Yetmez ama...


   Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni bir yönetmelik yumurt… pardon, yayınladı! İsyan etseniz de, kabullenemeseniz de, seve seve uyacaksınız. Ya da siyasilere baskı yapıp yönetmeliğin değişmesini isteyecek, ya da mahkemelere müracaat edip yürütmeyi durdurmayı isteyeceksiniz!
   Mesela, bir arsanız var ve ileride çocuklarınıza birer daire düşünüyorsunuz. Etrafta da boş yer kalmadığı için arsanız iyice değerlendi. Belki kat karşılığı verecek, belki de satıp yatırım yapmayı düşünüyorsunuz! Binanızı sağ ve soldaki yapıları emsal alıp yapamazsınız. Onlar yola sıfır yapmış olsalar da siz yoldan 5 metre çekeceksiniz! Komşularınızın arkasında kalacaksınız yani.
   Yanındaki binalar, bodrum kat yapmış olsalar da, siz alamazsınız.  Artık bodrum kat diye bir şey de olmayacak, olsa da iskân edilemeyecek. Bodrum katta KAKS`a yani kullanılan alana ilave edilecek. (Önceden, bodrum katları hariç, deniliyordu.)
   Bitmedi.  Nüfusu 30.000`i aşan Belediyelerde TAKS yani taban alanı % 30`u aşamaz. Karasu`nun nüfusu 27.500 civarında olsa da, seçimlerden sonra nüfusa çevre belde ve köyler de katılacağı için 50 bini geçecek. Mevcut % 40 imarlı arsaların kaderi yoruma bağlı olacak!  
   Seçimlerden sonra Adasu projeleri de çizdireceksiniz. Su faturalarınız artık Adasuya ödenecek.
   Belediyemizin Ankara`ya göndermiş olduğu Kıyı kenar düzenlemeleri ve imar değişiklikleri normal olarak geçtiğimiz Temmuzda çıkması bekleniyordu ya... Meğer Ankara`da daha dosyanın kapağı açılmamış! Komisyonlara girecek, kontrolleri yapılacak, oylanacak, onaylanacak, kaldı bir dahaki bahara! Bu Belediyeye dönemine yetişmez artık!
   (Bildiğiniz gibi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, en çok yönetmeliği bu dönemde yayınlamış, en çok mühendisi bu dönemde cezalandırmış ve mahkemeye sevk etmiştir. Sakarya`daki Yapı denetimlerin tamamını, çevre illerdekilerin de çoğunu kapatarak faaliyetini durdurmuştur!)
MİDYE AVCILARI
   Hâkim, denize işiyor diye adamın birini hapse atmış. Gerekçe, doğanın dengesini bozmak… İçerde sormuşlar adama, neden düştün, diye. Adam açıklamış, “Valla Doğan diye bir herifin yengesini bozmuşlar, suç, üstümüze kaldı!”
   Bu yıl midye yasağı sona eriyor ve denizlerimizde midye avcılarını tekrar göreceğiz. Geçmiş dönemlerde kumsalımızın erimesi ve denizin ilerlemesini çoğumuz denizden alınan bu midyelerin sebep olduğunu düşünüyoruz. Çünkü tonlarca midye ile birlikte deniz tabanındaki kumlar da yer değiştiriyor. Sahilde kumu tutan midyeler de gidince, kumsal kendini koruyamıyor!
   Avcılık değil, katliam boyutunda olan midyecilik sonucunda sahillerimize dalgakıranlar yaptırdık ve doğallığını bozduk. 
   Ben yetkililere buradan haykırıyorum, Karasu sahilinde midyecilik yapılmasına izin vermeyin. Yoksa artık dalgakıranlar da koruyamayacak sahilimizi.
   Doğanın dengesini bozmayın!
BEN SENİ GÖREMEDİM, PARAM YOĞİDİ PARAM
   CHP`nin yemeğinden bahsediyorum.
   Tanışma ve Kaynaşma yemeği yapılacak diye Belediyeden anonslar yapıldı. Milletvekilleri de gelecekti. Yemek için 100 TL ücret alınıyordu ve bu da partinin seçim çalışmalarına harcanacaktı. Ancak anonslarda ücretten bahsedilmeyince, yemeğe davet edilen halktan bir kısım boynu bükük olarak kapıdan dönmek zorunda kaldı.
   Tam önümdeki yaşlı karı koca, içeri girmeye hazırlanırken kapıdan çevrildi. Baktım arkamdaki birkaç kişi daha geri döndü. Bunlardan biri Ahmet Özkan`ı yalnız bırakmayan Adapazarı`ndan gelmiş arkadaşlarından birisiydi. Ahmet Özkan`ın özel davetlisi olup “Para verme, benim davetlim olduğunu söyle” diye de tembih ettiği arkadaşını, arabasının yanında ailesiyle birlikte gördüm. Aynı şekilde Nurhan Hanım`ın bazı özel davetlileri de kapıdan dönmek zorunda kaldı. Konuyla ilgili bilgi vermek için aradığımız Sayın Özkan`ın telefonu da, sanırım gelen ekibi karşılamakla meşgul oldukları için açılmadı.
   Partiye seçim katkısı olsun diye yapılan yemek, belki ekonomik olarak katkı sağladı, ama bazı kesimlerde de ters etki yaptı. Birçok yandaşını da küstürdü. Nurhan Hanım, küskünlerin bir şekilde gönlünü alır artık. Çünkü halkın partisi CHP, kapitalist bir parti görünümü verdi. 
İMPARATOR FM
   Merkezi Kocaali`de bulunan ve Karasu`ya da hitap eden radyo için Karasu`da kiralık yer aranıyordu. (Neticede Kuzey gazetesinin eski bürosunun bitişiği ile anlaşıldı. Anlaşılan o ki, radyo da seçim çalışmalarından parsa kapmak istiyor. Yönetmen, Hasan TOPALOĞLU, TV`deki bir canlı yayın hatırasını anlattı.
   Karadeniz TV`lerinden birinde canlı yayında şarkı söyleyen bir genç kızı-mız, aşırı duygulanarak gözyaşı dökü-yor. Sebebini de, “5 yıl önce kaybetti-ğim babam aklıma geldi” diye açıklı-yor. Hasan Bey de; “Sen yine şanslısın, babanı hatırlıyorsun. Ben, babam öl-dükten 10 yıl sonra dünyaya gelmişim” deyince stüdyoda kahkahalar kopuyor.  
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1926