• Ana Sayfa
  • »
  • Çöpkamyonuna para yok, yeni makam aracına var!

Çöpkamyonuna para yok, yeni makam aracına var!


   Yılmaz Özdil Hürriyet`ten ayrılmadan önce yazmıştı…
   Türkiye`de 87 bin 130 makam aracı varmış. Belediye başkanlarının araçlarını da eklediğinizde sayı 125 bini buluyormuş. Kimi kaynaklar bu sayının 193 bin olduğunu iddia ediyor.
   Kiralananlar, başkalarının üzerine kayıtlı olup belediye başkan veya yardımcılarının fiilen kullandığı araçlar buna dâhil değil.
   Resmi araç sayısı Almanya`da 11 bin…
   Dünyanın en büyük araba üreticisi Japonya`da 10 bin…
   Fransa`da 9 bin…
   Yine Özdil`den okumuştum; Fransa`da Sarkozy Cumhurbaşkanı iken makam aracı sayısının 7 bine indirilmesi talimatını vermişti.
   Fakirlik işte, ne yaparsın!
   Ey Fransa, Fransa…
   Nazar etme ne olur…
   Çalış senin de olur!
   Danimarka İklim ve Enerji Bakanı Martin Lidegaard`ın bakanlık binasına ve parlamentoya bisikletiyle gidip geldiğini okumuştum gazetelerde. Bisiklet üstündeki bakanın fotoğrafı süslüyordu haberi…
   Yine Danimarka`nın Ankara Büyükelçisi Ole Egberg Mikkelsen, Türkiye`ye atandığında bisikletini de beraberinde getirmişti. Makam aracı yerine bisiklete biniyordu. Elçi, Ankara`nın yokuşlarında zorlandığını söylüyordu.
   Her neyse, elin elçisini bisikletiyle Ankara rampalarında bırakıp biz Karasu`ya dönelim.
   Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu makam aracını değiştirmiş.
   Audi gitmiş, yerine yüksek model bir Mercedes gelmiş.
   Araç Gürcistan`dan satın alınmış.
   (Aracın Gürcistan’dan alındığı söylenmişti. Almanya’dan hibe olarak gelmiş. Bir belediye yöneticisi ‘Bastır parayı gazeteye de hibe araç alalım’ diyor. Nasıl hibeymiş anlayın artık!)
   Nasıl gelirse gelsin...
   Borç içinde yüzen bir belediyenin başkanı, eğer halka birazcık saygısı varsa bu araca binip Karasu sokaklarında gezemez!
   Temizlik işlerinde çalışan işçilerin Eylül maaşı gününde ödenememiş.
   İller Bankası kesintileri Ekim ayından itibaren artacak ve belediye gelirleri düşecek. Yani, bundan sonra maaş ödemeleri tehlikede…
   Belediyeden alacağı olanlar sabahtan akşama kadar Muhasebe Müdürü`nün kapısında kuyrukta bekliyor. Ki Muhasebe Müdürü insafa gelsin, defalarca söz verip yerine getirmediği ödemeyi o gün yapsın!
   Belediyenin toplam borcu nedir? Bunu Ak Partili Belediye Meclisi üyelerinin bildiğini bile sanmıyorum.
   Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş 650 bin liraya sıfır kilometre Audi A8 Long kasa makam aracı satın aldığında yer yerinden oynamıştı.
   CHP ve MHP 140 milyon lira borçlu belediyenin böyle bir tasarrufta bulunmasını eleştirmişti.
   Karasu`ya bakıyoruz, muhalefet susuyor! Anamuhalefet’in İlçe Başkanı, katıldığı bir törende çekilen fotoğrafın yayınlanmaması dolayısıyla basına ayar çekmekle meşgûl!
   “Kamyonumuz yok, çöplük uzak” diye yaz ortasında Karasu girişine çöp istifleyen bir belediyenin başkanı, makam aracını yeniliyor.
   Yazıklar olsun!


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1222