SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019

18 Trilyonluk fark!


   11 Kasım 2013`te Ahmet Genç`le bir röportaj yaptık. Eski Belediye Başkanı Genç’ten temizlik ihalesini alan şirketin belediyeye kestiği faturada kendi dönemi ile bu günü karşılaştırmasını istemiştik. 2009`daki görev devir teslimi öncesinde belediyenin şirkete yaptığı aylık ödemenin KDV dahil 80 bin lirayı geçmediğini söyleyen Genç, şimdi bu miktarın 400 bin liraya ulaştığını ve zaman zaman bu miktarın da aşıldığını öne sürmüştü. O röportaj Sakarya Yenihaber Gazetesi`nde de yayınlandı ve Adapazarı`nda büyük gürültü kopardı.
   Bu iddiaya Karasu`daki tepkileri söyleyeyim:
-Gazete olarak taraf tutuyorsunuz. Bunlar AKP`deki aday belirleme sürecini etkilemeye yöneliktir.
-İddialarınızı aday ismi belli olduktan sonra yazın.
-Ahmet Genç döneminde de belediye bir sürü borca girmişti.
-Dün Mehmet İspir`le birlikteydin. Aranız açılın-ca aleyhine yazmaya başladın. (Mehmet İspi-roğlu`nun avukatlığına soyunmak onlara düşmüş olmalı ki, sonuncusu özellikle CHP yöneticile-rinden bazılarının bana yönelttiği bir suçlama...)
YALANLAMA YOK
   Ahmet Genç`in iddialarına aradan 15 gün geçmesine karşın hiçbir yalanlama gelmedi. Bunu geçiyorum. Gelin şimdi hep birlikte basit bir hesap yapalım:
   2009 Mart öncesi şirkete ödenen aylık para 80 bin lira iken 400 bin liraya çıktığına göre, artış oranı 5 kat ve aradaki fark aylık 320 bin liradır. 
   Mart 2009 ile Kasım 2013 arasında 56 ay geçmiş. 320x56= 17 milyon 920 bin liralık bir ödeme çıkıyor karşımıza. Bunu herkesin anladığı dille yazarsak 17 trilyon 920 milyar demektir. Dikkat edin bu sadece geçmiş dönemle olan farktır.
   Ne demektir 17 milyon 920 bin lira? Onu da söyleyeyim ki durumun vahameti iyice anlaşılsın: 
   -Bu miktardaki parayla temel demirleri çürüyen Kültür Sitesi`nden 5 tane yapabilirsiniz. 
   -Bu miktardaki parayla en az 15 adet sentetik saha inşa edebilirsiniz.
   -Bu miktardaki parayla, Fiskobirlik`in satışa çıkardığı ve okul yapımına uygun şehrin göbeğindeki hizmet binası, deposu ve arsasından oluşan tesisten 17 tane satın alabilirsiniz.
   -Bu miktardaki parayla ilçeye 10`ar derslikli en az 8 okul yaparsınız, geriye de bir miktarı artar!
   Şimdi yukarıdaki yorumları bu hesapla yan yana getirin ve kendi vicdanınızın sesini bir kez daha dinleyin.
   Ahmet Genç`in iddiaları doğruysa, bu hesap başlı başına bir skandaldır. 2009`dan günümüze kadar temizlik yapılan saha ve bu sahada kullanılan araç gereçler 5 kat artmış olabilir mi? Elbette hayır. Nasıl açıklayacağız o zaman 4,5 yıllık zaman diliminde belediye kasasından çıkan 18 trilyona yakın bu parayı! Ahmet Genç şöyle konuşuyor: “Benim dönemdeki yıllık bütçe 16 trilyondu. Öyle anlaşılıyor ki tek hedefleri vardı yandaşı işe almak. Yaptıkları da budur.”
AK PARTİ BAŞKANI 
NE DİYOR?
   Bu değerlendirmede Ahmet Genç yalınız değil. 18 Haziran 2012`de yaptığımız söyleşide Ak Parti İlçe Başkanı Av. İshak Sarı aynen şunları söylüyor: 
   “… Herkesi işe alma ve benzeri sözler verilmiş. Karasu`da nüfus 28 bin. Bunun 15 bini yetişkin. Tümünü belediyede istihdam mı edeceksin? Benim yönetim kurulu üyeme bile işe alma sözü verilmiş…”
   “… Üç senedir elle tutulur bir hizmet ve işçi alımından başka bir şey yok. Bir günde 6 milyar mazot gideri olur mu?...”
   “… AKOS denilen bir sistemde bana gelen bilgilere göre 50 kişi istihdam ediliyor. Bu bilgisayar sistemi değil mi? İstihdamı azaltacağına artırmış…”
   “… Belediye bünyesinde yeni ve lüzumsuz müdürlükler açılarak gelirlerin büyük bir kısmı buralara aktarılmaktadır…”
   “… Şikâyet ve duyum aldığımız bir başka konu, belediye bünyesinde gözüken, fakat hiç belediyeye uğramayan bankamatik memur ve işçileri konusudur…” 
   “… Büroma gelen tanıdığım 45-50 yaşlarında olan bir vatandaş, savcılıktan temiz kâğıdı almak için dilekçe yazmamı istedi. Sebebini sordum, belediyede işçi olarak çalışmak için müracaat edecekmiş. Şaşırdım. Kendisi serbest meslek sahibiydi ve çalışmayacağını sadece SSK primini ödemekte zorlandığını tarafıma ifade etti. Bu gün maalesef Sakarya ilçeleri arasında SGK`ya en çok borçlu belediye Karasu Belediyesi`dir…”
   Yine 24 Nisan 2013 tarihli basın açıklamasında Sayın Sarı şunları söylüyor:
   “… Yok öyle yağma;  sessiz duruyorsak belediye cenahında dönen yolsuzlukları, usulsüzlükleri bilmediğimizden değil zamanına sakladığımızdandır. Hiç kimseyi kandıramazsınız. Karasu Halkı artık belediyenin dibe vurduğunu, kimin belediye başkanı olduğunun belli olmadığını, alacaklıların tahsilat için belediye kapısında nöbet beklediğini, imar yolsuzlukları ve usulsüzlüklerini, belediye personelleri ve başkanın bu usulsüzlükler sebebiyle yargılandığını, Karasu esnafına ve piyasaya olan 4 milyon 280 bin lira borcu, ruhsat ve iskân harcını çekle ödemeye gelen müteahhitlerin çeklerinin belediye kasasına girmeden alacaklılar tarafından havalarda kapışıldığını gizleyemezsiniz…” 
   Sayın İshak Sarı bu gün aynı görüşlerinin arkasında duruyor mu durmuyor mu? Sosyal medyada paylaştığı Belediye Başkanı ile sıkı fıkı fotoğraflarına denk geliyoruz. Bu konuları aralarında mutlaka tartışıyorlardır; ne bileyim!
   Son sözüm şudur: Belediye Meclisi duruma müdahale etmelidir. Eğer etmiyorsa 18 trilyonun sorumluluğuna ortaktır!
   Bu arada temizlik şirketi konusuna da bir parantez ayırmak durumundayım. Bu ihaleyi aldıklarına ve alacaklarına pişman olduklarını net olarak biliyorum. Belediyeye kestikleri faturalar hiçbir ay zamanında ödenmedi desem yeridir. Emin olun kimse bu şirket sahiplerinin durumuna düşmek istemez. Şirketi güç durumda bırakmak istemediğim için burada kesiyorum.   
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3555