Buyurun karşılaştırın


   İşlediği iddia edilen kusur için 100 kırbaç cezasına çarptırılan derviş kadıya, “Ya hiç dayak yemedin, ya da sayı saymasını bilmiyorsun” demiş.
   Yediğimiz dayaklara ses çıkarmadığımız gibi sayı saymasını da unutmuş gibiyiz!
   Şu hesaba bir göz atın ve lütfen düşünün.
   Komşu ilçemiz Kocaali`de Büyükşehir Belediyesi tarafından 121 km`lik bir kanalizasyon şebekesi inşa ediliyor. Projede 6 adet terfi merkezi ile Katı Atık Arıtma Tesisi de var.
   Bu işin toplam maliyeti 43 milyon TL`dir
   Bu rakamı açıklayan SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş`tir. Google`a Kocaali ve atıksu sözcüklerini yazın açıklama karşınızdadır.
   Kocaali`deki ihale `yüzde 30 kırımlı davet` usulüyle yapılmış. Yani, ihaleye davet edilen firmalara “ Bakın kardeşim; Bayındırlık birim fiyatları hesabından yüzde 30`u biz peşinen kırdık; ihaleyi almak istiyorsanız biraz da siz kıracaksınız” denilmiş.
   121 km, Karasu-Adapazarı arasındaki yolun iki buçuk katına eşdeğerdir. Yani Karasu`dan Adapazarı`na kanalizasyon borusu döşüyorsunuz; hızınızı alamayıp gerisin geri bir hat daha döşedikten sonra tekrar geriye dönüp Ferizli`ye kadar boru defnediyorsunuz! 
   Karasu`da  14 km yağmur suyu hattı yapıldı. Maliyeti KDV dahil 24 milyon 725 bin TL`dir. 
   İlçemizde yapılan işin ayrıntısı (döşenen boruların çapı, uzunluğu, muayene bacaları ve firmalara bunun karşılığı ödenen miktar) liste halinde belediyedeki dosyasında, bir kopyası da gazetemizdedir.
Haftalardır yaptığımız haberlerdeki bilgiler (Birilerinin işine gelmese de) belgelere dayalıdır. Yani haysiyet cellatlığı yapmıyoruz; bir gerçeği kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. 
   Üstelik, 46 milyonluk ihaleyle ilgili olarak İçişleri Bakanlığı kontrolör görevlendirip araştırma yaptırmış. Hazırlanan rapor bakanlıkça ciddi bulunup Savcılık soruşturmasının önünü açmış. İddiaları ciddi bulun `soruşturulsun` diyen dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala.
   Marmara Bölgesi`nde Karasu deyince inşaat, inşaat denildiğinde Karasu akla gelir.
   Yağmursuyu kanalları hesabına bakan inşaatçı dostların gözleri faltaşı gibi açılıyor. Neden acaba? Herkes bu soruyu kendine sorsun!
   Bir tarafta 121 km`lik bir kanalizasyon şebekesi, 6 adet terfi merkezi ile arıtma tesisi 43 milyon TL.
   Diğer tarafta 14 km yağmursuyu hattı 24 milyon 725 bin TL.
   43 milyonluk ihaleyi alan firmanın en az yüzde 20 kazancını da hesaba katın.
   Karasu`da yaşayan; atıksu parasını, asfalt katılım payını, emlak vergisini, ilan reklam vergisini tıkır tıkır ödeyen vicdan sahibi insanlara soruyorum.
   Böyle bir hesap dünyanın neresinde görülmüş? 
   Bilen varsa beni aydınlatsın!
   Geçen hafta `Sakarya`nın diğer ilçelerindeki yağmur suyu hatlarını SASKİ yaparken, Karasu Belediyesi neden hevesle bu işin üzerine atladı?` diye sormuştum.
   Belediye her zaman olduğu gibi sus pus!
   Durumdan vazife çıkaran ve belediye avukatlığına soyunan bir mevkute evlere şenlik savunma yapmış. Tabi kasvete boğulmuş insanımızın gülmeye de ihtiyacı var!
   Belediye basın yetkilisine `Açıklama sizden mi` diye sordum, hayır yanıtı aldım.
   Şimdi bir başka soru daha soruyorum:
   Karadeniz Caddesi`ni yarış pistine çeviren sürücüleri engellemek için kasis isteyen vatandaşlara “O yetki Büyükşehir`e ait” diye yanıt veren Karasu Belediyesi, Büyükşehir`in görev alanındaki terminal işini neden üstlendi?
   Neden, neden, neden?
   Bu soru aynı zamanda yetki talebine evet diyen Belediye Meclisi üyelerinedir!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 644