• Ana Sayfa
  • »
  • Akçakoca Kıyılarına Otel Karasu kumsallarına Fabrika

Akçakoca Kıyılarına Otel Karasu kumsallarına Fabrika


Akçakoca kıyılarına otel,

Karasu kumsallarına fabrika… 

 Genç bir işadamı ile konuşuyoruz. Karasu’ya kurulması düşünülen OSB için yer arayışlarının sürdüğü günler… Dönemin Belediye Başkanı ile birlikte ilçeye hakim bir tepeye çakarak aşağılara baktıklarını anlatıyor. Başkan’ın ‘neler yapabiliriz?’ sorusuna, merkez yerleşiminin batı bölgesindeki 1000 dönümlük boşluğu göstererek ‘buraya geniş bahçeli, iki katı geçmeyen imarlı bir mega kent kuralım’ yanıtını verdiğini aktarıyor. ‘Karasu’ya geleni böyle bir güzellik karşılasın istedim’ diye sürdürüyor konuşmasını.

   O iş adamının bahçeli evler kurulmasını istediği yerde şimdi devasa bir demir çelik tesisi yükseliyor. İşadamının bu tesis için benzetmesi dikkat çekici: “Anneler mutfak lavabosunda el yıkamaya kalkan çocuğunu azarlar ve WC’deki lavaboya yönlendirir. Biz WC’yi evin mutfağına yaptık!”

   OSB yerinin yanlış bir seçim olduğunu çok geçmeden görürüz. Müsebbipleri hakkındaki hükmü de gelecek kuşaklar mutlaka verecektir.

   Şimdi yeni bir dayatma ile karşı karşıyayız. Sakarya nehrinin denize döküldüğü yerden doğuya doğru, İhsaniye Köyü’nün sahil kesimi Denizköy sınırına kadar ‘Sanayi bölgesi’ ilan edilmiş. Kapalı kapılar ardında kotarılan 1/100 binlik ve 1/25 binlik haritalara işlenen Sanayi Bölgesi, şu günlerde Karasu Belediye Meclisi tarafından görüşülmekte olan 1/5000’lik planlarla kesinleştirilmek üzere. Hatırlayın canım; hani Çinli Chery’nin otomobil fabrikası kurmak istediği arazi burası… Çoğunluğu köy merası…

   İhsaniye Muhtarı Bülent Ülkü “Planın hiçbir aşamasında bize danışan olmadı” diye feryat ediyor. Köyün geçim kaynağı hayvancılık. “Bin baş süt ineği var” diyor Muhtar Ülkü…

   Ak Partili belediye Meclisi üyelerinden biri İhsaniyeli… Turizm yatırımları için bulunmaz özelliklere sahip bölgenin sanayiye açılmasını anlayamadığını söylüyor. Meclis üyelerine hakim olan görüş şöyle: “1/100 binlik ve 1/25 binlik planlar elimizi bağlıyor. Karşı çıksak ne yazar!”

   Yanlış olduğu görülen bir dayatmaya karşı çaresizlik limanına sığınmak nasıl bir iştir! Planı reddedersin; olmadı istifa edersin! Belediye Meclisi koltuğu zamklı mı? Üstelik Sanayi bölgesi olarak belirlenen yerin kimlere tahsis edileceği konusunda dedikodular ayyuka çıkmış durumda. Adı geçen üç gruptan biri Albayraklar… Kâğıt fabrikası kuracaklarmış! Koş sanayici koş… Deniz Manzaralı Sanayi Bölgesi’ne koş!

   Akçakoca’nın, sahilleri 5 yıldızlı otellerle donatılırken, biz 600 metre genişliğindeki kumsal kıyısına sanayi kuralım, öyle mi? Denizse aynı deniz, mevsimse aynı mevsim, kumsalsa Akçakoca’da zerresi yok! Meclis üyelerimiz de “Ne yapalım, başka çaremiz mi var” diye ağlaşsın.  

   Karasuluyu uysal koyun moduna kimler getirdi? Termik santrala karşı yapılan eyleme karşı yenilgiyi hazmedemeyenlere, kapısına kilit vurulan tersane ile bağrımıza bıçak gibi saplanan Demir Çelik Tesisi rövanşı yetmedi mi?

   Buradan Belediye Meclisi üyelerine sesleniyorum. 1/5000’lik plandan İhsaniye’deki Sanayi Bölgesi’ne çarpıyı çekin. Olmadı 8 ay üyelik yapmayıverin ve istifa edin. Hiç değilse sokakta başınız dik gezersiniz!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1511