• Ana Sayfa
  • »
  • Belediye basını boğmak istiyorsa, başka yöntemler bulsun

Belediye basını boğmak istiyorsa, başka yöntemler bulsun


 AKP iktidarının basına karşı tutumu çok net: ‘Benden yanaysan yaşarsın, değilsen batarsın!’ Örnekleri ortada. Aydın Doğan, başta Milliyet olmak üzere birkaç gazetesini ve TV’sini feda ederek paçasını zor kurtardı. Uzanların nasıl uzatıldığını da biliyoruz! İşinden olan gazeteciler ve köşe yazarlarını saysak bu sütun yetmez. Son kurban, Ergenekon Davası’nın açılmasına önayak olup AKP’ye eşsiz bir hizmet sunan Ahmet Altan ve arkadaşları. Yıllardır tutuklu olan gazeteciler ise ayrı bir vicdan yarasıdır.

   Bakıyoruz Karasu Belediyesi de nedendir bilinmez mahalli basınla her alanda rekabet halinde. Bu iş önce habercilik dalında başladı. Belediye, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü marifetiyle Karasu’da yayımlanan gazetelerle haber toplama yarışına girdi. Önceleri Belediye Başkanı’nın ve belediyenin faaliyetleriyle sınırlı olan haber hazırlayıp Sakarya yerel basınına ulaştırma faaliyetleri, daha sonra hiç görevi olmadığı halde genel ilçe haberlerine kaydırıldı.

   Yetkilileri uyardık. ‘İyi kötü bu işten ekmeğini kazanan muhabirler var. Haber başına para alıyorlar. Bunların gelirine mani olmayın’ dedik, dinletemedik. Resmi ve özel ajanslar dahil tüm gazetelere belediyeye taraf ve dolayısıyla tek yanlı haberler  postalandı. Müdür belediyeden maaşlı, muhabir belediyeden maaşlı. Fotoğraf makinesi bedeli belediye kasasından. İnternet dersen sınırsız ve beleş! Tadına doyulmaz bir zevktir böyle habercilik.

   Bu iş kesmemiş olacak ki, rekabet yerel basının yaşam kaynağı olan ilan ve reklam alanına kaydı. Sakarya’ya Basın İlan Kurumu Şubesi’nin açılmasından sonra ilçe gazetelerine ilanları kesilmişti. Gazetelerin yaşamasını isteyen ilçe esnafının hatır ilanları olmasa, tek kalem gelir yok.

   Bir sabah kalktığımızda Atatürk Bulvarı’nda, dörtyol ışıklara kadar orta refüje yerleştirilmiş ilan panolarıyla karşılaştık. Bir girişimci belediyeye teklif götürmüş ve kiralama usulüyle bu panoları yerleştirmiş. O girişimci hızını alamadı ve ilçedeki gazete sayısını üçe çıkardı. Kendisiyle hiçbir sorunumuz yok ve başarılarının devamını diliyoruz. Panoların ilk müşterisi de (Olur olmaz yerlere asılan pankartlar yetmiyormuş gibi) belediye oldu. (Anyamadığım bir konu var. 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla panoya asılmış kutlama ilanı, Aralık ayının ortasına kadar orada nasıl durur? Yoksa anlaşma süresi 2013 24 Kasımı’na kadar mı!)

   Belediye hızını alammış; şimdi de şehiriçi minibüslerinin dış yüzeylerine ilan konulması için aracı olmuş. Tabi ki komisyonunu almıştır! Meclis’in Aralık ayı olağan toplantısında bu konu gündeme geldiğinde, şehir için ve Adapazarı’na gidip gelen yolcu minibüslerine ilçeyi tanıtan ilanlar konulacağını sanmıştım. İtiraf ediyorum; çok safmışım!

   Karasu Belediyesi’nin gerek panolardan ve gerekse minibüslere konulan ilanlardan ne kadar para aldığını bilemiyorum. Doğrusu öğrenmek de istemiyorum. Sadece Sayın Belediye Başkanı’na ve Sayın Belediye Meclisi üyelerine şu soruları sormak istiyorum:

   1-Bu ilanlardan elde ettiğiniz yıllık gelir, kaç günlük ağırlama giderinizi karşılıyor?

   2-Bu yolu açarken, gecesini gündüzüne katarak; karda, yağmurda, çamurda haber toplayıp sabahnlara kadar çalışarak gazeteye dönüştüren ve maddi zorluklar içerisinde debelenen; tek gelirleri bu tür ilanlar olan ilçe basını hiç düşündünüz mü?

   3-Gazetelerimizde yayınlanan ilanlardan da komisyon almayı düşünüyor musunuz?

   4-Her üç gazetenin yayın hayatına son verirsek memnun olur musunuz?

   5-Muhalefete mensup bir belediye yönetimi olarak, kendisinden olmayan basını boğmayı ilke edinmiş iktidarın anlayışından bir farkınız var mı?

   Sayın Başkan ve Sayın Meclis Üyeleri; bu soruların yanıtlarını bekliyorum. Sütunlarımız sizlere açıktır.

  

   

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ