• Ana Sayfa
  • »
  • CHP`nin vaatleri ve Hüseyin Avni Şahin

CHP`nin vaatleri ve Hüseyin Avni Şahin

18-24 Mart 2015
   Cumhuriyet Halk Partisi’nin, aday adaylarını tanıtım amaçlı olarak düzenlediği mahalle gezilerde geçmiş seçimlere oranla bazı farklılıklar göze çarpıyor.
   Bunlardan birincisi ve en dikkat çekici olanı, partinin vaatlerini somutlaştırmış olması.
   “Ödenmemiş ve takibe düşmüş kredi kartlarının faizlerini sileceğiz” vaadi dikkati çeken bir söylem. Vatandaş bu söyleme kulak kabartıp can kulağıyla dinliyor. Çünkü kart borçlusu olmayan yok gibi. Asgari ücret seviyesinde geliri olanın bile cebinde en az dört bankaya ait kredi kartı var. Tüketici kredisi çekilerek işlevsiz hale gelen maaş kartını da ekleyin etti beş!
  Fazla kart geçmişte itibar vesilesi sayılıyordu. Bu gün uykuları kaçıran elektronik nesne! Vatandaş dönüşümlü olarak bir kartın borcunu diğer kartla kapatıyor. Dolayısıyla zaman içinde kartlar alışveriş yerine bankalara faiz ödeme aracı haline geliyor. Vatandaşın “Faizleri sileceğiz” söylemine kulak kabartması bundan.
   Faizleri sildik, ana borç ne olacak? CHP bunun için de borcu uygun taksitlerle ödeme planı geliştireceğini söylüyor.
   Vergi ve sigorta borçlarında borç yapılandırmalarının biri bitmeden diğeri başlıyor. Bu sistem kart borçlarına neden uygulanmasın?
   “Emeklilere her dini bayramda birer maaş ikramiye vereceğiz” diyor CHP… Bu da dikkat çekici bir vaat… Partinin ekonomi kurmayları çalışan vergi yükümlüsü emeklilerin maaşlarından yapılan kesintiyi kaldırmayı düşünse, daha fazla seçmene hitap etmiş olurdu.
   Bir başka değişim daha göze çarpıyor CHP`de… Genç partili sayısında dikkat çekici bir artış var.
   Diğer gözlemim de şu: Karasulu milletvekili adayı Hüseyin Avni Şahin partiye hareket getirmiş. “Elini rahatça sıkabileceğim bizden biri” duygusu çok önemli. Şahin listenin şu veya bu sırasında yer alır veya almaz. Duruşunu bozmadan devam ederse hem kendisi hem de CHP kazanır.
   Hüseyin Avni Şahin`in şansı nedir diye soruyorsanız fikrimi söyleyeyim… Diğer ilçelerde gözlemim yok. Ama Karasu ve Kocaali`ye bakıldığında ikinci sıraya en yakın isimdir.
Dr. Emin Bey`e bir salayı çok gördük
Dr. Adnan Bey, Dr. Abdulkadir Bey, Dr. Ulvi Bey, Dr. Halûk Bey, Dr. Radiye Hanım, ... Şimdi de Dr. Emin Bey...
Sırasıyla göçüp gittiler bu dünyadan. Bu gün 50-60 yaş kuşağında olan Karasulular bu değerli isimler sayesinde mutlaka bir şekilde şifa bulmuşlardır.
Son kaybımız Dr. Emin Babalıoğlu 1 Mayıs 1957`de Karasu Sağlık Ocağı’nın ilk başhekimi olarak göreve başlamıştı. Öncesinde Van Çaldıran’da da 1,5 yıllık hizmeti vardır. 
Ödün vermez bir Cumhuriyet hekimiydi. Yaşının ilerlediği zamanlarda bile Kaymakamlıkta düzenlenen Cumhuriyet Bayramı ve şimdilerde unutturulan 19 Mayıs tören kutlamaları kabullerinin değişmez ismiydi.
Emin Bey’in yaşam öyküsünü merak edenler ve onula anılarını tazelemek isteyenler için, yaklaşık 11 yıl önce kendisiyle yaptığımız röportajı önümüzdeki hafta Karasu Haber’de yayınlayacağız.
Bu noktada değinmek istediğim bir konu var. Emin Bey’in ölüm haberini aile dostları Erdal Bıçakçı bana Pazar günü iletti. Hemen belediyeyi arayıp cenazesinin Pazartesi günü Adapazarı’nda kaldırılacağını ve anons yapılmasını istedim. “Bu gün anons olursa yarın yapamayız” yanıtı aldım. Neyse, o sorunu rica minnet aştık.
Ertesi günü sala krizi çıktı. Emin Bey Karasu’da oturmayacağı için sala okunmayacağı söylendi.
Böyle bir gerekçeyle sala okunmasını kısıtlayan bir ayet olduğunu zannetmiyorum. Muhtemelen istismarları önlemek için alınmış bir karardır.
Ancak yıllarını Karasu’ya adamış bir hekimin cenaze salası istisna olarak kabul edilebilir ve okutulabilirdi. 
Biz Karasu’da ne tür kuralların paspas gibi çiğnendiğini bilenlerdeniz...
Yapılanı koru ve estetiği yakala
   Büyükşehir Belediyesi’nin ihale ettiği sahil düzenlemesi başladı. Tekerlek kırılmadan yolu gösterelim.
   20 dönümü aşkın bir alan söz konusu. Projeye bakıldığında göze hoş geliyor gelmesine de çok ayrıntılı olduğunu söylemek lazım. 
   Proje detaylandırılırken kışın Karadeniz faktörü, yazın da insan faktörü dikkate alındı mı?
   Açık açık soralım... Burasını nasıl koruyacaksınız?
   Bekçi görevlendirerek mi? Eğer öyle bir niyet varsa soralım: O bekçiyi kim koruyacak?
   Bu işin doğrusu orada küçük işletmelere yer verip bunları da kiralamaktır. İşletmeci ekmek teknesinin harap edilmesine izin vermez.
   Projede kafe, çaş bahçesi ve benzeri işletmelere yer verilmemiş. Bunun getireceği başıbozukluğu düşünün. Bu düzenlemeyle simitçisinden süt mısırcısına seyyar satıcılardan nefer alamazsınız.
   O tür satıcıya da yer verilsin, ama küçük birer işletme olarak...
   Bir şey daha...Bunca para harcayıp estetiğe yer vermezseniz yazık olur. Büyükçekmece sahili ile Karasu sahili coğrafi anlamda tıpa tıp benzeşiyor. Çekmece Belediyesi’nin sahilde çöp toplayan küçük boyutlu araçlarının direksiyonunda bayan sürücüler oturuyor.
   Dikkat çekici diğer iki örneğin de fotoğraflarını buraya aldım. Başka söze gerek var mı bilmiyorum.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1333