• Ana Sayfa
  • »
  • Büyükşehir ilkelliğe göz yumuyor

Büyükşehir ilkelliğe göz yumuyor


   Sözde Büyükşehirli olduk, ama düzen eski hamam eski tas sürüp gidiyor! 
   Eğer doğruysa, Büyükşehir Belediyesi kuzeydeki ilçelere “Sahillere yeni projeler hazırlıyoruz. Bu yıla yetişmez. Siz eski sistem devam edin” demiş.
   İller Bankası hak edişlerinin yüzde 35`ine, okkalı bir zam yaparak su ve emlak gelirlerinin tamamına el koy. Arkasından da bildiğiniz gibi devam edin fetvası ver!
   Cuma günü Karasu girişindeki kavşakta ilçe eşrafından biri Büyükşehir zabıtasıyla tartışıyordu. Memurlar, doldurularak yol seviyesine getirilmiş arazisini telle çeviren vatandaşa uyarıda bulunuyorlardı: “Büyükşehirden izinsiz dolgu yapamazsınız. Ağır para cezası var!”
   Dolgu, Melen-İstanbul su hattını yapan ve çıkan toprağı dökecek yer arayan inşaat firmasınca neredeyse beş yıl önce yapılmıştı.   
   Büyükşehir Belediyesi, izinsiz dolguya engel olmak istiyorsa vatandaşı taciz etmek yerine, bu tür işlerin baş sorumlusu ilçe belediyelerinin kulaklarını çeksin. 
   Ceza yersiniz tehdidi savuran zabıtalardan, kavşağın hemen karşısına çadır kurmuş Romanlara uygun bir yer bulmak için kafa yormalarını beklerdim.
   Aynı şekilde, ilçenin girişine sıralanmış birer görsel rezillik örneği kurtarıcı oto parkları ile hurdacıların oralara nasıl konumlandırıldığını sorgulamasını isterdim.
   Büyükşehir zabıtaları biraz dikkatli olsalardı, dolgu teftişi yaptıkları arsanın hemen bitişiğinde anayola cephe koyun ağılını da görebilirlerdi… Bir otelimizin ağılın tepesine kondurduğu kara mizah örneği tabelasını da!
   “Bildiğiniz gibi yapın” denmiş ya…
   Sayalım mı bu güne kadar yapılanları…
   Karasu`nun yüz akı Özsu tesisleri kaşla göz arasında yerle bir edildi! Bahçesindeki havuzu toprakla doldurup geleceğin arkeoloji öğrencilerine kazı alanı hazırlandı!
   Yıkılan tesislerin arsası ile 60 yıldır belediye plajı olarak kullanılan kumsala, geceliği 10 liradan kiraya verilip kayıtsız-kuyutsuz yatılıp kalkılan çadırlar kurduruldu!
   30 Mart`ta seçilen meclis üyelerine ve otel-pansiyon sahiplerine söz verildiği halde aynı çadırlar şu anda yine kurulmakta. İktidarıyla muhalefetiyle herkes bundan rahatsız; ama anlamsız bir suskunluk içindeler. 
   Mavi bayraklı plaj yerine mavi pencereli çadır ha; aferin sizlere! Yarın kaldırımlar da seyyar köftecilerindir, bilesiniz!
   Bu çağda böyle bir anlayış olabilir mi? Böylesi yüz karası bir görüntüyü Karasu`ya reva gören yöneticilere `bildiğini yap` avansı verilir mi?
   Cehaletin, görgüsüzlüğün, çapaçulluğun ölçü birimi yok! 
   Hasbelkader belediye yönetimini üstlenmiş olanların, üç beş oy devşirme uğruna bir ilçenin imajını yerle bir edecek densizliklere kapı aralaması, topluma saygısızlıktır. 
   Kural tanımayan belediyenin vatandaştan kurallara uymasını bekleme hakkı olmaz.
   Açık söylüyorum; bu gözü kara gidişi hissedip tepki göstermeyen…
   Konuşması gerekirken susan…
   Engel olmakla görevli olup kendisini gören körler odasına hapsedenler de saygısızlığın suç ortağıdır. 
   Büyükşehir`e geçiş aşamasında “Belki bir düzelme olur” yorumu getiren saftiriklere “Bildiğiniz gibi yapın” komutu bir ders olur mu bilemem!
   Otel ve pansiyon sahiplerine bir önerim var. Sizin yerinize olsam müşteri kabul etmem; geleni çadırkente gönderirim.
   Eğer bu kadarcık tepkiyi koyamıyorsanız, çapaçulluğa siz de ortaksınız demektir!   

Gecikmiş bir karar
   Yukarıda okuduğunuz yazı, Sakarya Yenihaber Gazetesi’nin 2 Haziran Pazartesi tarihli sayısında çıktı. Aynı gün öğle saatlerinde belediyeden arayan bir görevli arkadaş Karasu Haber’in aboneleğinin iptal edildiğini ve bundan böyle kendilerine gönderilmemesini istedi. 
   Aynı duyuru Kuzey Gazetesi’ne de yapılmış. Gerekçesi sorulduğunda “Patron böyle emretti” denilmiş.
   Bana sorarsanız gecikmiş bir karar derim.
   Her şeyden önce iki gazeteye abonelik (Üçüncüsünü saymıyorum!) belediye bütçesine süper miktarlı bir yük getiriyordu. Bunun önüne geçilmiş oldu. Haftada 30 lira büyük para tabi ki! Makam arabası sayısı birden üçe çıktı. Bunlara mazot, şoförlerine maaş gerek!
   Biz de Münir’le kafa kafaya verdik ve gazetelerimizin bütçesinde açılacak gediği nasıl kapatabileceğimizi düşündük. Bendeniz sabahları işe yürüyerek gitmeyi ve yakıttan tasarruf etmeyi düşünüyorum. Arabayı da çarşıya eşim götürsün artık.
   Münir de bu güne kadar ağzına bile sürmediği sigaraya başlamama kararı aldı, ki onun tasarrufu benimkinden fazla olacak!
   
   
   
   
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1204