SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 18.10.2019

94 eşittir 63 bin


    “7 milyon orman köylüsüne 2B kıyağı” diye bir başlık atmış 25 Ocak tarihli Milliyet Gazetesi... Nasıl bir kıyakmış diye merak edip alt başlığa baktım; sözü edilen araziler köyde değil şehirde! İstanbul, Mersin ve Antalya ‘daki 2B arazilerinin satış bedellerinde ikinci  bir indirime gidiliyor. Açıklamayı yapan AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, orman köylüsüne de zaman içinde indirim sağlayacak düzenlemeler olacağını söylüyor.

   2B’de tapu verme süreci başlamışken yeni bir düzenlemeye neden ihtiyaç duyulmuş? Hazırlanan yasa taslağına göre örneğin 400 metrekare 2B arsası olan bir kişi, rayiç bedelin yüzde 50’sini ödeyerek tapu alacak. Diyelim ki arsa 500 metrekare. 400 metrekaresi için rayiç bedelin yüzde 50’sini, kalan 100 metrekarelik bölüm için ise rayiç bedelin yüzde 70’ini ödeyecek. İki ayrı yerde iki farklı büyüklükte arsası olanlar için hak sahibi yüzde 50 ödeme tercihini biri için kullanacak.

    Yeni hazırlanan yasa teklifinin neresi  7 milyon köylüye 2B kıyağı? Karasu’da, Kocaali’de, Sakarya’nın diğer ilçelerinde 400 metrekarelik arsalardaki indirim kaç hak sahibini sevindirir?

   Önümde Karasu’daki 2B arazilerinin miktarı, bilirkişi tarafından köy köy belirlenmiş dönüm başı rayiç bedelleri ve yüzde 70 indirimle ödenecek miktarları gösteren liste duruyor. Örneğin 3 milyon 240 bin metre kare 2B arazisi olanYassıgeçit Köyü’nde vatandaş dönüm başına 652 lira ödeyip tapu alacak.

   İnternette İstanbul Beykoz’daki 2B arazilerinin rayiç bedellerine baktım. Çubuklu’da 1 metrekare 2B arazisi 700 lira. (Yanlış okumadınız; dönüm değil metrekare) Çengeldere’de 1000 lira. Uygulamadaki yasaya göre ve yüzde 30 indirimle Çubuklu’da 1 metrekare 2B arsasına 490 lira, Çengeldere’de 700 lira ödenmesi gerekiyor.

   Yeni yasa tasarısı ile Çengeldere’deki  400 metrekarelik bir arsanın satış fiyatı 500 bin liraya düşürülecek.  İndirim kıyağı 200 bin lira.

   Karasu’da 2B kapsamına giren 63 bin dönüm arazi var. Dönüm başına belirlenen ortalama rayiç fiyatı 750 lira. Hak sahipleri bunun yüzde 70’ini ödeyerek tapu sahibi olacağına göre, Karasu 2B için devlete toplam 47 milyon (trilyon) lira ödeyecek. Karasu ile Beykoz’u karşılaştırın. Çengeldere’deki 400’er metrekarelik 235 arsaya (94 dönüm) getirilecek olan yeni indirimin tutarı, Karasu’daki 63 bin dönüm arazinin toplam bedeline eşit.

   Beykoz’daki sıradan bir vatandaşın 400 metrekare arsaya 500 bin lira ödemesi mümkün mü?  2B yasası hazırlanırken bu pürüzü giderecek tedbir de maddeler arasına sıkıştırılmış. Dileyen kullanıcı nihai satış öncesinde hakkını bir başkasına devredebiliyor. Anlayacağınız, hazırlanan yeni yasa teklifi hak sahibi garibanların elinden arazileri indirimli fiyatlarla almış kalantorlara yarıyor.

   CHP, değeri yüksek 2B arazilerini satarak köylüye de tapularını bedava dağıtacağı sözünü vermişti. Yaptığı hesap da yukarıdaki gibiydi. Körelmiş gözlere, sağır kulaklara neyi anlatacaksınız ki!  

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ