Bu millet aptal mı?


   Çiller`in “Ya gireceğizdir, ya gireceğiz-dir” sloganıyla 1996`da imzaladığı Gümrük Birliği (GB) anlaşması Ankara`da gündüz patlatılan havai fişeklerle kutlanmıştı. Maskeli Leydi bu imzayı AB`ye girdik diye seçim malzemesi yaptı.
   2011`de Devlet Bakanı Zafer Çağlayan "Tansu Hanım sanki AB`ye giriyormuşuz gibi bir hava yarattı. GB`ye bizim gibi ha-zırlıksız giren ülke yok. Ne kazanacağımızı bilmeden girdik. 1 Ocak 1996`da Türkiye`nin AB`ye ihracatı AB`den ithalatının yüzde 45`ini karşılıyordu. Bugün yüzde 85`ini karşılamaya başladı. Yani 16 yılda rekabetçiliği öğrendik ama bedeli çok fazla" demişti. 
   Yıl 2004… AB ülkeleri 17 Aralık`ta Türkiye`nin birliği katılım görüşmelerinin başlaması kararını açıklayınca bu kez havai fişek patlatmak dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan`a nasip olmuştu. AKP “AB`ye girdik” havaları basmıştı. Durum ortada! 
   Bunları niye hatırlatıyorum?
   Cumartesi sabahı TV ekranlarından “Çözüm süreci konusunda iktidarla ortak açıklama yapacağız” alt yazısı geçti. Duyuru HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan`a aitti.
   Çok geçmedi haberin canlı yayını başladı. HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Abdulah Öcalan`ın PKK`ya ilettiği mesajı okudu:  “PKK, silahlı mücadelenin bırakılmasını tartışmak üzere bahar aylarında bir kongre toplasın.”
   İktidar ile PKK-KCK-HDP tarafının anlaştıkları ve herkesin bildiği bir sır olarak saklanan 10 madde de okundu Önder tarafından…
   Dolmabahçe toplantısı bitti, CNN ekranında yorumlar başladı. Önceden hazırlandığı açıkça belli olan senaryo gereği iktidar yandaşı ekran bülbülleri ardı ardına ve görüntülü şekilde yayına bağlandılar. Tümü ağız birliği etmişcesine “Bu tarihi bir adımdır” diyorlardı. PKK silah bırakmıştı. Buradan geriye dönüş olmazdı!
   Farklı bir ses olsun diye telefonla görüşü sorulan Hürriyet Ankara temsilcisi Deniz Zeyrek “Öcalan`ın çağrısından silah bıra-kılsın yorumu çıkmaz. Bunun tartışılması talebi var. Kongre toplanıp bu yönde bir karar alınsa bile örgüt silah bırakmaz. Ol-sa olsa kongreden Türkiye`de eylemsizlik kararı çıkar. O eylemsizlik zaten iki yıldır var. IŞİD tehlikesi orada dururken; İran, Irak ve Suriye`deki mücadele sürerken neyin silah bırakması” uyarıları arada kaynadı gitti.
   Algı operasyonu gün boyu sürdü.
   Akşam yayına giren tartışma programları arasında gezindim durdum. CNN`deki Ne Oluyor programına Hatay Müzesi salonundan `Ulusa Sesleniş` edasıyla katılan AKP milletvekili aday adayı Hüseyin Yayman “Barış yolunda tarihi bir adım atıldı” diyordu.
   Yine AKP`nin ekran bülbülü Abdulkadir Selvi gelinen noktadan artık geriye dönüş olmadığını söyledi. Yenişafak Ankara Temsilcisi, stüdyoda bulunan Aslı Aydıntaşbaş ve Hayko Bağdat`ın “İç Güvenlik Paketi geriye çekilmeli, baraj düşürülmeli” önerileri üzerine her iki gazeteciyi (Erdoğan adına) bir güzel haşlamaktan geri durmadı.
   HDP aday adayı Mithat Sancar`ın sözleri dikkat çekiciydi: 
   “Öcalan`ın bildirisinde silah bırakma yok. Sadece silahlı mücadeleyi bırakmak için tartışma açılması var. Yüksek beklenti ve yanlış algılara yol açılmasın!”
   İzleyen yaşanan gelişmeleri ve barışta anlaştık diyenlerin saç saça baş başa kavgalarını ibretle seyrediyoruz!
   Son Söz: Bizler, çocuklarımıza Barış adı verdiğimizde öfkeyle dışlandığımız günleri yaşayarak bu günlere geldik. Barışa tabi ki evet, ama aptal yerine konulmaya  hayır!
   


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1493