• Ana Sayfa
  • »
  • Doğalgaz uğruna kazıklanmayalım!

Doğalgaz uğruna kazıklanmayalım!   Kamu adına yönettiğiniz kurumda şeffaflığa özen göstereceksiniz. Bunu yapmıyorsanız dedikodular sizi yıpratır. Halkın tepkisiz ve sessiz görünmesi sizi yanıltmasın. Gün gelir hiç ummadığınız kişiler karşınıza `hesap lütfen` diye dikiliverir.
   Bunları niye söylüyorum?
   Cuma günü Belediye Meclisi`nin Ocak 2014 olağan toplantısı vardı. Aslında Salı günüydü, ancak çoğunluk sağlanamadığı için ertelendi.
   Meclis gündemine baktım; 4. sırada “Yol tamiratlarında kullanılmak üzere kredi talebi ve Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu`na yetki verilmesi” yazıyordu.
   Maddeye sıra geldi… Teklif, İller Bankası`ndan 5 milyon liralık kredi kullanılması şeklindeydi. Başkan “Dört milyonu Tüpraş`a yatacak, bir milyonu nakit kullanılacak” şeklinde bir açıklama getirdi.
   Her zaman olduğu gibi “kabul edenler-etmeyenler” sorusu geldi. Parmakların nazlanarak kalkmasına bile izin verilmeden “kabul edilmiştir” denildi ve bir sonraki maddeye geçildi.
   Mecliste başka konular da görüşülüp karara bağlandı. Pazar günü toplantı haberini yazmak üzere bilgisayarın başına geçtiğimde haberin içini doldurmak için ayrıntılı bilgi almak üzere bazı meclis üyelerine telefon ettim. Kendilerine “Şu 5 milyonluk borçlanma nedir?” diye sordum.
   İnanmayacaksınız filan demiyorum. Tahmin ettiğiniz gibi görüştüğüm beş meclis üyesi konuyla ilgili net bilgilerinin olmadığını ifade ettiler. Kimisi bu parayla yolların asfaltlanacağından, kimisi borç ödemelerinde kullanılacağından söz etti. Gündemdeki maddeyi aynen okudum; yine de net bir görüş alamadım.
   Gündemde yol tamiratlarında kullanılacak denildiğine göre, bu paranın doğalgaz kazıları nedeniyle bozulan yollara harcanacağını tahmin etmek zor değil. İyi de, yatırımı yapan AGDAŞ`sa onarımı neden belediye üstlensin?
   Belediye ile AGDAŞ arasında Karasu`ya doğalgaz getirilmesi için bir sözleşme imzalandı. Bu sözleşmede onarım konusunda mutlaka bir maddeye yer verilmiştir. Nedir bu maddenin içeriği? Diyelim ki bunu biz bilmiyoruz, Belediye Meclisi üyeleri neden bilgi sahibi değil?
   Sağır duymaz, uydurur demiştik. Sağdan soldan kulağımıza gelenleri aktaralım. Belki meclis üyelerimize bilgilenmeleri açısından katkımız olur!
   Karasu`ya doğalgaz döşenmesi sırasında cadde ve sokaklarda 10-15 milyon lira arası bir onarım bedeli gerekeceği hesaplanmış. Bir meclis üyesinin Pazartesi günü bana ulaştırdığı bilgiye göre, belediye, projede olmayan bazı semtlere de doğalgaz döşenmesi karşılığında alması gereken 10 milyon liradan vaz geçmiş. Geriye kalan miktar için de iki kurum 2,5 milyon ödeme üzerinde anlaşma sağlamış.
   Meclis üyesine güvenim sonsuz, ancak o arkadaşa verilen bilginin doğruluğu konusunda endişelerim sürüyor! Çünkü bu belediye yönetiminin beyanlarına çoğu kişi gibi ben de güvenmiyorum. (Belediyeden alacağı olanlarla konuşun, bana hak vereceksiniz!)
   Diyelim ki, projede yer almayan semtlere doğalgaz verme uğruna böyle bir yöntem seçildi. O zaman şunu soralım: AGDAŞ`ın o semtlere vereceği doğalgazın faturalarını belediye mi tahsil edecek?
   Allah aşkına kimse insanları aptal yerine koymasın. Karasulular da şu soruyu kendine sorsun: OSB`ye demir çelik tesisi kurulmasaydı Karasu`ya doğalgaz gelir miydi? Bunu merak edenler Gazi Metal`in yılda kaç metreküp, vatandaşın kaç metreküp gaz kullanacağını bir zahmet öğreniversin!
   Ne demektir ticari bir kuruluşun yatırımını daha geniş bir alana yayması karşılığında, belediyenin bu yatırım nedeniyle uğradığı zararı karşılamaktan kaçınması! Ne demektir belediyenin böyle bir kumpasa gelmesi! Doğalgaz gelsin de nasıl gelirse gelsin diye bir anlayış olabilir mi? 
   Karasu`nun bozulan yollarını kim onaracak? Belediye mi, AGDAŞ mı?
   Doğalgaz salınım töreninde Büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu, cadde ve sokakların kendileri tarafından kısa sürede onarılacağını söylemişti. Kaç gündür Büyükşehir`in asfalt yüklü araçları Karasu caddelerinde boy göstermekte. İyi bir şey tabi ki! Bedavadan asfalt! 
  Öyle ama, şu beş milyon liralık borçlanma işi nedir?
   AGDAŞ`ın vereceği 2,5 milyon lira tahsil edilmiş midir?
   Edilmişse nereye harcanmıştır?
   Sayın Başkan, lütfen meclis üyelerini bilgilendirir misiniz?
   NOT: AGDAŞ`ın belediyeden 400 bin lira alacağı olduğunu iddia ettiğine dair bir belge var. Kamu ortaklığı bulunan bir şirket sahte belge düzenleyebilir mi? Belge sahte değilse neyin karşılığıdır bu borç? 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1465