• Ana Sayfa
  • »
  • Dr. Halûk Ağabey'in ardından

Dr. Halûk Ağabey'in ardından


    Dr. Halûk Erülgen beklenmedik bir şekilde aramızdan ayrılarak ebedi hayata göçtü.  28 yıl boyunca gecesini ve gündüzünü Karasu insanına ayıran eşsiz bir insandı. Bir alçakgönüllülük abidesiydi. Tam bir İstanbul beyefendisiydi.  Onu tarif etmeye kelimeler yetmez.

   Ekonomik şartların zorlamasıyla açtığı muayenehanesinde baktığı hastalardan bırakın para almayı, durumunun iyi olmadığını farkettiği hastanın ilacını cebinden karşıladığı; onun da ötesinde köyüne dönmesi için cebine harçlık koyduğu gerçeği herkesçe biliniyor. Maaşının erimeye başladığını görünce, biraz da eşi Nesrin Hanım’ın uyarısıyla muayenehanesini kapatmak zorunda kalmıştı. Cenazesinin kirada oturduğu bir evden kaldırıldığını söylersek durum netleşir.

   Halûk Bey’in Karasulu çocuklara büyük emekleri geçti. Hastanede çocuk uzmanının olmadığı dönemde bu açığı kapatan ve şaşmaz teşhisleriyle uzmanları aratmayan bir hekimdi.

   Yıllarca Verem Savaş Dispanseri’nin lojmanında oturan Halûk Bey Aziziye Mahallesi ile adeta bütünleşmişti. Cenazesi de Aziziye Camisi’nden kaldırıldı ve Aziziye Mezarlığı’na defnedildi. Mahalle halkı kendisine vefasını gösterdi. Ne yazık ki aynı duyarlılığı üç adım ötede bulunan Hastanenin doktorlarından göremedik. Karasu halkı sanırım bunu bir kenara not etmiştir.

   Halûk Bey çok yönlü bir insandı. Nitelikli bir ressam ve müzisyendi. 2011’de açtığı resim sergisinde birbirinden güzel eserlerini  görme fırsatı bulmuştuk.  Sanatıyla mesleğini harmanlayan bir yapısı vardı. Akordeonu en büyük tutkusuydu. Arkadaşlarla buluştuğumuz dost meclislerinde bağlamaya akordeonu ve sesiyle eşlik etmeye bayılırdı. Yaşı ilerledikçe çok sevdiği akordeonundan ağırlığı dolayısıyla ayrı kalmak onu bir hayli üzmüştü. Bu açığını gitarla kapatma yolunu seçti.

   Dispanserin arka bahçesini tam bir botanik bahçesine çevirmişti. Serasında yetiştirdiği eşsiz kaktüsleri dillere destandı.

   Dr. Halûk Erülgen günümüz koşullarında erken sayılabilecek bir yaşta aramızdan ayrıldı. Efendiliği, alçak gönüllülüğü, sanatı ve mesleğinin hakkını vermesi bakımından Karasuluların  gönlünde yer etti. Herhangi bir nedenle Aziziye Mezarlığı’nın kuzey kapısından girenlerin, hemen sağ köşe başındaki mezarına uğrayıp dua edeceğinden hiç kuşkum yok. Çünkü o bunu fazlasıyla haketti.

   Aramızdaki yaş farkına rağmen iki arkadaş gibiydik. Yokluğuna alışmak zor. Üç Kedi isimli yağlı boya tablosu gazetedeki masamın tam karşısında duruyor. Her sabah kapıyı açtığımda “Günaydın Halûk Ağabey” diyebileceğim bir şansım var.

   Nesrin Abla’ya ve oğlu Burak’a sabırlar diliyorum. Nur içinde yatsın. Mekânı Cennet olsun.

BÖYLE SUÇLAMA OLMAZ

   Münir Ali Kara şahsımı hedef alan bir yazı kaleme almış. “Karasu Haber’in belediyeden nemalandığını biliyoruz” demiş. Bu ifade hem beni hem de belediyeyi töhmet altında bırakan bir suçlama.

   Münir Kardeş neden böyle bir suçlama yapma ihtiyacı duymuş? Emıtt Fuarı için hazırlanan tanıtım kitapçığını eleştirdiğim için olsa gerek. Bu kitapçık çalışmasının belediye tarafından yapıldığını sanıyordum; değilmiş. Kuzey Gazetesi hazırlıyormuş. Demek oluyor ki, otel-motel sahipleri ile bazı işadamlarından kitapçığa reklâm alınması işi de Kuzey Gazetesi’nin işi. Olabilir, yadırgamıyorum. Benim söylediğim otellerin elinde yeterli broşürün olduğuydu.

Ayrıca, tanıtım kitapçığını Karasu Haber’in geçmiş dönemde Emıtt Fuarı için hazırladığı gazete ile karşılaştırmak doğru değil. Biz o gazetenin sadece düzenleme aşamasında görev aldık. Ekonomik yanıyla hiç bir ilgimiz olmadı. Münir Kardeş Çimento Fabrikasını cilalamak için hazırladığı gazeteyle bizim tanıtma ekini karıştırmış. Cihan Ersöz Karasu’nun tanıtımını kişisel ranta çevirecek kadar  seviyesiz bir konuma kendini hiçbir zaman düşürmedi.  Turizm Derneği Başkanı orada, Hazırlık Komitesi orada; merak eden sorup öğrenebilir.

   Şu nemalanma işine dönersek... Bu iş ne zaman ve nasıl olmuş? Pazartesi günü belediyeye dilekçe ile baş vurdum.  Karasu Haber’e yapılan ödemelerin listesini istedim. Özellikle de Sayın İspiroğlu’nun göreve başladığı 2009-29 Mart’ından günümüze kadar Başkan adına gazetemizde yayınlanmış tam 70 adet kutlama, taziye ve benzeri ilanlarla ilgili olarak gazetemizce kesilen ve tahsil edilen ne kadar fatura olduğunu ve faturasız ödeme yapılıp yapılmadığını. Yanıtını aldıktan sonra bu iftiranın hesabını mahkemede soracağım.

   Münir Kardeş Karasu Haber’in belediyeden hak etmediği bir tahsilatta bulunduğumuz yönündeki iddiasını ispatlamak zorunda. Aynı şekilde belediye yönetimi de yasadışı şekilde bize rant sağlandığı suçlamasını aydınlatmak durumunda.

   O yazıda neden matbaa açmadığımızdan tutun da yazılarımın agresifleştiğine dair ipe sapa gelmeyen başka sataşmalar da var. Cihan Ersöz’ün yazılarının niteliğine ve ticari hayatına yön vermek Münir Ali Kara’nın görevi olmadığı gibi haddine de düşmez. 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ