Bu kadarı da olmaz!


   İzlemeyeni inandırmak zor… 9 yıllık bir Belediye Başkanı, yönettiği meclisin oturumunu kapatmadan kürsüden ayrılıp arkasına bile bakmadan makam odasının yolunu tutuyor. Dalkavukları da peşinde… (O niyette olmayanları tenzih ederim)

   Her yıl sıradan bir işlem muamelesi gören ‘Denetim’ konusunun bu yıl gürültü koparacağı belliydi. Çünkü ipuçları 2016 yılı gelir-giderlerinin denetlendiği dönemde verilmişti.

   Denetim Komisyonu üç kişiden oluşuyor. Aralarından biri başkan seçiliyor. Görevleri sadece bir önceki yıl içinde toplanan gelirlere ve bu gelirlerin nereye harcandığına bakıp bir rapor hazırlamak. Bu rapor Mart ayı sonunda mecliste okunuyor ve rafa kaldırılıyor. Eğer içinde ciddi suçlamalar varsa Meclis Başkanı’na suç duyurusunda bulunma hakkı tanınmış.

   Komisyon üyeleri de belgeleyebiliyorlarsa usulsüzlük veya yolsuzluklar için suç duyurusunda bulunabiliyorlar.

   Denetim Komisyonu, meclis kararıyla konusunda uzman kişilerle çalışabiliyor.   Böyle bir şeye ihtiyaç duyulmuş ki, bu yılki komisyon üç üyesinin de imzaladığı bir önergeyle Valilik’ten üç uzmanla birlikte çalışmak istediğini bildirdi.

   Ve küçük kıyamet orada koptu.

   Gündem dışı önerge olduğu için oylayıp gündeme aldıran Başkan, sıra görüşülmesine ve bir sonraki aşama olan oylamaya geçilmesine fırsat vermeden; önergeyle ilgili herhangi bir işlem yapılmasına da izin vermeden bir başka gündem dışı önergeyi oylatıp alel acele meclisi terk ediyor.

   Hem de bir sonraki meclisin hangi gün toplanacağını ve toplantıyı kapattığını ilan etmeden...

   Gazeteye geldim; yanılmış olabilirim kuşkusuyla meclis ses kaydını dinledim. Hayır, Başkan Meclisi kapatmamış. Üstüne üstlük Yazı İşleri Müdürü’nün uyarılarına bile kulak asmadan yürümüş gitmiş!

   Verilen önerge usulüne uygundu değildi, tartışacak değilim. Ancak şu kadarını söylemek gerek: Görüştürmeyeceğin önergeyi oylatarak neden gündeme aldırdın da iade etmedin?

   Bu önergenin verileceği 25 üyeli mecliste 19 kişiyle çoğunluğa sahip Ak Parti Grubu’nda da gündeme gelmiş.

   Denetim Komisyonu Başkanı böyle bir önerge vereceğini söylemiş. Grupta kimse de buna itiraz etmemiş. Komisyon’un Ak Partili diğer üyesi de sesini çıkarmamış.

   Yetmemiş, bu üye önergeye imza atmış!

   Belediyede okumadan imza atma geleneği başlatıldı ya! Muhterem de içeriğini okumadan basmış imzayı.

   Ama kapatılmayan meclis sonrası bir savunması var ki, evlere şenlik!

   Ak Partili bazı üyelerle MHP’li üyeler Denetim Komisyonu’nun neden bu kadar önemsiyor?

   Akıl almaz yolsuzluk iddiaları var da ondan.

   Nitekim tamamlanmayan toplantı sonrası salonda bazı meclis üyelerinin (AKP’li) ortaya getirdikleri konular öyle yenilir yutulur cinsten değil.

   Neler mi var suçlamalar arasında?

   Sahte faturalarla mal alınmış gibi gösterilip ödeme yapmak.

   Yine bu yöntemle belediyeye olan borcunu kapatmak…

   Meclis salonunda bağıra çağıra ilan edilen daha bir yığın iddia…

   Belediye Meclisi bu iddiaları görmezden, duymazdan gelemez.

   Susan, (eğer varsa) yolsuzluğa ortaktır.

   Yönetim de üzerine düşen şaibeyi yok etmek için Denetim Komisyonu’na rahat çalışma fırsatı yaratmalıdır. Öyle “Karar yok” eskivleriyle geçiştirilecek konu değil.

   Yeri gelmişken ben de sorayım: Karasu-Kaynarca-Adapazarı kavşağında inşa edilen bir katlı kavşak var. Bu kavşak Ahmet Genç döneminde kanalizasyon arıtma tesisi için istimlak edilen araziden geçiyor.

   Karayolları bu arazi için belediyeye yüklü bir bedel ödemiş. (12 milyon lira olduğu söyleniyor) Bu para 2017`nin Temmuz ayında belediye hesaplarına geçmiş deniliyor.

   Ne oldu 12 milyon lira? Nereye harcandı?

   Sahte faturalarla bu paradan da ödeme yapıldı mı?

   Öyle darılmaca gücenmece yok! Bu sorulara yanıt bekliyorum, yanıt!

   Belediye Meclisi üyelerini susturabilirsiniz ama Karasu Haber’i susturma şansınız yok!

   Çünkü her fırsatta söylüyorum ve yazıyorum. Gazeteci yazdıklarının yanında yazmadıklarından da sorumludur.

   Belediye meclisi üyeleri (hem de iktidara mensup) meclis salonunun ortasında alenen bir başka iktidara mensup üyeyi yolsuzluklara göz yummakla suçluyorsa, orta-da bir bit yeniği olduğuna işarettir.

   Bir belediye şeffaflıktan, denetimden niye kaçar?

   Kolayı var... Cumhuriyet Savcısı Kocaali yolu üzerinde Köse oğlu Tesisleri’nin tam karşısındaki adliye binasında oturuyor!

   Size fırsat sunuyorum... Gidin, suç duyurusunda bulunun. Doğrudan Savcılık mı olur, MASAK mı olur, İçişleri Bakanlığı müfettişleri mi olur... Soruşturulur ve gerçek ortaya çıkar.

   Eğer aklanmak istiyorsanız bundan iyisi Şam’da kayısıdır. 

   Ortada bir şey yoksa böyle olur olmadık şeyleri yazıp yandaşlarınızın kafasını bulandıran kişiden de kurtulmuş olursunuz.

   Belediye Meclisi üyelerine de bir hatırlatma... Meclis kapanmadı, hala toplantı devam ediyor. Yok yazılmayın sakın!

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 510