Devir Hangi Devir


Devir, hangi devir?

   Mehmet İspiroğlu’nun Ak Parti’ye geçmesi siyasetin taşlarını yerinden oynattı. Karasu ilk kez, başkanlık görevi devam ederken parti değiştirme vakasını yaşıyor. Bunun getireceği sonuçları önümüzdeki birkaç ay içerisinde herkes yaşayıp görecek. “İlk defa yaşanmış durum değil, çok fazla büyütmeyin” diye olayı cilayla kapatmaya çalışanları, siyasi etiğin taban yapacağı önümüzdeki aylarda da dinlemek isteriz!

   İspiroğlu olayından tüm partiler etkilendi. Bunların başta geleni Ak Parti’dir. Üç gün önce transfere “Asla olmaz, sakın gelmesin!” tarzıyla yaklaşan parti yönetiminin üç gün sonra yeni prensleriyle sarmaş dolaş görüntü vermesi, siyaset akademilerine tez konusu olmaya adaydır! Ak Parti’de herkes İspiroğlu’nun Başbakan’dan adaylık sözü alıp almadığını öğrenmeye çalışıyor. Kimisi papatya falı açıyor, kimisi de Genel Merkez’den tüyo almanın peşinde. Adaylık sözü verildiğine dair küçük bir belirti bile Ak Parti’de deprem etkisi yaratır. Başbakan’a yönelik “O bizim babamız, o ne derse o olur” söylemleri kimseyi yanıltmasın. İspiroğlu’nun adı netleştiği an, parti 7 parçalı gönülsüzler taburudur!

   MHP, aldığı ağır yarayı iyileştirmenin telaşında. “B Planımız var” türü açıklamalar aslında takınılacak tutumu zamana yayma siyasetinden başka bir şey değil. MHP de İspiroğlu’nun Ak Parti adayı olup olmamasına göre yol haritası çizecek. CHP, DP, SP ve diğer partilerle ittifak gündeme getirerek herkesin sempatiyle bakacağı bir isimle yeni bir yol açabilir.

   Sağ kanadın bu parçalı görüntüsü karşısında CHP ne yapıyor? İlçenin gündemini belirlemek anlamında altın tepside sunulmuş fırsatları görmezden gelip, protokollerin ön sıralarında yer kaparak görüntü vermeyi siyaset diye pazarlıyor! CHP Yönetimi tersane rezaletini, demiryolu hezimetini, Karasu turizminin içine düşürüldüğü halleri, belediyenin borç açmazını, halkın parasıyla oluşturulan bütçenin çar çur edilmesiyle en basit belediye hizmetlerinin bile yerine getirilemez olduğunu ortaya koyacak politikalar üreteceğine, trım trım belediye başkanı adayı arıyor. Ki, kendi yapması gereken hesap soracak açıklamaları, adayına havale etsin!

   İspiroğlu’nun Ak Parti adayı olarak ilanı CHP’de nasıl bir durum yaratır? Şu anda yanıtı olmayan bir soru. MHP ile ittifak mı? 2009’da DYP ile yapıldığına göre 2014’te neden olmasın!

   Sonuç olarak, Karasu’da önümüzdeki yerel seçimlerde, Mehmet İspiroğlu’nun öne çıkması durumunun, Ak Parti’de ayrışmalara kapı aralanması kaçınılmazdır.

   Bu arada yeni ve akla hayale sığmayacak ittifaklar görebiliriz. Tabi ki bel altı vuruşlarını da! Çünkü herkes elleri tetikte bekliyor. Sümen altlarına gizlenmiş raporlar, raflarda istifli dosyalar, bilgisayarlara yüklenmiş görüntülerin ortaya dökülmesi tek bir işarete bakıyor.

   Geyve’nin Eşme Köyü’nde tanıştığım yaşlı bir siyaset kurdu sohbetimizde: “Dünya Taş Devri’ni, Tunç Devri’ni yaşadı; şimdi puşt devrindeyiz” demişti. Gelecekte bizi kısasa kısas siyasi karalamaların bolca yaşanacağı günler bekliyor. “Etme bulma dünyası” deyimi boşuna edilmiş sözlerden değil!

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1452