• Ana Sayfa
  • »
  • Bu işin üstünü örtemezsiniz

Bu işin üstünü örtemezsiniz     

    Arifiye-Karasu demiryolu inşaatından söz ediyorum. 8 ay önce bu sütunda birkaç kez konuya değinmiştim. Demiryolu altyapı ihalesini 320 milyon liraya alan firma, işin yarısında “Para bitti bırakıyorum” dedi. Şimdi yeniden ihale hazırlıkları yapılıyor. İnanmayabilirsiniz, ama gerçek bu!
   Bu ihaleye birden fazla firmanın katıldığı biliniyor. İçlerinde 400 milyon teklifi veren de var 600 milyon, hatta 700 milyon teklif veren de… 
   Nereden mi biliyorum? İhaleye katılan firmalardan birinin ortağıyla işi en ince ayrıntısına kadar konuşmuştum. “320 milyona gidince şok olduk” diyordu kaynağım. “Yarıda kalacağı ilk günden belliydi. Bunu bakanlık yetkilileri de biliyordu” demişti. Kaybeden firmalar, teklif dosyasına esas olacak hesaplamaları yapan mühendislerini adeta sorguya çekmişler. “Yeniden, yeniden hesapladık. Bu işin 320 milyona bitmesinin aklın alacağı iş olmadığı gerçeğine ulaştık” demişti konuştuğum firma ortağı.
   İşte, sonuç meydanda... Arifiye-Karasu demiryolu altyapı inşaatı Söğütlü-Kurudil`de çamura saplanmış, öylece bekliyor!
   Ben bu konuyu AKP milletvekillerine defalarca sordum. Yanıt, Nisan 2013`teki İlçe Divanı toplantısında İl Başkanı Uncuoğlu`ndan geldi. Aynen aktarıyorum; okuyalım ve gülmek mi ağlamak mı gerektiğine birlikte karar verelim:
   “Demiryolu inşaatı altyapı projesi özellikle belirli kesimdeki zemin iyileştirmelerinin öngörülenden çok daha maliyetli olması, oralarda mini kazık, fora kazık ve birtakım beton enjeksiyonlar sistemiyle iyileştirmeler yapılmasını; bunun da sahada tekrar tekrar incelemelerle ortaya konulmasını gerektirdi. Proje bu nedenlerle öngörülen maliyetin üzerine çıktı. Bu konuyla ilgili DLH uzmanları inceleme yapıyor. Projede bundan sonraki güzergâh üzerinde yer alan sanat yapıları, viyadükler, zemin iyileştirmeler gözden geçiriliyor. Demiryolu toprağı kaldırıp taş sererek ve travers döşeyerek yapılmaz. Demiryolu güzergâhı zeminini tekrar tekrar analiz etmek lâzım. Bu yüzden o bölgedeki zeminle alakalı iyileştirme çalışmaları ilk keşifteki ödenek miktarının erken tükenmesine sebebiyet vermiştir. DLH da birinci keşif miktarının kalan kısmının yeniden hesaplanmasını öngörerek birinci keşif miktarında revizyona gidip projeyi devam ettirecektir.”
   Hasan Ali Çelik`in de zaman zaman buna benzer açıklamalar yaparak ihaledeki usulsüzlüğü örtme çabalarına girdiğini biliyoruz.
   İl Başkanı Uncuoğlu “Demiryolu toprağı kaldırıp taş sererek ve travers döşeyerek yapılmaz” buyuruyor. Allah Allah, biz öyle yapılır sanıyorduk! 
   Bir bakanlık düşünün; milyar dolarlık demiryolu projesi hazırlıyor. Alt yapı ihalesine çıkmadan güzergâhta ayrıntılı zemin etüdü çalışması yapmayacak, öyle mi? Nerelerde köprüyol, nerelerde fora kazık olması gerektiğini oralarda koyun otlatan çobana sorsanız söyler! Ama bakanlığın teknik birimi bunları bir kenara bırakıp ihale dosyası hazırlamış! Sayın Başkan ve milletvekillerinin açıklamalarından bu sonuç çıkıyor.
   Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının patladığı günlerde, Ankara`da da benzer bir dosyanın açıldığı ve DDY Genel Müdürü Süleyman Karaman`ın gözaltına alındığı söylentisi yayılmıştı. Hızlı Tren projesindeki yolsuzluklarla ilgiliymiş…
   Acaba diyorum; Arifiye-Karasu yavaş tren dosyası ne zaman açılacak? 
   

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1340