SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Biz mi kaz kafalıyız, Ak Parti mi çok uyanık!

Biz mi kaz kafalıyız, Ak Parti mi çok uyanık!   Fiskobirlik`in hikâyesini anlatmaya gerek yok. Herkes çok iyi biliyor.
   1938 yılından beri Karadenizli fındık üreticilerinin kooperatifi olarak inişli çıkışlı performansı ile faaliyet gösteriyor.
   Aslında gösteriyordu demek daha doğru olur. 
   AKP Hükümeti 2006 yılında 10.865 numaralı kararnameyi çıkararak fındık alımı işini bir devlet kuruluşu olan Toprak Mahsulleri Ofisi`ne verdi. Bu tarih Fiskobirlik`in devreden çıktığı ve ortakları tarafından da gözden çıkarıldığı tarihtir.
   TMO, o kararnamenin hızıyla üç yıl süresince fındık aldı. Resmi kayıtlara göre 694 bin ton fındık TMO depolarına istiflendi. Karşılığında üreticiye 2,96 milyar lira ödendi. Demek ki 2006-2008 arasında fındık kilo başına 4 lirayı aşan bir değerden işlem görmüş.
   TMO üç yılda toplam yaklaşık 700 bin ton fındık aldığına göre, Türkiye ortalaması düşünüldüğünde bu süre zarfında en az bir o kadar fındığın da tüccara satıldığını söyleyebiliriz.
   TMO, 2009 yılından itibaren piyasadan çekildi. Elbette bu çekilme de AKP`nin uyguladığı fındık politikasının bilinçli bir sonucudur. Çünkü görev tamamlanmış, Fiskobirlik`in çanına ot tıkanmıştır!
   2009`dan itibaren bu yıl dahil olmak üzere 6 sezondur fındık alımı tüccar tarafından yapılıyor. Fiskobirlik üst yönetiminin “Aldık, alıyoruz, alacağız” türü açıklamalarının üretici nezdinde beş paralık değeri yoktur. Fiskobirlik`in TMO depolarında çürümeye terk edilmiş stoklarını yağlık için almaktan başka bir işlevi olmamıştır.
   Üretici birliğinin devre dışı bırakılması AKP Hükümeti ve dönemin Başbakanı Erdoğan`ın ısrarla uyguladığı politikanın başarısını gösterir. 
   Bu sonuçtan memnun olan ve olmayan tartışmasına girmek istemiyorum. Fiskobirlik yönetimlerinin geçmişteki hataları tartışmasını aynı paralelde es geçiyorum.
   Ben şu sorunun yanıtını arıyorum:
   Ak Parti tarafından şu veya bu nedenle işlevsiz hale getirilen 230 bin üyeli kooperatifin yönetimi neden hala AKP`lilerin elinde? 
   Birliğin Yönetim Kurulu Başkanı üç dönemdir AKP`li Av. Lütfü Bayraktar…
   Şu anda AKP`li belediyenin başkan yardımcısı; aynı zamanda partinin eski ilçe başkanı, halen Karasu Kooperatifi`nin başkanlığını yapıyor.
   Yönetim Kurulu`na bakıyoruz… 
   Biri AKP ilçe yönetiminde, biri AKP Belediye Meclisi üyesi, bir diğeri AKP kurucu üyesi…
   Dördüncü üye ise nasıl olmuşsa MHP`li!
   AKP`nin “Serbest piyasa kurallarını uygulayacağız” diyerek destekleme kapsamından çıkardığı bir kooperatifin yönetiminde, bu partinin yöneticilerinin ne işi var?
   Birliği düze çıkarmak için mi, yoksa kapısına kilit vurmak için mi oradalar?
   Fiskobirlik üreticinin güvenini kaybetmişse…
   Fiskobirlik ömrünü tamamlamışsa…
   Kapatın gitsin kardeşim!
   Veya muhalefete bırakın, belki ayağa kaldırırlar.
   Gazeteyi hazırlarken bir duyum aldım. Doğrusunu söyleyeyim; önce inanmadım.
   Fiskobirlik özel bir bankadan kredi almış. Teminat olarak Karasu Fiskobirlik hizmet binasının ve deposunun bulunduğu arsayı teminat göstermiş. Olabilir diyelim…
   Ama iş bununla bitmiyor. Bir yöneticinin ifadesine göre Başkan Lütfü Bayraktar teminat gösterme konusunda Karasu Yönetimi`ne bilgi vermemiş. İşlem bitikten sonra kooperatif başkanı ile muhasebe müdürüne imza attırmış.
   Bu iddia doğru mudur?
   Bir başka iddia ise şöyle:
   Karasu Kooperatifi`ne fındık yatırmak isteyen üreticiler Kocaali`ye yönlendiriliyormuş.
   Bu iddianın doğru olup olmadığı konusunu kooperatif başkanına sordum. Yarım ağızla da olsa doğru olduğunu söyledi.
   Sonuç olarak bende oluşan kanaati söyleyeyim.
   Karasu Fiskobirlik kapatılmaya çalışılıyor. Kocaali merkez olarak öne çıkarılıyor. İki yıldır Karasulu üreticinin Fiskobirlik`ten alacağı olan 70 bin lira borç ödenmemiş. Kocaali`de böyle bir sorun yok. Çünkü Başkan Bayraktar Kocaalili… Kocaali`deki avukatlık ofisini Karasu`ya taşımış olsa da gönlü orada!
  Bu arada Karasu Kooperatifi`ne ait fındık kırma fabrikası bir işadamına kiraya verilmişti. İflas etmiş ve kirayı ödemediği gibi elektrik borçlarını da kooperatif yönetimine yükleyip sırra kadem basmış!
   AKP`li üst veya alt kademe yöneticilerine soruyorum:
   Biz mi kaz kafalıyız…
   Sizler mi çok uyanıksınız? 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1052