Anketin Dili ve Dilipak!


Anketin dili ve Dilipak!

   Siyaset Bayram sonrasını bekliyordu, o günler geldi çattı. Tahmin edilen kıpırdanma da başladı. Örneğin şu son anket... Yaptıran AKP... Araştırma şirketleri zaten onlara çalışıyor! Para onlarda çünkü!

  Ancak, anlaşılmayan bir durum söz konusu. AKP, Başbakan’ın el kaldırmasına değil de anket sonuçlarına mı itibar ediyor? Eğer öyleyse, 28 Mayıs günlü Grup Toplantısı’ndaki tören boşuna mı yapılmış oluyor?

   Her neyse, bu işi muhataplarına bırakıp biz ankete dönelim. Öncelikle şunu belirteyim. Hiçbir araştırma kuruluşu güvenirliğini zedeleyecek uyduruk anketler düzenlemez. (Günübirlik aç-kapa kuruluşuyla ayrı) O nedenle hemen her ankette bir gerçeklik payı olduğuna inanırım.

   Kanal 54 ve İntermedya’nın ortaklaşa düzenlediği anket çoğunlukla AKP üyesi veya yandaşlarıyla yapılmış gibi. Öyle bile olsa oradan çıkan görüşler o parti açısından önem taşır. (Yani AKP’liler ‘Size ne kardeşim, biz bize bir araştırma’ deme hakkına sahip)

   Neden parti içi araştırma kuşkusu taşıdığımı söyleyeyim. Dört sorunun yanıt şıklarında, iktidar partisinin adayları ve halen görevdeki başkanlarının dışında kalan parti ve adaylar ‘diğerleri’ şeklinde geçiştirilmiş. Kimi belediye başkanı görmek istersiniz? sorusunda verilen yanıtlar ilgi çekici. Örneğin Kaynarca’da Zeynur Özel %53, diğerleri %47... Yani ankete katılanların neredeyse yarısı diğerleri diye tarif bulmuş. Aynı oran Erenler için de geçerli. %53 bizim oğlan, %47 olmasa da olur!

   Karasu sonuçları da bu anlamda sırıtıyor. Ahmet Genç %49, Mehmet İspiroğlu %29, Recep Özdemir %6, diğerleri %16... Şunu söyleyeyim; Ahmet Genç’in önde çıkması sürpriz olmayabilir, ama İspiroğlu’yla bu kadar fark biraz abartılı. Hele hele Recep Özdemir’e %6 biraz yıpratma amaçlı gibi durmuş. Ayrıca %16 diye burun kıvrılan dilim Recep Bey’in oranının neredeyse üç katı. Ya Özdemir’i oraya yazmayın, ya da %16`nın açılımını belirtin. Bu arada Mehmet Çalık kaynamış! Sosyal medya ortamında listeleri altüst eden meslektaşıma yapılan büyük haksızlık!

   Ankette dikkat çekici bir başka sonuç, ‘Adaya mı, partiye mi?’ sorusunda çıkmış. Karasulular %54 partiye, %46 adaya demiş. İkinci orana her parti dikkat etsin. Adaylar belirlensin ve seçim yaklaşsın bu oran tersine dönüp arayı adayın kimliği lehine iyice açabilir. Nedenini söyleyeyim. Bir süredir mola moduna giren o çirkin bel altı vuruşlarının sonlandığı sanılmasın. Seçimler yaklaşsın, aday isimleri netleşsin bakın görün curcunayı. (Daha önce bu uyarıyı yapınca Karasu’nun Gezi Parkçısı ilan edilmiştim. Canın sağolsun İspiroğlu...Şimdi de Mısır’ın darbeci Paşası Sisi’nin danışmanı olarak suçlaman için sana bir fırsat sunuyorum. Tepe tepe kullanabilirsin!))

   Söz Mısır’dan açılmışken değinmeden geçmek olmaz. Orada açıkça bir darbe yaşandı. Ardından Mısır Ordusu’nun kendi halkına sıktığı kurşunlarla yaşattığı katliamları gördük. Bu katliamları onaylamak bir yana, sessiz kalmak bile insanlık dışı bir durumdur. Bunda hemfikiriz.

   Pazartesi akşamı Kentpark’ta yapılan katliamları kınama toplantısını izlerken şunu düşündüm. Irık’ta bir milyonu aşkın Müslüman, Amerikan askerlerinin tankı, topu, tüfeği ve bombasıyla can verirken insanlarımız neredeydi? Irak Müslümanı ile Mısır Müslümanı arasındaki fark neydi? Mısır’daki darbeye arka çıkan Amerika ile Irak Müslümanı’nı katleden Amerika aynı Amerika değil miydi?

   Abdurrahman Dilipak o gece güzel şeyler anlattı. Örneğin ABD’ye sigara parası olarak yılda 10 milyar dolar ödediğimiz gerçeğini dile getirdi. Bir de AB ülkelerinden ithal otomobillerden... Ön sıralardan dinleyenlerin yüzlerine dikkatlice baktım. Dilipak’ın bazı tespitlerine katılmadıkları izlenimi edindim.

   Sanırım Dilipak’ı bir daha Karasu’da göremeyiz! Gelse bile müşterisi olmaz. Nedenini hemen söyleyeyim. Son model ciplerin direksiyon konforuna alışan türbanlı hanımefendilerle, Mısır programı sırasında Kentpark’ın kuytu köşelerine çekilerek Marlboro sigaralarını tüttüren türbanlı genç kızlarımız Dilipak’ı dinlemeye gelmez!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1988