Muhittin Çot ne yapmalı?   Kendisi, Belediye Meclisi Bütçe Plan Komisyonu Başkanı`dır. Ama başlıktaki soruyu sormamın bir amacı var. Darıçayırlı Muhittin Bey zahmet edip bu yazıyı okursa ne demek istediğimi anlayabilir.
   25-26 Kasım 2014`te yağan yağmurlar sonucu Darıçayırı Deresi taşmış, mahalle su içinde kalmıştı. Olaydan iki gün sonra Darıçayırı`nun Kurucu Belediye Başkanı Rahmi Başaran`la mahalle merkezindeki caminin önünde oturup hemen her yıl tekrarlanan taşkının nedenlerini konuşmuştuk.
   Başaran bizlere eski tarihlerde yaşanan ve anılarda yer eden sellerden örnekler hatırlattı. Sel kapanının 1974 yılında yapıldığını, dere ıslahının da Bülent Ecevit`in başbakanlığı döneminde CHP Sakarya Milletvekili Hayrettin Uysal`la birlikte dönemin Enerji Bakanı Deniz Baykal`la görüşerek başlattıklarını anlattı kurt politikacı... Öğrendik ki, sel kapanının kontrol mühendisi ve dere ıslahı işinin ilk müteahhidi eski bakanlardan Ersin Taranoğlu`ymuş.
   “Peki, kalıcı çözüm nedir?” sorumuzu Rahmi Başaran, ıslah çalışmasının güneye doğru 200 metre uzatılmasının yeterli olacağı biçiminde yanıtlamıştı.
   Görüşmeden sonra gazetemiz yazarı İnş. Müh. Adnan Yıldız ve Darıçayırlı Hüsamettin Saygılı ile birlikte dere kıyısını izleyerek sel kapanına kadar çıktık. Gördüklerimiz Rahmi Başaran`ın tezlerini doğruluyordu. Gerçekten ıslah çalışması kaldığı yerden 200 veya 250 metre güneye doğru uzatıldığı takdirde taşkın suları denetime alınabilirdi.
   Çözümün böyle olması gerektiği bilindiği halde bu güne kadar adım atılmadığını biliyoruz. Bunun nedeni merkezi yönetimin konuya yeterli duyarlılığı göstermemiş olmasıdır.
   Dere ıslahı nedir? Her iki kıyıyı taşkın sularını dışarıya bırakmaması kaydıyla taş duvarla örmek değil mi? Bunun için öyle ahım şahım bir projeye de gerek yok. Yapılmış olana kaldığı yerden devam edeceksiniz, o kadar.
   Darıçayırı Belediyesi bu işi tamamlayamadan ömrünü tamamladı. Darıçayırı artık Karasu Belediyesi`nin bir mahallesi. 
   Geçen hafta sosyal medyaya bir ihale duyurusu düştü. İkisi Darıçayırı, ikisi de Yenimahalle`de olmak üzere dört arazi Karasu Belediyesi`nce satışa çıkarılmış. Satış 28 Ocak`ta.
   Araştırdık; arazilerden ikisi Darıçayırı giriş yolunun Karasu-Adapazarı yoluna bağlandığı kavşağın güneydoğu ve kuzeydoğu köşelerinde. Darıçayırı Belediyesi eski başkanlarından Recep Sarı bu araziyi TİGEM`den istimlak yoluyla satın aldıklarını söylüyor. İhalede belirlenen fiyata baktık; tamı tamına 1 milyon 700 bin lira. (Anlaşılır dille 1 trilyon 700 milyar)
   Evet, Belediye Meclisi`nin Darıçayırlı Bütçe Plan Komisyonu Başkanı Muhittin Çot… Sorum sizedir…
   Bu satış için komisyon başkanı ve meclis üyesi olarak sizin görüşünüz soruldu mu?
   Satışa siz gönül rahatlığı içinde onay verdiniz mi?
   Arazinin satışından elde edilecek gelirle Darıçayırı için hazırlanmış bir projeye ödenek ayrılacak mı?
   Bir Darıçayırlı olarak sizin bu satıştan gelecek parayla, örneğin mahallenizin temel sorunlarından biri olan sel tehdidini önlemek için dere ıslahına harcanması gibi bir şart öne sürdünüz mü?
   Görüştüğüm bazı Darıçayırlılar “Dere ıslahına para ayırmak mı? Belediye çöpümüzü bile toplamıyor” tepkisi aldım. Sayın Çot, siz bu eleştirilere katılıyor musunuz?
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1041