Dikaaat: Keseriz haaa!  “Su faturalarından borcu olanların mağdur olmamaları için borçlarını bir an önce ödemeleri ilan olunur.” 
   Ayın 15`i yani maaş günü yaklaştığında belediye hoparlöründen sıkça duyduğumuz anonstur bu… Faturayı ödemeyen nasıl mağdur olacak? Tabi ki suyu kesilecek! Su temel bir ihtiyaç değil mi? 50 lira, 100 lira su parası ödeyemeyen vatandaş geçim zorluğu çekiyor demektir. Yoksulun suyunu kesmek, onu çoluk çocuğuyla elini yüzünü yıkayamaz hale getirmek; duş almasına engel olmak, tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra çok affedersiniz poposunu yıkamasına bile izin vermemek nasıl bir duygudur? Biri anlatsa da öğrensek!
   Belediyede yeni bir tahsilat birimi kurulmuş. Başkanlık makamının hemen girişindeki oda bu güne kadar bir şekilde tahsil edilememiş belediye alacaklarını toplayacakmış. “İkna Odası” adı takılmış yeni birime! Borçlular çağırılacak.. Onlara çay kahve ısmarlanacak.. Nazik bir şekilde ödemenin nasıl yapılacağı konusunda fikir alışverişinde bulunulacak.. Mutlu sona hep birlikte ulaşılacak! 
   Ne kadarmış tahsil edilemeyen belediye alacağı acaba? Sıkı durun: “12 milyon lira…” (Trilyon yani) Nasıl birikmiş bu kadar alacak; izaha muhtaçtır. Mütevazi bir kullanımın ötesine geçmeyen ailelerin su borcu bu alacağın kaçta kaçını oluşturuyor? Bu soru ne Muhasebe Müdürü`ne, ne Tahakkuk Tahsilat Müdürü`nedir. Zaten Belediye Başkanı`na hiç değildir! Belediye Meclisi üyelerine soruyorum bunu… Lütfen denetim görevinizi yapın ve sürenizin dolmasına az bir zaman kala Meclis`te parmak kaldırıp indirmenin dışında bir şeyler yapmakla yükümlü olduğunuzu Karasu Halkı öğrensin.
   12 milyon lira neden bu güne kadar tahsil edilememiştir? Bunu halka anlatmak zorundasınız. Kimdir borçlular ve ne zamandır bu borcun üzerine yatmaktadır? Sokakta konuşulanları söyleyeyim mi? “Belediye ikna odasından gelecek parayı bıraksın, oradaki görevlinin güvenliğini sağlamanın yoluna baksın!” Yorumlar böyle!
   Daha pratik bir öneri sunuyorum. Canavarlar`ın ağılı var Yenimahalle yolu üzerinde… Koyunlar her gün sabah akşam yolun karşısına geçip otladıktan sonra ağıla dönüyor. Belediye oraya bir tel avlu çeksin. Tele takılıp biriken yünler iyi bir gelir kapısı olur! Gülersiniz değil mi? Eee, peşin payı görünce kim gülmez! 
   Karasu Belediyesi, kurulduğu günden bu yana hiç bu kadar perişan duruma düşmemişti. Şu haciz olayları yüz karası bir durumdur. Anlayana tabi ki! 2009 öncesinde 40, bilemediniz 50 kişiyle yürütülen temizlik hizmetlerinde bu gün 150 kişi çalışıyormuş. 2009 devir teslim gününden bu güne, temizlik şirketine ödenen fazla para 18 milyon liraya dayanmış. 12 milyon lira da tahsil edilememiş alacakları ekleyin, karşımıza 30 milyon liralık bir miktar çıkar. Bu gerçeği bile bile sesini çıkarmayan muhalefet partilerine, halk adına söz söyleme yetkisini kendinde bulan sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerine ve özellikle Belediye Meclisi üyelerine sormak istiyorum. Sizler ne iş yaparsınız? Yıllık 42 milyon lira bütçesi olan bir belediye 30 milyon lirayı göz göre göre çarçur ediyor ve 50 lira borcu olan vatandaşa anonslarla suyunu kesme tehdidi yağdırıyorsa, sizler buna nasıl suskun kalırsınız?
   Muhalefetin tavrı şöyle: “Canım, Karasu ufak yer. Herkes günü gelir birbirinin salına yapışır. O nedenle idareli konuşalım!” 
   Sosyal ilişkiler siyasetle harmanlandığında ortaya işte böyle çaresizlik söylemi çıkıyor. Kimsenin kimseyle özel bir sorunu yok; olamaz da! Kişi olarak benim de kimseyle sorunum yok! Sorguladığımız sistemdir. Sorguladığımız, her iyi insanın mutlaka iyi bir idareci olamayacağı gerçeğidir. 
   İşte görüyoruz… Mal meydanda… 4,5 yılda bütçesiyle, hizmet anlayışıyla enkaza dönüşmüş bir belediye… Bu gerçeği “Canım Başkan çok iyi bir insan. Sokakta her gördüğüne selam verip sarılıyor” söylemiyle kamuflajlamak muhalefetin görevi mi? Bir tarafta hesap kitap bilmezliğin sonucu halka hizmet olarak dönmesi gereken milyonlarca lira çarçur edilirken, diğer tarafta “Borcunu öde, yoksa suyunu keserim” diyen bir anlayışla var. Muhalefet bu çarpıklığı ortaya koyan siyaseti yapmayacak da ne yapacak? Bir mesai başlangıcında belediye kapısında kadrolu bir mühendisi çevirip “Bu gün çalışma programınız nedir?” diye sorun. Alacağı yanıt “Vallahi bilemiyorum” olacaktır. Belediyenin hizmet birimlerinde günlük, haftalık, aylık çalışma programı olduğunu ispat edene Karasu Haber`den kışlık bir takım elbise sözü veriyoruz. Paltosu, ayakkabısı, gömleği, kravatı dahil… Buyurun, biz buradayız!
   Unutmadan; Başkan, adaylığı garantilemiş deniliyor. Hayırlara vesile olur inşallah! Karasu şanslıdır, her daim lâyığını bulur!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1293