merkezi yapılsın.

   -Bütün yollarımız asfalt olsun, yollarda çukur olmasın.

   -Uluslar arası bir Turizm Acentesi, Karasu’da şube kursun ve ilçemize turlar düzenlesin.

   -Karasu’ya bir havaalanı yapılsın. İlla ki Boeing değil, ufak çapta uçaklar kalkıp inebilsin, yeter.

   -Karasu’ya bir fakülte kurulsun. Fakülte bünyesinde havacılık ile dalgıçlık eğitimi verilsin. Üç tarafı su ile çevrili ilçemize su ürünleri ile ilgili bir meslek dalı konsun. Liman ve dalgakıranlar sayesinde zenginleşen balık çeşitlerimiz bu fakültede üretilip suya salınsın.

   -Altyapının arıtma tesisi tamamlansın. Kendi denizimizi kendimiz pislemeyelim.

   -Oldu, oluyor, sözleşmesi imzalandı denilen mobese kameralar artık tamamlansın. Hırsızlık, asayiş ve kaza gibi durumlarda başvuracağımız bir unsur olsun.

   -Adalet Sarayı olmasa da, kendi kendine yeten bir adliye binamız olsun. Hakimler, odalarında duruşma yapmak mecburiyetinde kalmasın. 3-4 katip bir odada çalışmak zorunda kalmasın. Avukatların özel görüşme yapabileceği odalar ile şüphelilerin teşhir edilmeden bekleyebileceği, koridorları ışık alan bir adliyemiz olsun.

   -Polislerin iç içe girmediği, kavga edenlerin yan yana gelmesine gerek kalmayacak büyüklükte teknik donanımlı ve izleme odası olan bir karakolumuz olsun.

   -Karasu il olsun.

   Bunlar, zaten gündemde olup gerçekleşmesi an meselesi olan, zamana bağlı dileklerdir. İlk dilek kabul olmaz, diğerleri olursa, son dilek zaten kendiliğinden gerçekleşir.

                               AĞAÇ DİKME KAMPANYASI

   Geçen sene de yazdım, şimdi yine diyorum. Bize bırakılan Karasu, bizim çocuklarımıza bıraktığımız Karasu’dan daha yeşildi. Koca koca ağaçlar kesildi, ormanlar yok edildi.

   Şimdi ağaç dikme zamanı… Ta ki Mart ayına kadar…

   İşte bu sebeple herkesi bahçesine ağaç dikmeye davet ediyorum. Herkes, elinden geldiğince bir fidan diksin. İster meyve fidanı,  ister süs ağacı, isterse kerestelik olsun.

  Her fidan diken bana mail atarsa, Onun adını, ne fidanı diktiğini, kaç fidan diktiğini bu köşede çerçeve içine alarak yazacağım. Bu kampanya, Mart ayına kadar sürecek. Mail adresim, adnan54321@mynet.com

   Yemyeşil diyemesek de Yeşil karasu için, haydi bir fidan da sen dik. (Benim bahçem, çeştli meyve ve ağaçlarla dolu olduğu halde, bir söğüt ağacı dikeceğim mesela)

  

   

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ