Bu iddialar doğru mudur?

16-21 Nisan 2015
   Türkiye uzunca bir süredir yerli otomobili tartışıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumartesi günü geldiği Sakarya`da bir müjde verdi ve Otomotiv Endüstri Bölgesi`nin Karasu`da kurulacağını açıkladı.
   Bu habere sevinmeyen Sakaryalı ve özellikle Karasulu olduğunu sanmıyorum. Otomotiv sektörü çevre kirliliğine yol açmayan bir sanayi alanı. Adapazarı`nda kurulu Toyota buna en güzel örnek. Bunun yanı sıra büyük oranlı bir istihdam fırsatı yaratacak.
   Genel seçimlere iki ay gibi bir süre kala açıklanan bu karar, oy devşirmeye yönelik olarak kabul edilse de iktidara bu anlamda biraz tolerans tanınmalı.
   Bu bir vaat… Gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zaman gösterecek.
   Tam bu noktada bu iktidarın ve yakın geçmişte diğer iktidarların Karasu için yapmayı vadettiği ve hatta başladığı yatırımların yarım kaldığını; hatta bazılarının rafa kaldırıldığını  hatırlatmak durumundayım.
   Serbest Bölge ve Serbest Şehir bunlardan bir tanesi… Denizköy`de bu proje için kamulaştırmalar yapıldı. Devletin parasını ödediği arazileri EGS Holding`e kiralanacak ve o holding Serbest Bölge`yi kurup işletecekti. EGS Bank ve holding battı. Serbest Bölge rafa kaldırıldı. Ne oldu o araziler bilen var mı?
   Karasu Devlet Hastanesi 10 milyon liraya ihale edildi. Yarısı bitmeden müteahhit zarar ettiği gerekçesiyle bıraktı. İkinci bir 10 milyonluk ihale yapıldı ve inşaat zar zor tamamlandı. Böylesine bir hesap hatası nasıl olabilir?
   Ya demiryolu? Bu sütunda defalarca yazdım. 600-700 milyonluk teklifler varken 320 milyon teklif veren bir firmaya altyapı işi ihale edildi. O inşaat da Söğütlü yakınlarında durdu. Konunun mahkemeye intikal Mustafa İsen`in Cumartesi günü Ak Parti İlçe Merkezi7ndeki toplantıda yaptığı konuşmada öğrendik. Nedir bu mahkeme işi; 320 milyon ne oldu bilen var mı?
   Karasu-Kocaali yolu başladı, bitim tarihi geçmesine rağmen tamamlanamadı…
   Karasu-Kaynarca yolu aynı şekilde…
   Tersane yapıldı sahilimize… Bir buçuk gemi yaptıktan sonra iflas etti…
   Liman işi yılan hikâyesine döndü.
   Chery`i saymıyorum. Çinlilerin bir şakasıydı!
   Bitti dediğimiz Karasu-Adapazarı yolunda üç ay önce bir genç kız, Sinanoğlu altında yükselen suya saplanan aracın ters dönmesiyle boğuldu.
   Bu örnekleri neden veriyorum? Ak Parti İktidarı, Karasu`ya söz verdiği ve başlattığı yatırımları konusunda sabıkalıdır.
   Onun için diyorum ki, Otomotiv Endüstri Bölgesi de bu örneklere benzemesin. Sanayi Bakanlığı`nın kamulaştırmaya ve altyapıya harcayacağı 60 milyon lira boşa gitmesin.
   Bizde yerleşmiş bir anlayış var. Böylesi projelere bazıları ucuna süt mısırı tanesi takılı oltaya saldıran sazan gibi atlamayı marifet sayıyor. Onlar için yukarılardan gelen söylemlerin hepsi doğru kabul edilir ve eleştirilmezdir.
   Beylik bir laf var: “Sizin tuzunuz kuru, sanayiye karşısınız!”
   O düşüncede olanlara şunu söylemek isterim. Kalkavanların taleplerine karşı çıkmasaydık, Otomotiv Endüstri Bölgesi için seçilen yerde bu gün kömürle çalışan bir termik santral olacaktı.
   Tuzu kuru biri olarak Otomotiv Endüstri Bölgesi`yle ilgili bir konuya değinmek istiyorum. Ayrıntılar gazetemizin sayfalarında var.
   Bu konu Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın Cumartesi günlü müjdesiyle gündeme geldi.
   İddiaya göre söz konusu yatırımın yapılacağı yer ve çevresindeki araziler, çevre düzeni planlarının yapılması sırasında el değiştirmiş. Bundan dolan bir şey yok. Alan razı satan razıysa mesele yok demektir. 
   Fakat deniliyor ki “Arazileri alanlar bu gün bakanlık koltuğunda oturan bir siyasetçinin yakınları.”
   Eh, buna da diyecek bir şey yok. Bakan yakını arazi alıp satamaz diye bir kural olmadığına göre…
   Bir iddia daha var: “Bu bölgenin 1/25 binlik çevre düzeni planlarını yapan şehir plancısı, adı geçen bakanın danışmanıydı.” 
   Ne zaman?: “Bakanın 2009-2013 yılları arasında Meclis Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı olduğu dönemde.”
   Bitmedi; Karasu`ya ait 1/25binlik planlarda şu an gündemde olan İhsaniye`deki arazilerin statülerinde üç kez değişiklik yapılmış. 
   Bu haritalardan iki tanesi elimde ve bu değişiklikler açıkça görülüyor.
   Bu iddialar doğru mudur? Bir gazete sahibi ve yöneticisi olarak bu soruları sormak benim görevim.
   25 yıl çalıştığı devlet memurluğundan emekli; eşiyle birlikte emekli maaşıyla geçinen; 2000 model bir külüstür otomobiliyle bir dairesinden başka şeyi olmayan ‘tuzu kuru’ kişinin de yaptığı budur!

   
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1098