Bakanlık izniyle soygun mu?


Bakanlık izniyle soygun mu?

   Ümraniye merkezli bir inşaat firması Sağlık Bakanlığı`na bir proje sunar. Buna göre grup, sponsor desteğiyle Türkiye genelinde 3500-4000 adet 112 Acil Servis Hizmet İstasyonu (ASH) yaptırarak bakanlığa hibe edecektir. Bakanlığın yapması gereken sadece il ve ilçelerde arsa bulmaktır. Proje kabul edilir ve ilk uygulama alanı olarak Antalya seçilir.

   Sistem şudur: Ümraniye merkezli grup inşaat firmaları ile temasa geçer. Her firmaya en az 50 adet ASH istasyonu yaptırılacaktır. İşi almak için projeci gruba istasyon başına iki bin liradan 100 bin lira teminat yatırma şartı getirilir. Fırsatı kaçırmak istemeyen birçok firma 100`er bin liralık teminatları grubun banka hesabına yatırır.

   İş bununla bitmez. İnşaatı yapacak olan firma belediyelerce temin edilen arsaya temel atmadan önce proje sahibi gruba bina başına 50 bin lira daha ödeme yapar. Bu para, grup tarafından gönderilecek klimadan koltuğa, çöp kovasından ampule kadar çeşitli eşyaların karşılığıdır. Tamamlanan ASH istasyonlarının yapım bedeli olan 120 bin lira artı KDV ile bina başına 2 bin lira avans grup tarafından teslim tarihinde inşaatı yapana ödenecektir.

   Ne var ki, projeci grup ile firmalar arasında imzalanan sözleşmede kalan 49 arsanın ne zaman teslim edileceğine dair madde unutulmuştur. Bununla birlikte tamamlanmış binaların tesliminde de sorunlar yaşanır. Grup çeşitli bahanelerle sözleşmedeki `malzeme` taahhüdünü yerine getirmez. Böylece bina tamamlanmamış sayıldığından kabulü yapılmaz ve bedeller firmalara ödenmez.

   Konu bana iki ay kadar önce yansıdı. Sakarya`da 21 tane ASH istasyonu planlanmış. Bunlardan birkaç tanesi bitmiş ve hizmete girmiş. Ancak, örneğin Karasu`daki ASH, tamamlandığı halde gönderilmeyen ufak tefek malzemeler nedeniyle teslim edilemiyor. Binayı yapan K.Ö. ile görüştüm. Ümraniye`deki grup merkezinin telefonlarına yanıt vermediğini söylüyor. Aynı sorun Sakarya`nın diğer bazı ilçelerinde de yaşanıyor. Adanalı bir firma sahibi telefonda; “100 istasyonluk anlaşma karşılığı 200 bin lira teminat yatırdım. Teslim edemediğim binalarla birlikte 760 bin liram battı” diye feryat ediyor. 50`şerli dağıtımda birden fazla firmaya söz verildiği iddiaları da söz konusu.

 İşlerin sarpa sardığını anlayan inşaat firmaları belki teminatımı ve harcadığım parayı kurtarırım ümidiyle açıktan konuşmaya çekiniyor.

   Sosyal medyada kısa bir araştırma yaptım. Antalya ve Bilecik`te yapılan teslim törenlerinin tantanalı görüntüleri ve haberleri var. Ancak bu haberlere yapılan yorumlar durumu bütün açıklığıyla ortaya koyuyor. Proje resmen dolandırıcılık kokuyor.

   İşte bazı yorumlar:

Nevzat Bahşi: Bana iki adet yaptırdılar, Kahramanmaraş`ta. Parasını ödemediler. Her ilde aynı sorun var. Milleti kandırdılar, mağdur ettiler. Bir de abdestli, namazlı niyazlı insanlar. Yazıklar olsun. Hem bu dünyada hem de ahirette bu hesabı ödeyecekler.

Mehmet Sarraç: Arkadaşlar, bunlar tam bir dolandırıcılık şebekesi kurmuşlar. Şikâyetçi olanlar beni arasın, ben hukukçuyum. Haklarında elimde sağlam belge ve deliller var. İşbirliği yapalım.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ NEDEN SUSUYOR?

   İl Sağlık Müdürlüğü’nü aradım ve bir Müdür Yardımcısı ile görüştüm. ‘Biz sadece bitmiş binaları bağış olarak alırız, gerisine karışmayız’ dedi. Ancak belgeler, sistemin hiçbir yerinde olmadıklarını söyleyen yetkiliyi yalanlıyor. Sağlık Müdürlüğü 2013 Şubat ayında belediyeye yazı yazarak bina için ruhsat talebinde bulunmuş. Yetmemiş, Temmuz ayında yazılmış İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Alemdar imzalı ikinci bir yazı daha var. Elektrik ve su abonelikleri için...

   ‘Teslim edilmiş beş on istasyon haberi bizler için oltaya takılmış yem oldu’ diyor Karasu’daki inşaatı yapan K.Ö...

   İki haftadır bu konuda yazıp çiziyorum... İktidar olsun muhalefet olsun hiçbir parti yetkilisi “Arkadaş, nedir bu durum? Hayal mi satıyorsun, yoksa böyle bir gerçek mi var?” deme gereğini duymadı. Projenin başlatıldığı Antalya’da tamamlanmış ünitelerden birine Spor Bakanı Suat Kılıç’ın kayınpederi Ali Yüksel’in adı verilmiş. (Almanya’da kendini Şeyhilüslam ilan eden zat!) AKP bunun için susuyor olabilir. Ya CHP? İlçe başkanlarının fotoğraflarını duvara asma işlemi henüz tamamlanmadı her halde!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1495