CHP neyi yapmıyor?   Bayram haftasına giriyoruz. Öncelikle herkese huzur dolu bir bayram tatili diliyorum. Bu vesileyle küskünlerin barışması, kırgınlıkların unutulması en büyük temennimdir.
   Karasu’nun ve Türkiye’nin gündemi yerel seçimler. Gazetelerin sayfalarını süsleyen, caddelerdeki bilboardları kaplayan aday adayı ilanları, geçmiş yıların aksine gayrı resmi de olsa propaganda döneminin erkenden başladığının işareti.
   MHP’nin adayı belli; Recep Ali Küçük. 1999 seçimlerini az bir farkla kaybetmişti. 2009`da da adaylık beklediğini, ancak Mehmet İspiroğlu engeline takıldığını biliyoruz.
   Ak Parti’de aday adayı bolluğu var. Allah artırsın diyelim! Bu partinin 2011 genel seçimlerinde aldığı oylar doğal olarak çoğu kişinin iştahını kabartıyor. Mehmet İspiroğlu’nun Ak Parti’ye transfer olmasında hazır oya konma amacı yok mu? 
   Ak Parti, iç işlerine kimseyi karıştırmaz. Her şey yukarıdan ve tek adamın dudağından çıkacak isme endekslidir. Parti tabanı buna eyvallah diyorsa bize laf düşmez!
   Ben asıl CHP’ye gelmek istiyorum. 1994`ten beri belediyede izi olmayan CHP şu anda ne yapıyor? Görüldüğü kadarıyla henüz netleşmiş bir aday ismi yok. Dr. Kerem Bey’le yapılan görüşmeler hangi aşamada? Parti yöneticileri dışında bu konuyu bilen yok! Açık olan bir şey var. O da Kerem Bey’in önünü kimin kestiği veya bir başka deyişle onu (razı olduğu söylenen) adaylıktan kimin caydırdığı konusu. Bu konuda suçlananlardan biri de benim. Başka isimler de var tabi... 
   Sokağa çıkın, “Dr. Kerem Erksoy’un Karasu’da belediye başkanı olmasını ister misiniz?” diye rasgele sorun, istemeyiz diyen kimseyi bulamazsınız. Ama bu söylemler sandığa aynen yansır mı? Yanıtı koskocaman bir ‘hayır’dır.
   “Adayımızın önü kesiliyor” diye ölçüsü kaçan suçlamalarda bulunan CHP’li yöneticiler şu soruyu kendilerine sormalı: “Biz, Kerem Bey veya bir başkasının adaylığı kabul etmesi adına, bu güne kadar nasıl bir ortam hazırladık?”
   Soruyu daha da açayım. CHP, 1994`ten beri belediye yönetiminden uzak. O tarihten beri yapılan yanlışların hiçbirine CHP ortak değil. Yapılamayan-ların sorumlusu da değil CHP... Bütün bu gerçekler ortada dururken partinin ayan beyan ortada olan bir yığın olumsuzluğa dönük politikası nedir? CHP Yöneticileri neyi sorgulamıştır bu güne kadar? 11 yılı aşkın bir süredir Karasu’da fiilen bir gazetede çalışıyorum. Açıkça yazıyorum; CHP’den etkili bir muhalefet göremedim.
   Çok gerilere gitmeyelim. Son 4,5 yıllık Ak Parti iktidarı ile Karasu Belediyesi’nin icraatlarına bir bakalım. Verilen sözlerin hangileri yerine getirilmiş?
   Somut vakalara geleyim: Tersane rezilliği ortada. CHP’nin bu konuda bir demecine rastlayan var mı? Aynı şekilde yarım kalan hastane inşaatı, Kabalakdere Barajı, demiryolu, şantiyesine kilit vurulan Karasu Limanı... Tümünde olumsuzluklar dizboyu... CHP bunlarla ilgili söz söylemeyecekse neyin politikasını yapacak?
   100 metre yarışına dönen doğalgaz çalışmaları konusunda CHP ne düşünüyor? Ortalığı toza, çamura boğan bu çalışma neden sorgulanmıyor? Bir bakanın “29 Ekim’e yetiştirin” talimatı dışında başka anlamlar mı taşıyor bu rüzgârla yarışa dönen boru döşeme çalışması!
   CHP, turizm anlamında tek çivi çakmayan; tam aksine denizi Roman panayırına çeviren belediye yönetimini sorgulama-yacaksa, ne üzerine politika yapacak?
   Sosyal medya üzerinden ortaya saçılan rezillikler hiç mi ilgilendirmiyor CHP’yi!  
   Parti yöneticilerine açıkça söylüyorum. Aynı suçlamalar CHP’li bir belediye için yapılsaydı muhalefet sizi sokağa çıkarmazdı, emin olun!
   15 yaşındaki çocuklar CHP’yi suçlamak için 35 sene önce yaşanmış Ergun Göknel olayını ağzına sakız yapabiliyorsa, partinin yöneticileri ağızlarındaki fermuarı çözmelidir. Bilemediği-miz başka gizli niyetler yoksa durum bundan ibarettir. 
   CHP’nin sorunu aday bulama-mak değildir. Konuşulması gereken yerlerde suskun kalmanın parti üzerine örttüğü ölü toprağıdır asıl sorun. Öyle seçimlere altı ay kala, birilerinin mesleğiyle kazandığı artıları seçimlerde kullanma kurnazlı-ğına kalkışmak değildir politika yapmak. Önce ortamı hazırlayın, aday kendiliğinden gelir. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1497