• Ana Sayfa
  • »
  • Çelik ve Üstün açıklık getirsin

Çelik ve Üstün açıklık getirsin


 Bir tarafta Cuma günü geldiği ilimize 122 milyon lira yatırım müjdesi veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, diğer tarafta 320 milyon liraya ihale edilen ve ‘para bitti’ gerekçesiyle yarıda kalan Arifiye-Karasu demiryolu inşaatı...

   ‘İkisini birbirine karştırma’ diyenler çıkabilir. Tam aksini düşünüyorum.

   Nasıl ki, demiryolu ihalesini alan yüklenici ‘Ben bu paraya bu işi bitiririm’ taahhüdü ile başlayıp sonradan yarıda bırakmışsa; Bakan Eroğlu’nun getirdiği 122 milyon liralık yatırımları alacak olan yükleniciler de ‘Para tükendi’ ayağına yatıp işi yavaşlatabilirler; hatta şantiyelerini terk edebilirler.

   Tıpkı Karasu-Kaynarca duble yolunda olduğu gibi...

   Tıpkı Kabalakdere Barajı’nda olduğu gibi...

   Şu yarım kalan demiryolu işine dönelim. Hasan Ali Çelik AKP Karasu İlçe Divanı’nda “İhale yenilenecek, belki yeni bir firma yapacak” diyor.

   İnşaatı üstlenen firma, önüne konulan projeyi inceleyip, hesabını yapıp teklifini vermedi mi?

   İhaleyi yapan bakanlık “Teklif yerindedir. 320 milyon liraya bu iş tamamlanır” demedi mi?

   Peki ne oldu da iş yarım kaldı? Bu konu iki cümlelik açıklamayla geçiştirilecek bir durum mudur?

   İşi mahiyetine bakalım: Zemin iyileştirmesi için kaya dolgu yapımı..  Yerine göre zemine delikler açıp demirli beton kazık.. Tümsekleri yarma.. Yerine göre üst geçitler.. Menfezler... Ve sonuç olarak güzergâhı travers ve ray döşenir hale getirme...

   Yüksel Domaniç’in hazırladığı projede bütün bu ayrıntılar yok mu?. Maliyet hesaplaması birim fiyatlara göre yapılmamış mı? Yani bir üst geçidin kaça yapılacağı.. 12mx60 cm ebadındaki demirli beton kazığın maliyetinin ne olduğu.. Kullanılacak dolgu kayaların kaç km’den kaç liraya taşınacağı... Bunların tümü en ince ayrıntısına kadar hesaplanmamış mı? 

   Nasıl oluyor da böylesi bir ihalede yarı yarıya bir sapma meydana geliyor?

   Kuzeyin milletvekilleri Ali Çelik Bey.. Sefer Üstün Bey.. Sizlere soruyorum bu soruları.

   Milleti hesap bilmez alıklar sürüsü yerine koyamaya hakkınız yok.

   320 milyon liraya bitmesi gereken bir işe (yarım kaldığını göre) neden 320 milyon lira daha gerektiğini açıklamak zorundasınız.

   İnşaat başladıktan sonra birim fiyatlarda oynama mı yapılmış? Bu fiyatları yükseltme oranı yüzde yüzü mü bulmuş? İş yarım kaldığına göre böyle bir durum söz konusu.

   Büyük ihalelerde ayak izleri olan dostlarım var. Hepsi söz birliği etmişcesine şunu söylüyorlar: “Bu tip işlerde kendi şantiyesini kurup oto galerisi misali göz alıcı çimento taşıyıcısı kamyonlarla doldurmak lükstür. Beton sağlayan şantiyelerden hazır malzemeyi satın almak maliyeti yarı yarıya düşürür.”

   Neresinden tutsanız elinizde kalıyor.

   Orman ve Su Bakanı, demir yoluna ayrılıp çamura gömülen paranın neredeyse üçte biri kadarıyla Sakarya halkını narkozluyor.

   Yerel basınımız bunu manşete çekip cümle aleme duyuruyor.

   Demiryolundaki 320 milyon liranın nereye nasıl harcandığını, işin neden yarım kaldığını sorgulayan tek satır yok!

   Muhalefet partilerinin İl Başkanları ise ilçe yöneticilerini terbiyeyle meşgûl!

  

  

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ