d’Hont ilaç adı mı?   Kargo şirketinde çalışan lise mezunu genç bir kız `Kargo nedir?` şeklindeki soruma şaşkın bir yüz ifadesiyle `bilmiyorum` yanıtı vermişti. Aynı şekilde balık restoranı sahibi, tabelasında yazılı “Haralomba” sözcüğünün anlamını sorduğumda da `Şuradaki balıkçı köyünün adıdır` yanıtı almıştım.
   Her iki sorunun muhatabı, belki de yıllarca telefonla adresini karşı tarafa ilettikleri iş yerlerine ait yabancı kökenli sözcüklerin ne anlama geldiğini öğrenme ihtiyacı duymamışlardı.
  Türkiye, anayasanın tek bir satırını bile okuyup yorumlamamış milyonlarca vatandaşına, referandumla anayasa değişikliğini oylatan bir ülkedir. Doğan Kuban Hocamızın deyimiyle referandum Türk halkı için bir temizlik malzemesi ya da ilaç adı olabilir.
   Politikacılarımız Aysun Kayacı`nın “Dağdaki çobanla benim oyum bir olamaz” sözünün üzerine çullanmadan önce, halkı aydınlatmamanın ayıbından kendini kurtarması gerekir.
   Anayasa, referandum gibi üst perdeden tartışmaları bir yana bırakıp güncel seçim gerçeklerine geldiğinizde de durum pek farklı değil.
   30 Mart`ta bir seçim yaşadık. 31 Mart Pazartesi sabahı sokağa çıktığımda yolumu çeviren onlarca tanıdık, 25 kişiden oluşacak Karasu Belediye Meclisi`nde partilerin kaçar üyelik kazanacağını soruyordu. Partilerin aldıkları oy miktarını söylüyorlar, ancak hesaplamanın nasıl yapılacağını bilmiyorlardı.
   Sadece sokaktaki vatandaş mı? Hayır! Aday listelerinde yer almış isimler ve parti yöneticilerinin çoğu da bihaberdi hesaplama yönteminden.
   Bu noktada `Bilinmesi şart mı?` diye soranlar çıkabilir. Evet, bunu herkes kolayca öğrenebilir ve hatta öğrenmelidir de. Çünkü 1980`den beri uygulanan sistem sadece Türkiye`ye özgüdür. Barajlı d`Hont`un bize uyarlanan çıkarmalı türüdür ve dünyada eşi benzeri yoktur.  
   Seçmenler liste içindeki adaylara herhangi bir tercih yapamadan oy verir. Oylar sayılır; sonra her listenin aldığı oy oranından yüzde 10 çıkartılarak belediye meclisi üye dağılımına esas olacak rakamlar belirlenir. Kalan oy miktarı bire, ikiye, üçe vb. olmak üzere üyeliklerin tamamı dağıtılana kadar bölünür.
   Bunu da bir kenara bırakalım. Sakarya`nın bazı ilçeleri Büyükşehir`e bağlıydı. 30 Mart 2014 itibarıyla diğer ilçeler de bu kapsama alındı ve topluca Bütünşehir`e terfi ettik. Sokaktaki vatandaşlara sorun bakalım, `büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yetki sınırları nereye kadar uzanır`ın tatmin edici bir yanıtını alabilecek misiniz! 
   Bilinen bir şey var. O da SASKİ`nin Karasu ve Kocaali`den toplanacak su paraları ve kanalizasyon katılım payları tahsilatı için Dörtyol`da aceleden ofis açtığı gerçeğidir!
   Bu arada; Karasu Belediyesi`nin 55 personeline 30 Mart gece yarısından sonra SMS`le `Pazartesi sabahı Büyükşehir`in kapısında hazır bulunun` mesajı gönderilmiş. Karasu Belediyesi listede yer alan isimleri sır gibi saklıyor. 
   Aslında devredilecek kadrolar belli. İtfaiye, su-kanalizasyon, su tahsilat, ulaşım, mezbaha ve mezarlık hizmetlerinde çalışanlar Büyükşehir`e gidecek. Öyleyse bu gizlilik niye? Demek ki, liste hazırlanırken bazı katakulliler dönmüş.
   Sahi; d`Hont ilaç adı mıdır yoksa temizlik malzemesi mi?
    
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3426