Bitsin Artık Bu Pespayelik


Bitsin artık

bu pespayelik!  

   Ekonomiden anlamam. Bütçe nedir, nasıl hesaplanır? Hangi gelir faslı, hangi gideri karşılar? Bunları bilmem. Zaten herkesin her konuda bilgi sahibi olması gibi bir zorunluluk yok.

   Bunları söylerken, bütçenin belirli bir gelir gider dengesi içerisinde hazırlanması ve uygulanması gerçeğine Fransız olmadığımı da belirteyim.

   Karasu Haber Gazetesi Şubat 2003`te yayın hayatına başladı. Geçen 10 yılı aşkın süre zarfında Belediye 10 adet bütçe hazırladı. Bütçe görüşmelerinin yapıldığı Meclis oturumlarının hemen tümünü izledim. Bütçelerin ayrıntıları gazetemiz sayfalarında yer buldu.

  Bütçelerin gelir kalemleri var. Aklımda kaldığı kadarıyla bunlar ruhsat ve iskân harçları, su gelirleri, kiralar, nüfus başına her ay Hazine`den aktarılan para, işgaliye gelirleri, emlak vergileri, belediye mülkiyetindeki arsa ve arazilerle Hazine`ye ait arazi satışlarından gelen paralar, makine parkındaki araçların yaptığı işlerden el edilen gelirler diye sıralanıyor.

  Buna karşılık personel giderleri, temizlik hizmetlerine harcanan paralar, asfalt, parke, altyapı yatırımları, akaryakıt giderleri ile park, bahçe gibi hizmetler, sosyal ve kültürel faaliyetlere harcanan paralar da bütçenin gider kısmını oluşturuyor.

   Özetle bütçenin gelir ve giderlerinin eşit olarak hesaplanması genel bir kural.

Örtülü Ödenek mi?

   Bu açıdan Karasu Belediyesi`nin son durumuna bir bakalım. Burada vereceğim bilgiler duyumlara dayalıdır. Belediye yetkililerinden gelir ve gider durumu hakkında net bilgi almak bu güne kadar hiçbir babayiğide nasip olmamıştır! Sanılır ki, belediye bütçesi örtülü ödenekle eşdeğerdir. Sırdır ve bunu Belediye Başkanı ile Belediye`nin Muhasebecisi dışında kimse bilmez. Bu sırra mazhar olamayanlar arasında bütçeye onay veren Belediye Meclisi Üyeleri de dâhildir?

   Belediyemizin SGK`ya kaç trilyon lira prim borcu bulunmaktadır? SEDAŞ`a borç ne kadardır? İşçiye olan birikmiş borç, akaryakıt borcu nedir? Çevirin bir Belediye Meclisi üyesini de sorun bu soruları bakalım. Yanıtları sizin için ne kadar doyurucu olacaktır!

   Yeraltı Çarşısı yıkıldı yerine Kentpark inşa edildi. İhaleyi alan şirkete bu güne kadar ödenen nedir, borç kalmış mıdır? Bedel Artırım Davası sonuçlandı; buradan belediyeye gelen yeni parasal yük nedir? Akıllı Kent Otomasyon Sistemi`ni (AKOS) kuran şirkete borç ne kadardır? Asfalt borcu, boya borcu; boru, demir, tuğla, parke, ilan, reklam, kırtasiye borçları… Bütün bunlar bir sır perdesi altındadır. Aksini iddia eden varsa buyursun söylesin!

  Kâğıt üzerinde geliri gideri eşit tutmak marifet değil. Hesapsız kitapsız harcamalar yaparken gelir olarak düşündüğünüz miktarı da tahsil edeceksiniz. Bunun da ötesinde gelirleri artıracak yöntemler geliştireceksiniz.

Peşkeşe son verilmeli

   Bunu nasıl yapabilirsiniz?

   En basitinden belediyenin kaynaklarını yandaşlara peşkeş çekmeyeceksiniz. Gelirlerin tahsilinde yasa ve yönetmeliklere uyacak ve her şeyden önce bu konuda adil davranacaksınız. Belediyenin en önemli gider kalemlerinden biri akaryakıttır. Makine parkını onun bunun zenginliğini katlama aracı olarak kullandırmayacaksınız. (AKOS araç ve gereçleri izleyecek bir sistem olarak tanıtıldı. Makinelerin takibi yapılıyor mu?) Belediyeyi iş kapısı olarak kullandırmayacaksınız. Bir kişinin yapacağı iş için 5 kişi istihdam etmeyeceksiniz.

   “Yaptık, ettik” diye pazarlanan hizmet ve yatırımlar yöneticilerin cebinden çıkmıyor. Harcanan para halkın parasıdır. Hava atacaksanız yaptığınız doğru ve kalıcı işlerle atacaksınız.

Bunun adı kepazelik!

   Sahilde herkesin gözünün önünde açık bir rezalet yaşanıyor. Gerekmediği halde yıkılan Özsu Tesisleri kamu yararına mı kullanılıyor, birilerinin çıkarına mı? Yer kirası yol boyu kurdurulan mini dükkânlardan tahsil ediliyor mu edilmiyor mu? Yapılan sözleşmenin şartları nedir? Halk bunu bilmeli.

   Ortadan kaldırılan belediye yazlıklarının arazisinde de aynı durum söz konusu. Hurdacı dükkânlarının bile bir düzeni intizamı olur. Belediyeyi yönetenlerde zerre kadar zevk, estetik duygusu ve her şeyden önemlisi halka karşı saygıları varsa buradaki keşmekeşliğe son vermeliler. Üç kuruş gelir için, birilerinin gönlünü yapmak uğruna Karasu sahilinde böyle bir kepazelik yaşatmaya kimsenin hakkı yok! Kumsal üzerine rastgele kurulmuş barakalar.. Aralarına serpiştirilmiş sözüm ona tuvaletler.. Ki, pislikleri kuma açılmış çukurlara dolmakta… Kimse böylesi bir pespayeliğe izin veremez!

   Karasu bu şekilde yönetilmeyi kesinlikle hak etmiyor. Ama acı bir gerçek var. İnsanımız, sivil toplum kuruluşlarımız, partilerimizin yöneticileri hiçbir şeyi sorgulamıyor. Kendisi adına sorumsuzca harcanan trilyonların nereye gitmiş; soran eden yok! 50 liralık su borcu için `Kesiriz ha!` biçimindeki anonsları sineye çekiyor da `Kardeşim şu trilyonları nereye harcıyorsun?` demeyin aklına bile getirmiyor.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1558