• Ana Sayfa
  • »
  • Demiryoluyla Liman Nkahlıymış, Haberimiz Yok!

Demiryoluyla Liman Nkahlıymış, Haberimiz Yok!


Demiryoluyla liman nikâhlıymış,

haberimiz yok!

   Karasu Limanı inşaatı başlamadan, paydos zili çaldı. Hay aksi! Seçmene söylenecek sözü kalmayan iktidar politikacılarının sığınacak yeriydi bu liman… Şantiyelerine kilit vurulan demiryolu, Hastane ve Kabalakdere Barajını unutturmak için de iyi bir malzemeydi… Ak Parti İl Başkanı `En uzun cümleyi kurma yarışmasına` katılan öğrenciler misali öznesiyle yüklemi arasında doldurduğu sözcüklerle ne güzel anlatıp duruyordu Karasu`daki devlet yatırımlarını! Milletvekilleri derseniz, onların da diline sakızdı!

   İki yıl önce ihalesi yapılmış bir inşaat neden bir türlü başlatılmadı? Tek argümanları vardı ortaya sürdükleri: “Dosya Başbakan`ın önünde; imzalarsa iş tamamdır!” İhale dosyası hala Sayın Başbakan`ın masasında mı bilemem de, bildiğim bir şey var. Karasu Limanı`nın Şantiye Şefi bir haftadır İçtaş`ın Erzincan`da yapımını sürdürdüğü Bağıştaş Barajı ve Hidroelektrik Santrali inşaatının başında.

   Sezai Matur konuyu Yenihaber`in manşetine çekince bir şey daha öğrendik. Bir gün sonrasında gazeteye açıklama yapan Vali Mustafa Büyük “Demiryolu olmaksızın limanın işletilmesi kolay değil. Sözleşmede zaten her ikisinin birlikte yürümesi esas!” diyor. Bakın şu işe. Gizli bir evlilik varmış da haberimiz yokmuş!

   Sayın Vali`den geçtiğimiz günlerde ilçemize yaptığı inceleme gezisinde de benzer bir açıklama gelmiş, limanla demiryolunun birbirini tamamlayan iki proje olduğunu ima etmişti. Sözleşmelerde ne yazılı, çizili bilemem. Ama şunu söyleyeyim; Karasu`ya yapılmakta olan yatırımları günü gününe takip eden ve notlar alan biriyim. Bu güne kadar ihale sözleşmelerinde demiryolu ile limanın birlikte tamamlanacağı biçiminde madde olduğunu hiçbir iktidar milletvekili ve yöneticisinden duymadım. Düşüncemi şu: Vali Bey`in bu açıklaması merkezi iktidarı kurtarma çabasıdır!

   İhaleyi kazanan IC İÇTAŞ, iktidarın gözdelerinden olup, Üçüncü Boğaz Köprüsü inşaatını üstlenen şirketler birliğinin de içindedir. Öyleyse ortada iktidarla bir anlaşmazlık filan söz konusu değildir. Bu noktada görev AKP`nin Sakarya milletvekillerine düşüyor. Ne oldu da inşaata ara verildi? Ödenek sorunu mu var? Bunu bir zahmet öğrenip kamuoyunu bilgilendirsinler. El insaf kardeşim! İlçe Başkanınız liman şantiyesine kilit vurulduğunu benden mi öğrenecek? Hadi konuyu Karasululardan gizlediniz; hiç değilse ona durumu çıtlatsanız olmaz mı? (Yoksa sizin de mi haberiniz yok!)    

   Limana daldık, demiryolunu unuttuk. Konu-yu daha önce defalarca bu sütuna taşıdım. Bir ihale 600-700 trilyonluk teklifler dururken 320 milyonluk teklif sunana nasıl verilir? Gü-zergâh aynı.. Hesabı yapanların tümü mü-hendislik okulu mezunları.. Zemin etüdü de-seniz günümüz teknolojisi bırakın zemin ya-pısını, 2 km derindeki fayın kaç milim kaydı-ğının hesabını yapıyor. Bütün bu gerçekler ortadayken, yüklenici firma işin yarısında pa-ra bitti diyerek şantiyesini kapatıyor. Devleti-mizin devletlû büyükleri de bunun hesabını vermeden “Yeniden ihale açacağız” diyebiliyor. Kimin parası kime bağışlanıyor?

   75 yataklı hastane inşaatını ne siz sorun, ne de ben söyleyeyim. Sabah işi alan taşeron, ikindi vakti hak edişi tahsil edip tüyüyor, iyi mi?

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1293