SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019

YUSUF, YUSUF


   Biz de sevinmiştik, Karasu`da otomotiv sektörü kurulacak, Karasu kurtulacak! İşsizlik diye bir sorun olmayacak. Otomotiv ile ilgili birçok alanda iş kolu açılacak. Hem de nerede? Burnumuzun dibinde, İhsaniye`de…
   Kimin kurtulup kalkınacağı belli oldu. Yusuf Güllüce…
   Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce`nin yeğeni… Bu Bakan yeğeni işadamı arkadaşımız, ileri görüşlü olup buraların ileride çok para edeceğini düşünüp birçok yeri kapatmış. Yani tapuları toplayıp satın almış. Bunu yaparken de, tepki toplamamak, dikkat çekmemek için, arsaları eski sahiplerinin kullanımına devam etmesine de izin vermiş. Hoş kendi kullansa ne olacak ki? Patates ekecek hali yok! 
   Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıkar? Hani merak etmiyor değiliz, acaba buraların ileride sanayi imarına açılacağını bildiği için mi tapuları topladı, yoksa burada tapuları topladığı için mi sanayi imarı açılma kararı verildi?
   Bir imar planı 3 sefer değişir mi? İhsaniye`de 1/25.000`lik imar planı tam 3 kere değişiyor. Neden acaba? Bölge halkının haberi bile yokken, kim itiraz edip değiştiriyor bu 1/25.000`lik imar planlarını?
   Bölgede arsalar önceleri dönümü 30.000 TL`den satılıyordu. Sonra hızla yükseldi. 50-60-70 ve şimdi de 100.000 TL civarında… Herhalde kamulaştırma yapılırken bu fiyatlar baz alınmaz. Birkaç misli daha artar. Nasılsa at ağanın mal ağanın… Kimsenin cebinden para çıkmayacak, Devletten başka…
   Burada önceleri kıyı kenar çizgisi 30 metreymiş. Sonra 80 metre olarak tescillenmiş ve vatandaşın elindeki arsalar, kıyı kenar şeridinde kalıyor diye ücretsiz istimlak edilmiş. Daha sonra Serbest Bölge ilan edildiğinde, Devlet kamulaştırma bedeli ödememek için, kıyı kenar şeridini 600 metre ilan etmiş. Hani kıyı kenar şeridinde Devletten başkası yatırım yapamıyor ya..! 
   Şimdiki kıyı kenar şeridini merak ediyor musunuz? Dikdörtgen şeklinde, bazı yerlerde 80, bazı yerlerde ise 600 metre… Hani kumsal bu kadar keskin değişkenlik mi gösteriyor diye düşünürseniz, kesinlikle hayır. Kabul edilen kıyı kenar şeridi 80 metre… 600`e çıkan yerlerde birçok vatandaş itiraz etmiş mahkemelere ve kazanmış. Şimdi itiraz edemeyen, farkında olmayan, ya da “Devlet mahkemeye mi verilir lan”, diyen vatandaşların yeri devlet eliyle gasp edilmiş. 
   Hani Karasu sahilinde bir motokros yarışması düzenlenecekti de, sahildeki doğal yapı bozulacak, kum laleleri zarar görecek diye izin verilmemişti ya… İşte bu kum lalelerinin olduğu yer şimdi Otomotiv Sanayi alanı ilan edildi! Ya hadi iyi niyetli olarak ilan edilir, işsizlik çözülür filan desek neyse… Sırf birilerine para kazandırmak için yapılmış bir uygulama olarak gözüküyor. Denize sıfır arsalar, tatil yeri yapılası yerlere sanayi yapılmasının düşünülmesini hiçbir mantık kabul etmez. Darıçayırı sırtları, kıraç ve sanayi yapılması için çok uygun iken, hangi mantık kumsala sanayi yapılmasını uygun görür.
   Dünyada 3. su basar ormanı olan ve sit ilan edilen Acarlar Longozundan çıkan 2 farklı dere, bu sanayi alanı ilan edilen bölgede kalıyor. Yaaa…! Nerede kaldı Longozu ve tabii kaynakları, sit alanlarını korumak? 
   Size komik bir şey daha söyleyeyim mi? Yapılan imar planında, “Korunması gereken tarım alanları” diye gösterilen yerler, kumsal ve hiçbir bitki yetişmiyor. Ne amaçla bu yönde adlandırılmış, şimdilik bilmiyoruz. Ama tahmin yürütebiliriz. Hani bu alanda inşaat da yapılmaz ya..! Bu yerlerin sahipleri, ekin de ekemeyecek, inşaat da yapamayacak. Ee, başka ne yapabilir, aklınıza geliyor mu? Ucuz ucuz birilerine satacak. Bu alıcı, artık Güllüce mi olur, Başka birileri mi olur, bilinmez! 
   Sakarya nehri kenarına kadar gelen Sanayi alanı, Sakarya Nehri kenarı ve denize sıfır alanda Golf sahası olarak değişiyor. Yalnız bu golf sahası işi ile ilgilenen şahsı bulamadık. Olur da mahkemeye verilip iptal edilmezse, İhaleyi kimin aldığını, elbisenin kime dikildiğini öğreneceğiz. Çünkü, Deniz ve Nehir üçgeninde kalan nadide bir bölge… Bana göre tam da turizme tahsis edilmesi gereken yer…
   Böylesine ucube ve tabansız bir proje, mahkemeye verildikçe reddedilen… Sanki Karasu halkına himmet edilmiş gibi sunulup müjde olarak en yetkili ağızdan açıklanabilir? Aklımıza, Paralel yapının 17 ve 25 Ağustos tarihli Bakan çocukları ile ilgili yaptığı tuzağı devam ettirdiği düşüncesi geçse de,… Ha, sahi, Burada yer toplayan şahıslar, 17 Aralık operasyonu başlayınca yerleri ellerinden çıkarmaya çalışmış, ancak daha sonra dengeler değişince satmaktan vazgeçip yer toplamaya devam ettiği yönünde bilgiler var. 
   İstiyorum ki, Görevinin bilincinde bir Savcımızın, bu bölgedeki tapu kayıtlarını araştırarak, hangi tapuların ne zaman el değiştirdiğini ve kimlere satıldığını araştırması, bunu altında yatan menfaatin uzandığı noktalara kadar gitmesini arzu ediyorum. Gitsin ki, memleketin sahipsiz olmadığını masum köylü vatandaş da görsün.
                                                    CAMİDE SİYASET
   Geçtiğimiz hafta, İl Müftüsü ile Hendek eski Belediye Başkanı Ali İnci`nin camide çekilmiş resimleri yayınlandı. Kadınlı erkekli gurup, camide siyaset yapıyorlardı özet olarak. Konu ile ilgili detayları yazmak için yeniden aradığımda, resmi bulamadım. Bir gizli el kaldırmıştı resimleri. 
   İktidar partisi, “Camiler kışlamız” demeye devam ediyor. Lütfen, camiler ortak malımız ve orası hiçbir siyasi partiye ait değildir. Din üzerinden siyaset yapmayı bırakıp, seçildiğiniz takdirde yapmayı planladığınız icraatlara ağırlık verin.
KENT KONSEYİ, İSEN
   Geçen hafta Sayın İsen gazetemizi ziyaret edecek, biz de ona Karasu`nun sorunları ile ilgili bağlayıcı sorular soracaktık. Ola ki iktidar olurlarsa, bazı sözler almaktı amacımız. Olmadı. Gelmedi Sayın İsen.
   Daha sonra İsen ile ilgili muhaberat şöyle gelişti, Kent Konseyinde alakası olmamasına rağmen çıkarılıp konuşturulması tepki toplamış. Ayrıca Sayın İsen, Devletin kendisine tahsis ettiği araç ve korumalarla seçim propagandalarını sürdürüyormuş. Başbakan ve Cumhurbaşkanlığı danışmanlığı yapmış hemşerimiz Sayın İsen`den daha duyarlı olmasını bekliyoruz.

 
   
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1230